Çamaşır makinesinde karşı ağırlık nasıl kaldırılır

Çamaşır makinesindeki karşı ağırlığın çıkarılmasıOrtaya çıkan merkezkaç kuvvetine direnen ve üniteyi yerinde tutan, banyodaki titreşimleri ve sıçramaları tutan devasa beton parçaları. Ağır unsurları dengeler olarak adlandırırlar ve dış istikrarlarına rağmen, genellikle onlarla ilgili sorunlar ortaya çıkar. Bu nedenle, cıvata montaj bloklarının sıkılması ve makine tamamen söküldüğünde çatlamış taşların tamamen veya geçici olarak değiştirilmesi gerekir. Bunun nasıl yapılacağı makalede ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Karşı ağırlığa nasıl ulaşırsınız?

Yıkayıcıdaki karşı ağırlığı sıkmak veya çıkarmak için onu bulmalısınız. Neyse ki, sağlam bir beton blok veya üç ayrı parça bulmak kolaydır. Aşağıdaki talimatlara uymanız yeterlidir.

  1. Cihazın arka duvarını ters çevirin.
  2. Makinenin üst kapağını çıkarın.
  3. Arka plakanın çıkarılması.

Karşı ağırlık kırılmaya, çatlamaya veya sarkmaya neden olarak arızaya ve cihazda büyük hasara neden olabilir.

Geriye kalan tek şey, stokların durumunu görsel olarak kontrol etmektir. Yüzeyi incelemeye ek olarak, taş uçları çıkarabilir ve kelepçelerin sıkılığını kontrol edebilirsiniz. Sorunların zamanında giderilmesi ve gerekli onarımların yapılması için en az 6 ayda bir bu tür “kontrollerin” yapılması tavsiye edilir.

Bir parçayı sökün

Taşı çamaşır makinesinden geçici veya kalıcı olarak çıkarmanız gerekirse, bağlantı elemanlarını gevşetmeye başlarız – rolleri her beton eleman üzerinde 2-3 geniş vida ile oynanır. Açık başlı bir anahtar veya uygun bir çap bulup kilitleri bloktan tamamen çıkarıyoruz. Sonra yayları tutup yavaşça dışarı çekiyoruz. Bu blokların her birinin 5 ila 15 kg ağırlığında olduğunu anlamaya değer, bu nedenle ek bir çift el düşünmek daha iyidir.

Ariston anahtarı dengeleme makinesi

Indesit araç sahipleri biraz daha yanıltıcı olacak. Burada karşı ağırlıklar, standart anahtar ve başlıklar için uygun olmayan özel vidalarla sabitlenir. Ancak bir çıkış yolu var – kendiniz bir alet yapmak. Bunu yapmak için, 20-22 mm kesitli ve en az 20 cm uzunluğunda bir boru alın ve ortada 5 cm derinliğinde bir uç görün Diğer kenardan 2 cm kalınlığında bir delik açın ve 4 * 16 vida ile sabitleyin, ardından vidayı içeriye vidalayın. Böyle bir cihaz, mandalı kolayca yakalayabilir ve blokların çıkarılmasını kolaylaştırabilir.

Karşı ağırlık hasarlıysa

Dengeleme teşhisi son derece önemlidir, çünkü hasar görürse, cihazın güvenli çalışmasına güvenmemelisiniz. Zayıf veya bölünmüş bloklar, titreşimleri tamburu döndürmekten kaldıramayacak ve yıkıcı sonuçlarla birlikte dengesizliklere yol açacaktır. Bu nedenle, anormallikler bulunursa, bunları derhal onarmaya başlamak gerekir.

Genellikle ağırlıklar zarar görür

Bu nedenle betonda tutulan civatalar indirilmişse ve çekme yardımcı olmuyorsa ekicilere dikkat ederiz. Bu unsurlar zamanla sıkıştırılır ve gevşetilir, bu da hisse senetlerinin istikrarını etkiler. Bağlayıcıyı yenilemek ve cıvataları kalitatif olarak sıkmak daha iyidir.

Makineyi kırık bir dengeleyici ağırlığı ile çalıştırmaya devam etmeyin. Özellikle de ondan büyük bir parça düştüğünde. Tüm topakların derhal çıkarılması, boyutlarının titizlikle ölçülmesi ve bunlar için uygun bir yedek bulunması zorunludur. Yeni bir “indirme” bulmakta herhangi bir sorun olmamalıdır: bu, çevrimiçi mağazadaki modelin seri numarasına göre sipariş edilebilir veya alınan ölçümlerle bağımsız olarak veya uzman teknik merkezlerle iletişime geçilerek üretilebilir.

Yıkayıcıda bir karşı ağırlık bulmak, gerekirse kontrol etmek ve çıkarmak çok basittir. Ağır yükü kaldırabilecek uygun ve kaslı bir anahtara sahip olmak yeterlidir.