Çamaşır makinesinde bir yazılım hatası oluştu

Çamaşır makinesindeki programlar ters gidiyorGenellikle çeşitli Indesit, Beco ve Kandy çamaşır makineleri modelleri ile aralıklı yıkama programlarında ve çok sayıda işlevi olan diğer üreticilerin çok karmaşık makinelerinde sorunlar ortaya çıkar. Alışkın olduğunuz ve sık kullandığınız favori programlar ya gösterilmez ya da gösterilmez, ancak işe yararlar. Cihaz kapatır veya sonuna kadar tamamlanmaz. Bu arızaların sebebi nedir ve giderilmesi için yapılması gerekenleri bu yazımızda ele alacağız.

İlk eylemler

Tercih ettiğiniz çamaşır makinesi programı çökerse ne yapmalısınız? Her şeyden önce, panik yapmamalı, koşmamalı veya ustayı aramamalı ya da daha kötüsü çamaşır makinesini sökmek için acele etmemelisiniz. Bu tür sorunları çözmeye adanmış birkaç yöntem var, işe yarayacakları gerçeği değil, ama denemeye değer. Bunları listeliyoruz.

 • Açma / kapama düğmesini kullanarak ve ayrıca ağ kablosunu çıkararak çamaşır makinesini yeniden başlatın.
 • Çamaşır makinesini test modunda başlatmak.
 • Çamaşır makinesinin kendi kendine testi başlatılıyor.Çamaşır makinesindeki programlar ters gidiyor

Belirtilen yıkama modunu kurarken ve başlatırken bir arıza meydana gelebilir. Cihaz programı uygulamazsa, Yapmanız gereken ilk şey, çamaşır makinesini kapatmak için düğmeye basmak, 10 saniye beklemek, ardından tekrar açmak ve gerekli programı kurmaktır. Bu işe yaramazsa ve sorun devam ederse, bu sefer sadece düğmeden değil, aynı zamanda duvar prizinden de yıkayıcıyı tekrar kapatın. 5 dakika bekleyin, ardından ev aletlerini yeniden başlatın.

Indesit çamaşır makinelerinin bazı yeni modelleri (ve diğerleri) yerleşik test modlarına veya kendi kendine teşhis modlarına sahiptir. Üretici, bu arızaları bulup düzeltmeleri için özel olarak temin etti. Sorunu gerçekçi bir şekilde çözün, bu mod vakaların yalnızca% 10’unu gerçekleştirebilir. Ana görevi, arızanın nedenini bulmak ve böylece gücünüzden ve enerjinizden büyük ölçüde tasarruf etmektir.Çamaşır makinesindeki programlar ters gidiyor

Cihaz kendi kendine teşhis modunu veya test modunu sağlamazsa, sorunu dikkatli ve sistematik bir araştırma ile manuel olarak çözmeniz gerekecektir. İlk prosedürlerin bir parçası olarak ne yapılması gerekiyor? Cihazı kanalizasyona bağlamayı kontrol etmeniz gerekir.

Dikkat edin! Boşaltma hortumunun yanlış bağlanmasının bir “sifon etkisine”, yani tanktan suyun kendi kendine boşaltılmasına neden olduğu ve bunun da yıkama programının başarısız olmasına yol açtığı durumlar olmuştur.

Durulama / sıkma aşamasında bir arıza meydana gelirse ve yıkama işlemi normal şekilde tamamlanırsa, çamaşır makinesi tahliye filtresi temizlenmelidir. ne yapılmalı

 1. Makinenin sağ alt köşesinde katlanır güvenlik çubuğu bulunur.
 2. Çubuğun altında büyük bir tahliye filtresi tapası buluyoruz.
 3. Cihazın altına büyük bir bez koyduktan sonra mantarı açıp tüm suyu delikten boşaltıyoruz.
 4. Yabancı nesneler için bir filtre olup olmadığını kontrol ediyoruz: saç, bozuk para, ataç, ataç ve benzeri.
 5. Mantarı yerine koyup yıkama programını yeniden başlatmaya çalışıyoruz.Drenaj filtre makinesi

Konsol ve kablolama ile ilgili sorunlar

Yukarıdaki eylemlerin olumlu bir etkisi yoksa ve program tekrar çökerse, kontrol ünitesini ve kabloları kontrol edin. Her şeyden önce, çamaşır makinesini ön duvarını çıkararak sökmelisiniz. Kontrol ünitesine eriştikten sonra, açma / kapama düğmesinden başlayarak tüm kontakları ve kabloları bir multimetre ile kontrol etmek gerekir.Yıkayıcı kontrol ünitesi

Önemli! Kontrol ünitesi, bir çamaşır makinesinin oldukça karmaşık bir bileşenidir, çok katmanlı elektronik panellere sahiptir. Kendi başınıza test etmek ve yeniden doldurmak çok zordur; Bir uzmana danışmak en iyisidir.

Kontrol ünitesi testi olumlu sonuçlar vermediyse, devam edip tüm modüllerin ve yıkayıcı sensörlerinin kablo bağlantılarını kontrol etmeniz, basınç şalterine (su seviyesi sensörü), boşaltma ve doldurma vanalarına özellikle dikkat etmeniz gerekir.Kontrol ederken, tuhaflıklara dikkat edin:

 • Tükenmiş bağlantılar
 • Ciddi şekilde yıpranmış veya bükülmüş teller;
 • Hatalı terminaller sabit ve gevşektir;
 • Vidasız sensör bağlantı elemanları.
 • Mekanik hasarın sensörlere etkileri.
 • Yanıp sönen devre kartı parçalarının durumu ve daha fazlası.Çamaşır makinesi panosu

Şüpheli parçalar veya teller dikkatlice incelenmeli ve değiştirilmelidir. Bu işlemlerin bir etkisi yoksa, büyük olasılıkla sorun çamaşır makinesinin birimlerinden birindedir. Ve bu çok pahalı bir onarımı tehdit ediyor.

Cihazın ana birimleriyle ilgili sorunlar

Genellikle yıkama programının başarısız olması, ısıtma elemanının bozulmasına neden olur. Sistem, tanktaki suyun istenilen sıcaklığa kadar ısıtılamadığını tespit eder ve bu nedenle yıkama programını başlatmaz. Doğru, bu durumda, ilgili hata kodu çamaşır makinesinin ekranında görüntülenmelidir, ancak bu her zaman gerçekleşmez, sonuç olarak program çöker. Sorun, ısıtma elemanının kontrol edilmesi ve değiştirilmesiyle çözülür.

Önemli! Isıtma elemanını sökerken iyi bir ölçek tabakası bulursanız, ısıtma elemanını yenisiyle değiştirmek daha iyidir.

On yıkayıcıBazı durumlarda yıkama programının başarısız olması motor arızalarına neden olabilir. Yetki ve denetimi bir profesyonele emanet etmek en iyisidir. Çoğu durumda, bu parçayı değiştirmeye gerek kalmadan motor onarılabilir. Ayrıca tahliye pompasını bir multimetre ile kontrol etmeniz gerekir. Ünitenin kendisi çalışıyor, ancak zayıf sensör teması nedeniyle, kontrol ünitesine yansıyan aralıklı kesintiler meydana geliyor. Sorun, tahliye pompasının kontaklarını veya sensörünü değiştirerek çözülür.Elektrikli tahrik yıkayıcı

Özetle, çamaşır makinesinin açık olması veya yıkama programının yürütülmemesi durumunda, bunun ünitelerinden birinde ciddi bir arıza olduğunu gösterebileceğini not ediyoruz. Sorun, cihazı yeniden başlatarak veya kendi kendine test ederek çözülemezse, arızanın nedenini bulana kadar tüm elektrikli cihazları kontrol etmeniz ve kontrol ünitesinden başlayarak sökmeniz gerekecektir. İyi bir arayışınız var mı?