Reklamı kapat
Reklamı kapat
EIpaRs 2021
EIpaRs 2021

Çamaşır makinesi yıkama sırasında neden duruyor?

Çamaşır makinesi yıkama sırasında aniden donarsa, çoğu ev hanımı ne yapacağını bilir. Makineyi kapatmanız yeterlidir, 10 saniye fişten çekmeniz, ardından tekrar açmanız ve yıkama programını yeniden başlatmanız önerilir. Daha sonra vakaların yaklaşık yarısında sorun çözülecektir. Peki ya cihaz kilitlenir ve yeniden başlatılırsa durumu kurtarmazsa? Bunu bu yazıda daha ayrıntılı olarak tartışacağız. Bir arıza nasıl meydana […]

11 Ocak 2021 - 22:10 'de eklendi ve 123 kez görüntülendi. A+A-

Çamaşır makinesi yıkama sırasında neden duruyor?

Çamaşır makinesi yıkama sırasında durduÇamaşır makinesi yıkama sırasında aniden donarsa, çoğu ev hanımı ne yapacağını bilir. Makineyi kapatmanız yeterlidir, 10 saniye fişten çekmeniz, ardından tekrar açmanız ve yıkama programını yeniden başlatmanız önerilir. Daha sonra vakaların yaklaşık yarısında sorun çözülecektir. Peki ya cihaz kilitlenir ve yeniden başlatılırsa durumu kurtarmazsa? Bunu bu yazıda daha ayrıntılı olarak tartışacağız.

Bir arıza nasıl meydana gelebilir?

Genellikle, çamaşır makinesi yıkama sırasında aniden durursa, bir süre sonra ekran, uğraştığımız kusurun türünü belirleyebileceğimiz bir hata kodu görüntüler. Bu, vakaların% 90’ında olur, ancak hangi arızanın durmaya neden olduğunu bulsak bile, sorunu nasıl çözeceğimizi düşünmemiz gerekir, çünkü çamaşır makinesinin kendisi kendini tamir etmeyecektir.

Öncelikle, makinenin yıkama sırasında aniden durmasına neden olan tipik arıza nedenleriyle ilgilenmeniz gerekir. O zaman bu arızaların nüanslarını ve bunları ortadan kaldırmanın yollarını incelemeye devam etmeniz gerekecek. Tipik arızalarla başlayalım.

 • Tambura çok çamaşır koyun veya yanlış pozisyona koyun.
 • Kullanıcı yanlış yıkama modunu seçmiştir.Çamaşır makinesi çalışmıyor
 • Çamaşır makinesinin elektrikli cihazlarında (sensörler, kablolar, terminaller) sorunlar vardı.
 • Yıkayıcı elektronik kontrol ünitesinde sorunlar meydana geldi.
 • Sızıntı koruma sistemi etkinleştirildi.
 • Ambar kapısı düzgün kapatılmamış veya kilidi açılmamış.
 • Makinenin en önemli bileşenlerinde ciddi bir arıza var: motor, ısıtma elemanı veya tahliye pompası.

Dikkat edin! Yukarıdaki arızalara ek olarak, bazen giriş ve çıkış valflerinde sorunlar ortaya çıkar. Cihaz suyu gerektiği gibi dolduramaz veya boşaltamazsa, bu bazı durumlarda çamaşırların durmasına neden olabilir.

Tambur aşırı yüklenmesi veya dengesizliği, tıkanma

Çamaşır makinesini yıkama sırasında durdurmanın en yaygın nedeni, çamaşırların tambura yanlış yerleştirilmesidir. Çamaşır yükleme hataları üç noktadan tespit edilebilir.

 1. Ağırlığa göre kırpılmış giysi miktarı, bu tip çamaşır makinesi için maksimum tambur yükünden daha fazladır.
 2. Varil içinde işler yanlış şekilde istiflenmiş.
 3. Çamaşırlar tasnif edilmemiş (yıkama programının otomatik algılandığı çok modern makineler için).

Çamaşır makinesini kullanmaya başlamadan önce talimatlarını dikkatlice okuyun. Bazı nedenlerden dolayı, bu birçok kişi tarafından ihmal edilmektedir. Her şeyden önce Maksimum tambur yüküne dikkat edin. Örneğin, makinenizin tamburu üzerindeki maksimum yük 6 kg ise ve 6,5 kg nesneler yüklerseniz, makine büyük olasılıkla yıkama işlemi sırasında duracaktır. Cihazınızın otomatik tartma fonksiyonu varsa, yıkama programı hiç başlamaz.Yıkayıcı

Otomatik yıkama tartımı işlevi, sizi tamburun aşırı yüklenmesinden kurtarır. Akıllı program, çamaşırların ağırlığını en yakın gram olarak belirleyecek ve bu bilgiyi ekranda gösterecektir.

Ayrıca Çamaşırlar tambur içinde eşit şekilde yıkanmazsa bir sorun ortaya çıkabilir. Örneğin, silindir dönerken bir yorgan örtüsü ve bir düzine küçük şey koyarsanız, tüm bu rulolar birbirine sıkıca bir blok oluşturarak bir blok oluşturur. Bükülmüş keten, silindir duvarının tek bir bloğuna düşer ve bu da dönüş sırasında merkezkaç kuvvetinin olumsuz etkisini artırır. Bu bir dengesizlik yaratır ve makine koruma sistemi, kullanıcının çamaşırları tambura düzgün bir şekilde yerleştirmesini bekleyerek yıkama işlemini durdurur.Kusurlu yıkayıcı

Çamaşır makinesinin durmasının nedeni sıradan bir tıkanıklık olabilir. Bu durumda, engellemenin nerede meydana geldiğini hemen belirlemek mümkün değildir, çünkü birkaç seçenek olabilir.

 • Boşaltma hortumunda.
 • Drenaj pompasında.
 • Tahliye filtresinde.
 • Kanalizasyon borularında.
 • Tank boşaltma deliğine.Temizleme filtresini boşaltın

Tahliye filtresini temizlemenin en kolay yolu, herhangi bir ev hanımı bu görevle maksimum 10 dakika içinde başa çıkacak ve ardından sorun çözülecektir. Başka bir şey de, kanalizasyonda güçlü bir tıkanıklık oluşmasıdır. Aynı zamanda su sadece çamaşır makinesi tankından değil, aynı zamanda küvet, klozet, lavabo vb. Drenajlardan da kaybolacaktır. Tıkanmış borulardan (benler veya lastikler) kurtulmak için ev kimyasallarını kullanmayı deneyebilirsiniz, eğer bu fonlar yardımcı olmazsa, sorunu hızla kurtaracak bir uzmanla görüşmek daha iyidir.Boru temizleyiciler

Çamaşır makinesinde tıkanmış bir tahliye hortumunun üstesinden gelme şansını da yakalayabilirsiniz. Bunu yapmak için, makineden kanalizasyon sifonuna veya kanalizasyon borusuna giden hortumu çıkarın. Bunu yapmak için bir tornavidaya ihtiyacınız var. Klipsleri gevşetin, hortumu cihazdan ayırın ve sifonu çıkarın. Tıkanıklığı bir tel ve bir suyla yıkayın, ardından hortumu değiştirin.

Yıkayıcı birimlerinden birinde tıkanma meydana gelirse: tahliye pompasında veya hatta tankta. Bu ayrıca yıkama programını tamamlamadan makineyi kapatır. Bu kusurun giderilmesini uzmanlara emanet etmek daha iyidir. Tahliye pompasını kesinlikle tek başına temizlemeyi deneyebilirsiniz, ancak aynı zamanda hiç kimse olumlu bir sonucu garanti edemez.Tahliye pompasının temizlenmesi

Yanlış pozisyon seçimi veya elektronik problemi

Çamaşır makinesini yıkarken durdurmak için en basit ancak en yaygın olanı yanlış yazılım seçimidir. Bir kez daha, yıkamadan önce çamaşır makinesinin talimatlarını dikkatlice okumanız gerektiği gerçeğine dönüyoruz. Üretici genellikle tüm programları ve yıkama yöntemlerini doğru bir şekilde tanımlar, özelliklerini belirtmeyi unutmayın. Bu nedenle, programın kendisini seçerken cihazı durdurma sorunuyla karşılaşırsanız, talimatları tekrar okuyun.

Makine yıkama modlarıörnek Yeni hazırlanmış bir programı ıslatmak için bir program seçip ardından yıkayıp ağartırsanız, makine muhtemelen programın ortasında duracaktır. Beyazlatma ve ıslatma aynı anda başlatılamaz!

Çamaşır makinesindeki elektrik veya elektronik ile ilgili sorunlarınız varsa, usta ile iletişime geçmeniz daha iyidir. Bu soruna bağımsız bir çözüm, çok fazla çaba ve zaman gerektirecektir. Uzmanın kontrol ünitesini çıkarması ve tüm elemanlarını bir multimetre ile çalması, arızayı tespit etmesi ve düzeltmesi gerekecektir.

Sızıntı koruması çalıştı, açılır tavan engellenmedi

Hemen hemen tüm modern çamaşır makinelerinde kaçak koruma sistemleri bulunur. Çamaşır makinesinin hortumlarında, ağızlıklarında veya bileşenlerinde hasar olması durumunda sistemin görevi, “kaçan” suyun toprağa sızmasını ve aynı zamanda su beslemesini kesmesini önlemektir. Böylece su baskını olmayacağı için sel sorunları yaşamazsınız, ancak arıza giderilene kadar yıkayamazsınız.

Nedeni yırtık hortumdaki kaçak koruma programı ise, tamamen kendi ellerinizle değiştirebilirsiniz. Drenaj hortumunu değiştirmek, yukarıda açıklandığı gibi bir tıkanıklıktan temizlemek için çıkarmaktan daha zor değildir. Yıkayıcı kapak kilitleme mekanizmasının ihlali söz konusu olduğunda başka bir şey. Burada bir uzmanın yardımı olmadan yapamazsınız, ancak bazen kapak kapağı sıkıca kapanmaz ve bir arıza nedeniyle olmaz.

Arıza çamaşır makinesiBazı bütçeye uygun çamaşır makinesi modellerinde, kötü takılan lastik manşetler takılmıştır. Manşet, rögar kapağına tutturulmuş büyük bir kauçuk contadır ve kapağın sıkıca kapanmasına izin vermeyebilir. Kapağı sıkıca kapatmak için, klik sesi gelene kadar kapağı kapağa itmeniz yeterlidir. Ve sonra makineyi durmadan sonuna kadar yıkar.

Dikkat edin! Gelecekte, sorunun tekrarlanmaması için, manşonun kenarlarını ince zımpara kağıdı ile işleyebilir, böylece deliğin kapanmasını engelleyen fazla kauçuğu kaldırabilirsiniz.

Motor, tahliye pompası veya ısıtıcı arızalandı

En önemli “çamaşır makinesi” ünitelerinin arızaları en kritik anda ortaya çıkar. Çoğu durumda, bu, yoğun çalışmaları sırasında olur. Aynı zamanda, yıkama işlemi normal şekilde durur ve cihazın ekranında, gelecekte pahalı bir onarım olduğunu gösteren ölümcül bir hata belirir. Bazı durumlarda, motor onarımı ve değişimi yeni bir yıkayıcı satın almaktan daha pahalıdır, bu nedenle parayı yeni bir üniteye harcamayı düşünün.

Her durumda, özellikle bu görev için becerilere sahip değilseniz, bir profesyonelin elleriyle değiştirmek daha iyidir. Drenaj pompasını veya ısıtma elemanını değiştirmek biraz daha ucuza mal olur, ancak yeni bir parça satın almaya karar vermeden önce, web sitemizde sunulan bilgileri okuyun, ek olarak uzmanlara danışın ve ancak bundan sonra nihai kararı verin.Yıkayıcı parçaları

Sonuç olarak, bir çamaşır makinesinin yıkama bitmeden durmasının birçok nedeni olabileceğini not ediyoruz. Bu sebebi kendi başınıza bulmak her zaman mümkün olmaktan uzaktır. Bu nedenle, tavsiyemize göre, mümkün olan her şeyi yaptıysanız ve araba çamaşırhaneye ulaşmadan durursa, kalifiye bir mektupla iletişime geçin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Çamaşır makinesi çok fazla mı yoksa çok az mı su alıyor? Su seviyesini kendimiz sabitliyoruz! Çamaşır makinesi çok fazla mı yoksa çok ...

Modern koşullarda çamaşır makinesi üreten birçok firma daha verimli ve ekonomik modeller geliştirmek için çalışmaktadır. Daha az elektr...

Çamaşır makinesi sürekli su topluyor Çamaşır makinesi sürekli su topluyor

Yıkama işlemi başlamazken makinenin sürekli olarak tankta su topladığını fark ederseniz, bu oldukça tehlikeli bir arıza olduğunu göster...

Çamaşır makinesindeki santrifüj çalışmıyor Çamaşır makinesindeki santrifüj çalışmıy...

Otomatik çamaşır makineleri çağında, herkes “eski güzel” yarı otomatik yolu ve nasıl çalıştığını unuttu. Bu arabalardan kur...

Çamaşır makineleri için metal ve plastik dolapların tamiri Çamaşır makineleri için metal ve plastik...

Otomatik çamaşır makinesinin bozulmasının nedeni, tankta bulunan bir tank veya hareketli bir eleman ise – bu, cihazı tabana sökme...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Klima aylık ne kadar yakar Klima aylık ne kadar yaka...

Klima tüketimi Klima bana aylık ne kadara mal olur? Klimam a...

İç mekandaki aynalar, fikirler ve yerleşim kompozisyonları İç mekandaki aynalar, fik...

Farklı fonksiyonel alanların özelliklerini dikkate alarak ko...

Hostelworld nasıl çalışır? Hostelworld nasıl çalışır...

Seyahat etmek hayatın önemli bir parçasıdır. İşleri ve diğer...

Pencere panjur fiyatları 2021 Pencere panjur fiyatları ...

ÖNCÜ FİRMA Model Fiyatı PİMAPEN ELEKTRIKLİ PANJUR 160 – 200 ...

Oda hava soğutucularının seçimi için öneriler Oda hava soğutucularının ...

Hava soğutucu kalitesi, sunumu, ürünün büzülme miktarı, soğu...

En İyi hava soğutucu tavsiye En İyi hava soğutucu tavs...

En İyi Hava Soğutucuları Klimaların pazarı ele geçirdiği yad...

Çamaşır makinesi su alıyor ama dönmüyor Çamaşır makinesi su alıyo...

Çamaşır makinesi dönmüyor: nedenleri ve sorunun aranması Çam...

Sukulent türleri ve çiçek açan türleri Sukulent türleri ve çiçek...

 Sukulentleri keşfetmek Sulu meyveler veya sulu meyveler, su...

Dış cephe mantolama nedir hangisi daha iyi Dış cephe mantolama nedir...

Yapacağımız ilk şey, mantolama nedir şu anda ele aldığımız k...

Yerli oyun şirketi rollic games satıldı Yerli oyun şirketi rolli...

Zynga, Hızla Büyüyen Hiper Günlük Oyunlar Sektöründe Lider o...

Oturma Odası Dekorasyonu HABERLERİ