Çamaşır makinesi, sıkma işlemi sırasında hız kazanmıyor.

Eğirme sırasında eğirme yokGenellikle, çamaşır makinesinin sıkma döngüsü sırasında hız kazanmadığı durumlar vardır. Görünüşte her şey yolunda, makine hala siliyor, yıkama programının tüm aşamalarını gerçekleştiriyor: kendini yıkama, durulama ve sıkma. Program zamanında biter, kendi kendine teşhis sistemi herhangi bir sistem hatası vermeden sessizdir. Ama yine de yanlış bir şeyler var. Bu, ıslak parçalar tamburdan tamamen çıkarıldığında ortaya çıkar.

Namlu hızının düşmesi veya hiç kazanmaması anlaşılabilir bir durumdur, o zaman normal dönüş olmayacaktır. Bu neden oluyor, bu konuyu bu yazının sayfasında anlamaya çalışacağız. Sadece “sahilde sizi uyaracağız” durumunda, makineyle ilgili bir sorununuz varsa, ustayı aramak daha iyidir, daha büyük sorunların oluşmaması için çamaşır makinesine gitmeyin.

Çamaşır makinesinin yönetilmesiyle ilgili sorunlar

Bazı insanlar yeni bir çamaşır makinesine alışmakta zorlanır. Bunda korkunç bir şey yok, asıl mesele kendine güvenmek ve önce talimatları okumak ve ancak o zaman yıkamaya çalışmak. Ancak çoğu zaman insanlar önce yanlış programa başlayacaklar, yeni çamaşır makinelerinin neden eskisinden çok daha kötü kırıldığı konusunda tartışacaklar ve ancak o zaman bunun ne olduğunu anlamaya başlayacaklar. Düşük hızlarda sıkmadan veya sıkmadan çalışan oldukça yaygın yıkama programları vardır, örneğin:

 • Hassas kumaşlar.Yıkama yöntemlerini karıştırabilirsiniz
 • Yün,
 • İpek.
 • çocuk giyim.

Yanlışlıkla bu programlardan birini çalıştırırsanız, çamaşır makinenizin çamaşırlarınızı normal yıkamasını beklemeyin. Ayrıca, cephanelikteki hemen hemen tüm modern çamaşır makinelerinde “sıkma” düğmesi veya benzeri vardır. Yanlışlıkla basarsanız veya daha önce basarsanız, çamaşır makinesi, seçtiğiniz yıkama programına bakılmaksızın sıkma devrini atlayacaktır.

Bazı çamaşır makineleri markalarının özel bir “boşaltma ve sıkma” düğmesi vardır ve bu düğme, ultra hassas öğelerin yalnızca yıkanıp durulanmasının gerektiği durumlar için özel olarak tasarlanmıştır.

Kayış hasarı tahriki

Bu paragraftaki bilgiler, bir tahrik kayışı ve bir birleştirme motoru ile donatılmış çamaşır makinesi sahiplerine yöneliktir. İnvertör motorlu bir çamaşır makineniz varsa (örneğin, LG), bu öğeyi atlayabilirsiniz. Bu nedenle kayış rondelalarında kollektör motor devirleri aynı kayış üzerinden tambur kasnağına aktarılır. Kayış sıkıca gerilmezse, motor silindiri gereken hıza döndüremeyeceği için kayma meydana gelir.

Kemerin çökeceği veya fırlayacağı zamanlar vardır, ancak bu durumda çamaşır makinesi, sıkma döngüsü bir yana, tek bir yıkama programını başlatmayacaktır. Bu nedenle, sadece kayışın gerildiği durumları ele alacağız Tahrik kayışını kontrol etmek için aşağıdaki şekilde devam edin.

 • Çamaşır makinesini sökmeye hazırlıyoruz ve boş bir koltuğa çekiyoruz.
 • Bir tornavidayla arka duvarı tutan bağlantı elemanlarını sökün, ardından duvarın çıkarılması gerekir.
 • Tahrik kayışının gerginliğini kontrol ederek ellerinizle bükmeye ve kasnağı bükmeye çalışıyoruz.

Kayış tahriki gerilebilir

Kayış kolayca bükülürse ve kasnak üzerinde kaymaya çalışırsa, çok sert gerilir. Yıkayıcı, bu tahrik kayışı ile asla yıkamaya basamayacaktır – parçanın değiştirilmesi gerekir. etrafinda Çamaşır makinesinde kayış nasıl değiştirilir Makalede aynı isimde okuyabilirsiniz, orada her şey ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Önemli olan, orijinal tahrik kayışını satın almak ve kesinlikle talimatlara göre değiştirmektir. Kayışı değiştirdikten sonra, silindir dönüş hızı sabit olmalıdır.

Hatalı takometre veya motor

Tahrik kayışına ek olarak, söz konusu arızanın nedeni takometre veya motorun kendisi olabilir.Bu sayaç sınıflandırmasında öncelik olmasına rağmen en sık başarısız olan motor devrini belirleyen sensör olduğundan, inceleme takometre ile başlamalıdır. Sürüş kayışına aittir. Yani, Hall sensörünü kontrol etmek için şunu yapmanız gerekir:

 1. Kayışı kasnaktan çekeriz ve müdahale etmemesi için çıkarırız;
 2. Daha sonra geri döndüğümüzde kafamız karışmasın diye motora ve takometreye uygun telleri filme alıyoruz.
 3. Aktüatörü ve sensör holünü serbest bırakmak için kabloları çıkarın;
 4. Motoru tutan cıvataları pençelere söküyoruz.
 5. Motor kutusuna basıyoruz, sanki iç girinti, biraz eğilmeli, bu olmazsa kasnağı bir çekiçle vurun;
 6. Motoru çıkarıp çamaşır makinesinden çıkarıyoruz;
 7. Hall sensörünü (küçük halka benzeri parça) motordan çıkarın;
 8. Sayaç problarını parçanın kontaklarına yerleştirip direnci, değerleri 1 ve 0 ölçüyoruz ve sensörde bir arıza olduğunu gösterecekler.

Pazar çok sayıda alternatif sunsa da, Hall sensörünün orijinaline değiştirilmesi gerekiyor.

Sensöre ek olarak, yıkayıcı motoru arızalı olabilir. Bu arada, çamaşır makinelerine takılan montaj motorları en kırılgan olmaktan uzaktır, hatta bazı durumlarda güvenilir olarak adlandırılabilirler, ancak aynı zamanda başarısız olurlar. Bu tür elektrik motorlarının iki zayıf noktası vardır: stator sargısı ve fırçalar. Fırçaları kendi ellerinizle kolayca değiştirebilirsiniz, ancak araba kırılırsa, sarımı daha pahalıya mal olacağından motoru tamamen değiştirmeniz gerekecektir.

Yıkayıcı motorun çıkarılması

Öncelikle, fırçalar olan daha basit olanlara bakalım. Kapağın yanında küçük vidalar var, bir tornavida kullanın, vidalarını sökün ve ardından yaylı fırçaları çekin. O zaman her şey basit, eğer fırça sağlamsa, değiştirmenize gerek yoktur, ancak en az biri diğerinden daha kısaysa, o zaman iki fırçayı birlikte değiştiririz. Bu, tamamen bozulmamış olabileceği gerçeğine rağmen, ayrıntıların bir çift tarafından anında değiştirildiği durumdur.

Şimdi multimetreyi tekrar alma ve motor sargısını arıza için kontrol etme zamanı. Bu konuya iyice yaklaşmanın gerekli olacağına dikkat edilmelidir, çünkü arıza sadece bir tarafta olabilir, birkaç tarafta olmayabilir ve bulunması o kadar kolay değildir. Dönüşün tersine çevrilmesi nedeniyle, motor gücü kaybeder ve yüzeyde dışarıdan uygulanabilir görünmesine rağmen gerekli hızı elde edemez.

Dikkat edin! Dolaylı yanma belirtisi yanma kokusudur, bu nedenle motoru sökmeden önce soluyun.

Elektronik birimle ilgili bir şey

Bozuk elektronik üniteÇamaşır makinesinin elektronik ünitesinin kırıldığına dair bir şüphe varsa, ona gitmemek daha iyidir, ancak bu tür ayrıntılarda yetkili ustayla hemen iletişime geçmek daha iyidir. Sihirbaz, kontrol ünitesini çıkaracak, profesyonel teşhisler yapacak ve parçanın kırılıp kırılmadığını belirleyecektir. Parça kırılırsa, usta üniteyi tamir etme olasılığını değerlendirecek veya onarım artık mümkün değilse, değiştirilmesini tavsiye edecektir.

Çok azı yıkayıcı kontrol ünitesini kendi kendine tamir edebiliyor, bu yüzden emin olamayız. Bu durumda, yıkayıcıyı onarmak yerine zarar verme olasılığınız daha yüksektir.

Sonuç olarak aşağıdakilere işaret etmek isterim. Çamaşır makinesinin herhangi bir nedenle sıkma döngüsü sırasında tamburu dilediği gibi istenen hıza döndüremediği ve hemen hemen her durumda bunun bir nedeni vardır. Uzmanlarımız, bu makalede sunulan algoritmaya göre tembel olmamanızı ve sorunun nedenini hemen aramaya başlamanızı tavsiye ediyor. iyi şanslar