Çamaşır makinesi nasıl çalışır – temel ilkeler

Çamaşır makinesinin çalışma prensibiModern ev aletleri hayatımızı kolaylaştırmak için çok önemlidir. Hayatımızın birçok saatini serbest bırakmaya ve onları en sevdiğimiz şeylere adamaya yardımcı olur. Aynı zamanda daha fazla rahatlamamızı sağlar. Ancak teknolojimizin nasıl çalıştığıyla herkes ilgilenmiyordu. Operasyonunun temel prensiplerini anlamadım. Bu arada, bu ilkeler çok ilginç olabilir. Ve kendinizi günlük yaşamımızda ilerlemenin getirdiği çeşitli teknik yeniliklerle ilgilenirseniz, bu makaleyi de beğeneceksiniz.

Çamaşırları kendin yıkadığın o zamanları hala bulabilirsin. Sonra iki kez duruladılar. Önce ılık, sonra soğuk suda. Sonra sıkılır ve kuruması için asılır. Bu çok zaman ve çaba gerektirir.

Şimdi çalışın! Günümüzde harika kokan temiz çarşaflara sahip olmak için depoya koyun ve yıkama modunu ayarlayın. Ve bir süre sonra ona sahip olabilirsiniz! Birkaç düzine yıl önce, bu tür çamaşırlar sihir gibi görünebilirdi! Ve şimdi bu yaygın bir olaydır. Böylece yıkama esaslarına geçelim.

Çamaşır makinesi nasıl çalışır?

Çamaşır makinesinin önden ve dikey olarak yüklenmesiÇamaşır makineleri önden ve dikey yüklemelidir. Hepsi elektrikle çalışıyor. Yıkayıcının merkezi tamburudur. İçine kirli çamaşırlar atıyoruz. Yıkama sırasında döner. Bundan dolayı yıkanacak lavabo su ile yıkanır. İçinde çok sayıda küçük delik olduğu için su namluya kolayca girer. Kapağı kapattığınızda, yıkamanın kapalı olduğu kısım hava geçirmezdir. Ve makine düzgün çalışıyorsa, nem kaçamaz.

Çamaşırın kendisi herhangi bir özel sır veya numara içermez. Her şey çok basit bir şekilde gerçekleşir.

Çamaşır tozunun içinde eridiği şeyler. Daha sonra tambur döner, yıkama otomatik olarak yapılır ve ortaya çıkan çözelti ile etkileşime girer. Ana yıkama aşaması tamamlandıktan sonra, kirli su boşaltılır ve durulanır, ardından döndürülür. Ayrıca, bazı makinelerde kıyafetleri asmanıza değil, onları gerçekten kurutmanıza izin veren bir kurutma işlevi vardır.

Makine silindirinin arkasında bir tank bulunmaktadır. Bu, su için ana rezervuardır. Silindir ayrıca keten hareketi sağlayan aktif bir rotor parçası olarak işlev görür. Bundan dolayı yıkama gerçekleşir.

Yatay (ön) yüklemeli makinelerde çamaşırlar kasanın önünde bulunan kapak deliğine yerleştirilir. Bu tür en çok Rusya ve Avrupa’da yaygındır. Amerika ve birçok Asya ülkesinde üstten yüklemeli çamaşır makineleri kullanılmaktadır. İkincisinin yapısı biraz farklı. Üstüne iç çamaşırı yerleştirilir.

Aslında, tank ve makine silindiri, yıkama işlemine doğrudan dahil olan iki ana bileşendir. Ancak bunların yanında eşit derecede önemli başka detaylar da var. Örneğin aynı zamanda bir ısıtma elemanı olan bir ısıtıcı, suyu istenilen sıcaklığa getirir. Isıtmayı kontrol etmek için termostat etkinleştirilir. Sıcaklığı ölçer ve ısıtmayı ne zaman durduracağınızı söyler. Ayrıca su temini ve giriş sistemleri de vardır. Gerektiğinde sıvıların girmesine izin veren valfleri vardır. Ve gerekmediğinde tanktan çıkarırlar.

Suyun tahliye edilmesini sağlamak için bir tahliye pompası (pompa) açılır. Ve her şeyin ECU’da olduğunu görün.

Çamaşır yıkama adımları

Bir medya yıkama programıOtomatik çamaşır makinesi, tüm yıkama işlemlerini baştan sona bağımsız olarak yapabilen bir ev aletidir. Programın belirlediği parametrelere göre çalışmasını tam olarak kontrol eder ve servis verilebilir ise tüm yıkama aşamaları net ve sorunsuz olacaktır. Ve eğer bir başarısızlık varsa, o zaman ustayı arama veya onlarla kendi başlarına ilgilenme zamanı. Neyse ki bunun için sitemiz var. Kendi başınıza birçok başarısızlığın üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.

Çamaşırlar yüklenmeye başlar. Her ihtimale karşı, çamaşırları yüklemeden önce ceplerdeki her şeyi çıkarmanız gerektiğini hatırlatırız. Bundan sonra çamaşır tozu dökülür. Dağıtıcının özel bölmesine yerleştirilmelidir. Ardından bileşenleri bağlayın (bu arada, bu daha önce yapılabilir). Ardından suyun engellenmediğinden emin olun. İstenen yıkama modunu seçin ve başlatın.

Makine, belirtilen parametreler tarafından yönlendirilir ve katılımınız olmadan su toplamaya ve yıkamaya başlarsınız. Dağıtıcı da bu işlemde yıkanır. Toz, keten ve suyla birlikte kabine girer. Termostat, ısıtıcıyı açmanıza ve suyu istenen sıcaklığa kadar ısıtmanıza izin verir. Tankta yeterince su olduğunda ve gerekli ısıtmaya ulaştığında ana yıkama başlar. Bu sırada tambur döner ve çamaşırları su ve toz çözeltisi içinde taşır.

Ortaya çıkan çözüm, silindirin dönüşünün yanı sıra, kiri nesnelerden temizler. Ardından, tahliye pompasının bağlı olduğu ve suyun tanktan aktığı özel bir valf açılır. Su akarken, su besleme vanası açılır. Ve taze, temiz su depoyu doldurur.

Bu arada seviye sensörü tarafından izlenen gerekli miktara ulaştıktan sonra durulama işlemi başlar. Birkaç kez tekrarlanan durulayın. Ve gerekli sayıda yineleme zaten tamamlandığında, rotasyon başlar. Dönme döngüsü sırasında, makine silindiri yoğun bir şekilde döndürülür. Ve su, tanktaki namlu deliğinden dışarı çıkar. Ve zaten tanktan bir tahliye pompası ile pompalanır.

Bazı çamaşır makinesi modellerinde kurutma işlevi vardır. Rotasyondan sonra oluşur. Makinenizde bu seçenek yoksa veya kapalıysa, sıkma devri bittikten sonra yıkama işlemi biter. Ve kapak kilitlendiğinde çamaşır alabilirsin. Bu genellikle yıkamadan sonra üç dakika içinde olur.

Videodaki cihazın çalışma prensibi