Çamaşır makinesi için mahfazadaki voltaj – ne yapılması gerekiyor

Çamaşır makinesinin gövdesindeki voltajÇamaşır makinesini kullanma sürecinde, bazı ev hanımları makinenin gövdesine dokunduklarında hoş olmayan bir karıncalanma hissi yaşarlar. Bunlar sadece küçük elektrik şokları. Yıkayıcı gövdesinde voltaj olduğunda böyle bir kaza meydana gelir. Böyle bir durumda kullanıcıya elektrik çarpması olasılığını azaltmak için ne yapacağımızı öğreneceğiz.

İki telli ağ bağlantısı

Cihazınız iki kablolu bir güç kaynağına bağlıysa, cihaz iyi çalışır durumda olsa bile, voltaj kasaya girebilir. Bunun için bir ön koşul, her bir yıkayıcıyla donatılmış ağ filtrenin belirli bir özelliğidir. Ağ elemanı, biri cihazın “kasasını” ve fazı ve ikincisi – mahfaza ve sıfır kabloyu birbirine bağlayan bir çift birbirine bağlı kapasitördür.İki fazlı elektrik akımında topraklama yok

Yıkama ekipmanı üreticileri tipik olarak ayrı bir koruyucu iletkeni olan üç telli bir ağa bağlanmaya odaklanan ekipman üretir. Bu durumda, aşırı gerilim koruyucu, göreviyle mükemmel bir şekilde başa çıkarak tam potansiyeliyle tam olarak çalışacaktır. Bu nedenle, ortak bir kablo 110 volt tüketir, ancak aynı zamanda tüm şarj yıkayıcıyı terk eder.

Ancak aslında, bu tür yıkama ekipmanı çoğu zaman iki fazlı bir elektrik şebekesine bağlıdır. Bu durumda, makine gövdesinde 110 voltluk bir voltaj birikir. Böyle bir çamaşır makinesini kullanarak, genellikle kısa süren ancak çok acı veren elektrik çarpmasını kolayca hissedebilirsiniz.

İki telli bir hatta dahil olmak için, Avrupa’da monte edilmiş ve başlangıçta Avrupa pazarı için tasarlanmış yıkama ekipmanı satın almamalısınız ve bu tamamen güvenli değildir.

Teller yıpranmış

Çamaşır makinesinin içindeki çıplak elektrik kabloları nadir değildir. Çoğu zaman deneyimli ustalar, sabit titreşimler nedeniyle yalıtımın zamanla yıprandığı durumlarla uğraşmak zorunda kalır. Yeni arabalarda neredeyse çıplak kablolar bulunabilir ve bunlar fare veya fareler tarafından ısırılabilir.

Bu durumda, durumda bir aşama gözlenir. Başlangıçta voltaj küçük olabilir, ancak o zaman 220 voltluk bir şok elde etmek kolaydır. Çoğu zaman, cihaz banyoya monte edilir ve yüksek nemde elektrik çarpması olasılığı artar.

Yıpranmış teller, kullanıcıların sağlığını ve hayatını tehdit eden ciddi bir sorundur.

Titreşimden, tellere, şeritlere ve kapatmalara hasardanAşırı gerilim koruyucunun tamamen belirsiz çalışmasından rahatsız edici bir his elde edilebiliyorsa, “yorgun” yalıtım kullanıcıya büyük zarar verebilir, bu nedenle nedeni mümkün olan en kısa sürede ortadan kaldırılmalıdır.

Banyoda potansiyel bir dengeleme sistemi kurmak çok önemlidir. Buradaki tüm ekipmanlar şu şekilde olmalıdır: borular, duş kabini, havalandırma kanalı ve çamaşır makinesinin kendisi eşit bir elektrik bağlantısı kullanılarak birbirine güvenilir bir şekilde bağlanmalıdır.

Bununla birlikte, aile üyelerinin tam güvenliğini sağlama potansiyelini eşitleyen sistemler azdır. Bir dize hala korunmuyor. Çamaşır makinesi yıkama sisteminden – insan vücudu – odanın zemin kaplamasından bahsediyoruz. Daha fazla koruma için bu durumda ne yapmalı? 2 seçenek vardır:

 • Rezidüel akım devre kesicinin devrede çalışması;
 • Cihazın “gövdesini” topraklayın.

İki fazlı bir ağdaki montaj, tamamen farklı bir çalışma prensibine sahip olacaktır. Tel koptuğunda çalışmayacaktır. Kullanıcı, çamaşır makinesinin “kabuğuna” dokunduğunda koruma etkinleştirilir. RCD’nin yalnızca kasaya dokunduktan sonra açılması tamamen hoş değildir, ancak elektrik çarpması olasılığı azalacaktır.

Muhafazaya dokunulduğunda akım gücü önemsiz olacağından, artık akım devre kesicisi 30mA’ya kadar bir oranda seçilebilir. Eski iki telli elektriğe sahip ev ve daire sahipleri, yerleşik RCD’lere sahip prizleri hemen satın almak için daha iyidir, bu nedenle yanlış korumanın etkinleştirilmesiyle ilgili çok daha az sorun olacaktır.

Cihazı topraklayın

Ev aletlerinin topraklanması, kendinizi ve ailenizi elektrik çarpmasından korumak için en güvenilir seçenektir. Besleme kablosunda arıza olması durumunda, akım basitçe toprak elektroduna yönlendirilecek ve insanlar için tamamen güvenli olacaktır.

Koruma vakıflarının örgütlenmesi ile çeşitli sorunlarla karşılaşılabilir. Topraklama elemanı olarak su ve kanalizasyon borularını kullanmayın. Kurallar ayrıca, nötr kabloların bağlanmasını ve topraklamayı değerlendiren bir cihaz olmadan çalışmayı kategorik olarak yasaklar. Bu nedenle, evinizde iki kablolu bir ağ varsa, o zaman yalnızca erişim panosunun topraklanmış olmasını ummanız gerekir, aksi takdirde yıkama ekipmanını sabitlemek mümkün olmayacaktır.

En yüksek binanızdaki topraklama sorununu çözmek için, eve hizmet veren kuruluşla iletişime geçmelisiniz: yönetim şirketi, HOA, kamu hizmeti faturalama hesap merkezi vb.

Bir arsa üzerine inşa edilmiş özel bir eviniz varsa, o zaman zemin döngüsü kendiniz organize edilebilir. Ancak, bu eylemlerin sizden çok fazla çaba ve zaman gerektireceğini, ancak sonunda çamaşır makinesini kullanırken siz ve aile üyeleriniz için tam bir güvenlik garantisi alacağınızı unutmayın.

İlk adım, Dünya döngüsünün nerede çizileceğini belirlemektir. Elektrik kesintisi durumunda, voltaj yer pimlerine gidecektir, bu nedenle bir kişinin var olma olasılığı sıfıra indirilmelidir. Elektrik akımının toprağa boşaldığı yerde bir organizmanın varlığı, ölümüne yol açabilir. Elektrik musluklarının istenmeyen bir yere yerleştirilmesi çok önemlidir. Binanın temelinden 1 metreden daha uzakta, evin arkasında bir topraklama döngüsü düzenlemek en iyisidir.

Elektriğin boşaltılacağı yerin etrafına, tehlike bölgesini çevreleyen küçük bir çit dikmek daha iyidir.

Yerleşim belirlendikten sonra, yapıyı oluşturmaya devam edebilirsiniz. Eylemlerin algoritması aşağıdaki gibi olacaktır:

 • Bir eşkenar üçgeni kazmak için bir kürek kullanın (her bir kenar yaklaşık 1,2 metre uzunluğundadır ve 0,5-0,7 metre karık derinliğine sahiptir);
 • Binanın balkonuna benzer bir hendek kazın.
 • Silahı alın ve üçgenin her köşesinde metal bir çubukla zemine iki metre derinlikte sadece üst uçları bırakarak hazırlanmış çekiç alın. Elektrotların işlevini yerine getirecekler.
 • 3,5 mm veya daha kalın metal köşeleri bir üçgene katlayın. Şeklin köşeleri elektrotlara temas etmelidir. Yapı birlikte katlandıktan sonra üstleri kaynaklamaya devam edin;
 • Balkona açılan bir siperde, ucu ortaya çıkan üçgenin üstüne kaynaklanması gereken metal bir plaka yerleştirin;
 • Topraklama kablosunu bir cıvata ile plakaya bağlayın.
 • Tüm çukurları toprakla doldurun.

Özel bir evde topraklama organizasyonu

Sahadaki toprak kalitesine dikkat etmek önemlidir. Bölgede kum yastığı hakimse tuzlu su ile toprağın iletkenliğini artırmak gerekir. Elektrotların tabanına özel bir sıvı dökülmelidir.

Sonuçta, evdeki topraklamanın direncini ölçmeniz gerekecek. Bu amaçlar için özel bir cihaz kullanmak daha iyidir, ancak fiyatı oldukça yüksektir. Sayaç satın alma imkanı yoksa ne yapmalı?

En az 100 watt tüketen basit bir lamba ile sistemin çalışabilirliğini kontrol etmek mümkündür. İlk bağlantıyla topraklama kablosuna ve ikincisi faza bağlayın. Parlak ışıkla yanan lamba, doğru montajı gösterecektir.Işık loşsa, temas zayıftır ve yapının ek yerlerinin yeniden yapılması gerekir. Tamamen yanmayan bir lamba, topraklama döngüsünü tamamen gözden geçirmeniz gerekeceğinden bir tasarım hatasını gösterir. Bu malzemelerden hangi sonuçlar çıkarılmalıdır?

 1. Evinizde üç telli kablo varsa ve cihaz kasaya delinmişse, topraklama devresi bağlantısının sağlam olduğundan emin olun. Bunu yapmak için, yıkayıcı ile faz teması arasındaki voltajı bir test cihazı ile kontrol edin;
 2. Dairenin iki kablolu bir güç kaynağı ağına sahip olması durumunda, çamaşır makinesi için ayrı bir zemin oluşturmaya çalışın ve olası bir eşitleme ayarlayın;
 3. Ayrı bir kat oluşturmak mümkün değilse, yıkayıcının kurulu olduğu odadaki potansiyelleri eşitleyin ve artık akım devre kesicisini en az 30 mA açın.

Yıkayıcı muhafazasında voltaj varsa, onu gidermek için önlemler alınmalıdır. Böyle bir durum çok güvensizdir ve ekipman kullanıcılarına elektrik çarpmasına neden olabilir.