Çamaşır makinesi için filtre nasıl kurulur

Bir yıkayıcı filtre takınÇok sayıda farklı safsızlık içeren sert su, çamaşır makinelerinin en büyük düşmanıdır. Isıtma elemanlarının arızalanmasına, ünitenin parçalarında ve yüzeylerinde kireç oluşumuna neden olan budur. Kum ve çamur parçacıkları içeren kirli su, drenaj pompasının hizmet ömrünü kısaltır ve genel yıkama kalitesini bozar. Sistemde belirlenen suyu filtreleyen çamaşır makinesini korumak için özel bir filtreye girer. Bir çamaşır makinesi filtresini kendiniz nasıl kuracağınızı, daha fazla açıklayacağız.

Hangi filtre bileşeni konulacak?

Çeşitlilik arasından hangi filtre cihazının seçileceğine karar vermek genellikle zordur. Filtre elemanları için farklı seçeneklerin neler olduğunu anlayacağız.Çamaşır makinesi için çok fosfatlı filtre

 1. Ana filtreler özel olarak SMA için değil, daire girişinde su borularına montaj için sağlanmıştır. Çalışma prensibi, daireye girdiğinde suyu tamamen arıtmaktır. Eleman, suyun kimyasal bileşimini korurken kum parçacıklarını, pas kirlerini giderir.
 2. Ön temizleyici, sudan büyük şeyleri çıkarmanıza izin verdiği için makinenin önüne kurulmalıdır. Çabuk tıkanma nedeniyle sık sık temizlemek ve durulamak gerekir.
 3. Gelen suyu yumuşatmak için polifosfat filtre elemanı kullanılır. Sodyum polifosfat ile saflaştırıldıktan sonra sıvı içme için uygun olmayacaktır, bu nedenle cihaz sadece teknik su arıtımı için kullanılabilir.
 4. Manyetik filtre suyu yumuşatmak için tasarlanmıştır. Doğrudan giriş hortumuna bağlanır. Üreticiler, manyetik alanın sıvı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu iddia ediyor. Bununla birlikte, bu etkinin bilimsel bir geçerliliği yoktur ve bu nedenle, uzmanların böyle bir filtrenin masrafına ilişkin görüşleri büyük ölçüde farklılık göstermektedir.

Satıştaki filtre elemanlarının yelpazesi yeterince geniştir ve bağlanmak için herhangi bir filtre seçebilirsiniz. Çok yönlülük, durumunuz için doğru temizleme cihazını bulmanızı sağlar ve bu da AGR performansını artıracaktır.

Kurulum süreci

Filtreyi otomatik cihaza bağlamak için özel bilgi ve becerilere sahip olmak gerekli değildir. Temizleme elemanını takma prosedürü, cihaz tipine göre değişir:Filtreyi bağlayın

 • Ana filtreyi takarken, daireye su akışını engelleyen vanadan hemen sonra su borusunu kesmek ve cihazı bu siteye yerleştirmek gerekir;
 • Derin temizlik elemanını takmak için, borudan musluklu ayrı bir çıkış sağlanmalı, oraya bir filtre takılmalı ve ancak o zaman çamaşır makinesi bağlanmalıdır;
 • Polifosfat temizleme elemanının montajı, çalışmaya başlamadan önce, üreticinin talimatlarını dikkatlice inceleyerek, önceki seçenekle benzer şekilde gerçekleştirilir;
 • Filtre mıknatısının kurulumu çok basittir, onu iletişim sistemine entegre etmenize gerek yoktur, sadece çamaşır makinesinin giriş hortumuna takılır.

Filtre cihazını doğrudan AGR’ye takmak için normal bir anahtara ihtiyacınız olacaktır. Temizleme elemanı, su giriş hortumunun önüne takılır. Otomatik cihaz halihazırda kurulduğunda, filtreyi bağlamak için aşağıdaki işlem sırasını gerçekleştirin:

 • Daireye su sağlamaktan sorumlu vanayı kapatın;
 • Giriş hortumunun takılı olduğu su borusunun özel bir dalından çıkarılması;
 • Filtre elemanını dala vidalayın;
 • Su giriş hortumunu filtreye takın.

Yıkayıcıların çoğu, borulara uygun standart bir dişe sahiptir. Otomatik makinelerin doldurma hortumlarında dişler aynıdır, bu nedenle kurulum işlemi sırasında herhangi bir zorluk yaşanmamalıdır.

Üretici seçimi

Çamaşır makinelerini ağır kirlerden, plaktan ve kirden korumak için kullanılan filtre çeşitleri arasında, özel ilgiyi hak eden iki seçenek vardır. İşte modeller şunlardır: 1P Ana Şofben; Aquaphor Styron.

İlk seçenek, valf blokları beslendikten sonra doğrudan su borusuna kurulur. Zararlı safsızlıkları gidermenizi sağlar, plak oluşumuna ve korozyona karşı koruma sağlar, bir otomatik makine değil, aynı zamanda bulaşık makinesi, kazan, ısıtma kazanları gibi diğer ev aletlerini de korur.

Filtrenin ana bileşeni, polipropilenden yapılmış, özel bir şekilde köpüklenmiş PP serisi kartuştur, kontaminasyondan sonra geri kazanılamaz ve kartuşun tamamen değiştirilmesi gerekecektir.

Gayzer filtresiAccafaforo Styron ikinci sırada yer alıyor. Su arıtma cihazının özel kimyasal bileşimi, suyu yumuşatmaya ve kalitesini artırmaya izin verir. Kimyasal, üç yüz yıkama döngüsü için tasarlanmıştır ve belirtilen miktardan sonra filtreyi değiştirmek daha iyidir. Bu filtre elemanı yalnızca teknik sular için geçerlidir.

“Gayzer” ve “Atlantik” fosfat deterjanlarını fark edebilirsiniz. Ayrıca kendilerini güvenilir ve yüksek kaliteli cihazlar olarak kanıtlamışlardır.

Hala hangi üretici tercih ediyor? Bir temizlik elemanı seçmeden önce, sıvıyla ilgili ana sorunların ne olduğunu anlamak için daireye giren suyu analiz etmelisiniz. Bir tortu oluşturan çok miktarda kir ve diğer safsızlıklar ile, eve girdikten hemen sonra suyun kalitesini artıracak ortak bir ana filtrenin kurulumunu düşünmeye değer olduğunu varsayalım. Böyle bir cihazın kurulumu mümkün değilse, temizleyiciyi çamaşır makinesinin giriş hortumundan önce bağladığınızdan emin olun.

Neden farklı filtreler koyuyorlar?

Uzmanların çoğu bir konuda hemfikirdir: bir filtre cihazı SMA’yı kirlilikten% 100 koruyamaz ve aynı anda iki filtre takarsanız, üniteyi koruma olasılığı çok daha yüksek olacaktır. Finansal maliyetler çok artmayacak, ancak olumlu bir sonucun garantisi olacaktır.

En iyi çözüm, gelen suyu yumuşatmak için bir bileşen ve diğerini de kalıntıları, kir parçacıklarını, pas ve kum kirlerini tutmak için kurmaktır. Çok aşamalı koruma, çamaşır makinesinin normal modda uzun süreli ve sorunsuz çalışmasını sağlar.