Çamaşır makinesi hemen açılıyor ve kapanıyor

Çamaşır makinesi açıldıktan hemen sonra kapanıyorTambura bir şeyler yükledikten ve makineyi çalıştırdıktan sonra otomatik olarak kapandığında, genellikle bu durum kullanıcıların kafasını karıştırır ve paniğe kapılır. Akla gelen ilk şey, cihazın yeniden başlatılmasıdır. Ekipmanı devre dışı bırakıp yıkama programını tekrar seçerek. Bu manipülasyonun yararsız olduğunu kabul etmekten büyük üzüntü duyuyoruz. Öğreneceğiz ve sonuç olarak, açtıktan sonra cihaz hemen kapatılacak mı? Bu teknoloji iş kapasitesine nasıl döndürülür?

Özel hatalar

Ekipman arızasının birkaç nedeni olabilir. Ancak hepsi iki koşullu kategoriye ayrılmıştır: cihazın çalıştırılması sürecinde arızalar ve kullanıcı hataları. Eğer metresin yanlış davranışı buysa, böcekleri ortadan kaldırmak çok basit olacaktır. Öyleyse, ünitenin kendi kendine kapanmasına neden olan ana kullanıcı hataları nelerdir?

 • Üretici tarafından CMA silindirine bir defalık yükleme için izin verilen şeylerin kütlesini aşmak. Modern makineler yararlı bir işlevle donatılmıştır – yıkamaya yönelik bağımsız çamaşırları bağımsız olarak tartma yeteneği. İzin verilen kilogram aşılırsa, çamaşır makinesi çalıştırıldıktan kısa bir süre sonra kapatılacaktır. Bazı durumlarda, kapanmadan bir saniye önce, cihaz ekranda bir hata kodu görüntüler, yani ek olarak bir aşırı yüklenme hakkında bilgi verir.Aşırı yük tamburu nedeniyle kapanma
 • Belirtilen modda yıkama ayarları yanlış. Bazen kendi kendine kapanma, bir cihazın ürün yazılımının arızalanmasından kaynaklanır. Bu nedenle, kullanıcı belirli bir yıkama programını seçerken, örneğin suyun ısıtma sıcaklığı veya tamburun dönme hızı gibi bazı özellikleri bağımsız olarak değiştirmeye çalışırsa, zihin giriş parametrelerinin desteklenmediğini düşünebilir ve çamaşır makinesini durdurabilir. Bu durumda, cihaz yalnızca kullanıcı işleminden sonra kapanacaktır. Cihaz, mod ayarlanmadan önce çalışmayı durdurursa, bu faktörün bununla hiçbir ilgisi yoktur.
 • Namludaki yıkamanın yanlış hizalanması. Cihazın kapandığının işareti, işlemin başlangıcında değil, ancak bir süre sonra, genellikle dönüş aşamasında sorunun önemli bir işareti olacaktır. Namlu içinde kaydırılan nesneler büyük bir topun içinde kaybolabilir ve bir dengesizliğe yol açabilir. Çoğunlukla çamaşır makinesi kapanır ve bir hata kodu görüntüler, ancak bazı durumlarda cihazın tamamen kapatılması mümkündür.

Ev Asistanı’nın kapanması tam olarak operasyonel hatalar nedeniyle olduysa, sizin tarafınızdan ciddi onarım gerekmemektedir. Bu durumda, yalnızca arızanın nedenini ortadan kaldırmak gerekir, örneğin tambura biraz çamaşır koyun. Doğrudan ekipman sisteminde meydana gelen arızayı düzeltmek çok zor olacaktır.

Gürültü filtresi kontrol edildi mi?

Ağ filtresini kontrol edinÖzel hatalar ana bilgisayar tarafından tam olarak ortadan kaldırıldığında ne yapmalı? Çamaşır makinesi, başlat düğmesine bastıktan sonra birkaç saniye çalışmayı bitirdiyse, gürültü filtresini kontrol etmeye değer. Bir parçayı teşhis etmek için onu muhafazada bulun. Parazit filtresine erişim prosedürü aşağıdaki gibidir:

 • Çamaşır makinesinin fişini çekin, hortumları su kaynağından ve kanalizasyondan ayırın;
 • Vidaları sökün ve makinenin üst kapağını çıkarın;
 • Kasanın üst kısmına bakarak ağ kablosunu bulun;
 • Kabloların sığacağı yere bir gürültü filtresi bulun.

Eleman teşhisini yapmak için özel bir cihaza ihtiyacınız olacak – bir multimetre, cihaz yarı iletken kısımdaki voltajı ölçmenize izin verecektir.

Parazit filtresini tespit ettikten sonra dikkatlice inceleyin. Çoğunlukla bir kondansatöre bakmak nedenini anlamak için yeterlidir Eleman kendisini kömürleşmiş kontaklar, yanan bir koku olarak sunabilir. Filtre hatası görsel olarak tespit edilemezse, bir multimetre kullanın.

 1. Cihazda iletişim modunu seçin.
 2. Parçanın kontaklarına test problarını takın.
 3. Giriş ve çıkış voltajı düzeltildi.
 4. Çıkışta voltaj yoksa, kondansatör değiştirilmelidir.

Tecrübesi olmayan bir kişi bile çamaşır makinesinin bu arızasını düzeltebilir. Çalışma sesini bastırmak, yanma yerine takmak ve cihazı ters sırayla monte etmek için bir filtre satın almak gerekir.

Değiştirme için bir ürün satın alırken hata yapmamak için, arızalı bir kapasitörle mağazaya gitmek daha iyidir. Satıcı, kırılan parçayı inceledikten sonra, numuneye tam olarak uyan bir çalışma müdahale filtresi seçmenize yardımcı olacaktır.

Belki ısıtıcı suçludur?

Genellikle ekipmanın otomatik olarak kapanmasının nedeni ısıtıcıdır. Çamaşır makinesi çalıştırıldıktan sonra yanıp sönmeye başladığında ve 3-4 saniye sonra kapanıp aniden kapandığında ısıtma elemanında bir arıza olduğunu varsaymak mümkündür. Isıtıcının bir sayaç kullanılarak teşhisi.

İlk adım, ekipmanın enerjisini kesmek ve binadaki ısıtıcının yerini bulmaktır. Çamaşır makinesinin markasına bağlı olarak ısıtıcı, cihazın tamamen farklı kısımlarına monte edilebilir:

 • Indesit, Ariston, Elgi, Samsung – arkada;
 • Bosch, Siemens – ön tarafta.

Isıtma elemanının nerede olduğu hakkında hiçbir fikriniz yoksa, ekipman için belge setinde verilen bağlantı şemasını dikkatlice inceleyin. Aramanıza başlayacağınız bir kağıt yoksa, yerini kendiniz bulmanız gerekecektir. İlk olarak, kasanın arka duvarını inceleyin, yeterince büyükse, ısıtıcı muhtemelen aranacaktır. Yıkayıcıyı yan tarafına yerleştirip içten dışa bakarak bir ısıtıcı da bulabilirsiniz. Bu durumda, kasanın içini aydınlatmak ve ısıtma elemanını takarken hızla takılıp kalmak için elinizde bir el fenerinin olması arzu edilir.

En kolay yol, birkaç vidayı sökmek ve kasanın arka duvarını çıkarmaktır, eğer arkalarında ısıtma elemanı yoksa paneli yerine koymak zor olmayacaktır.

Isıtıcıyı kontrol edinParçayı keşfettikten sonra, güç kaynağı kablolarının bağlantısını kesip sabitleme somunlarını gevşeterek dikkatlice kasadan çıkarın. Ardından, direnç ölçüm modunda multimetreyi açmanız, test değerini test cihazında 200 ohm’a ayarlamanız ve prob problarını TEN kontaklarına bağlamanız gerekir. Su ısıtma elemanına bakım yapılabiliyorsa, ekranda başlangıç ​​direncine eşit bir sayı görüntülenecektir. Ekran birimleri söz konusu olduğunda, segment içindeki bir kırılmadan bahsedebiliriz. Ekranda görüntülenen sıfır, ısıtıcıda bir kısa devre olduğunu gösterecektir. Son iki durumda, eleman bir çalışan elemanla değiştirilmelidir.

Ön test bir sonuç vermezse, ısıtıcı arıza için test edilmelidir. Multimetre zil pozisyonuna yerleştirilir, ardından TEN kontağında bir test testi yapılır ve ikincisi ısıtıcının gövdesine uygulanır. Cihaz yabancı sesler çıkarmazsa, eleman tamamen işlevseldir. Test için belirli bir gıcırtı, kasada bir arıza olduğunu gösterir, ardından parçanın değiştirilmesi gerekir.

Çamaşır makinesinin arızası gürültü bastırma filtresi ve ısıtma elemanı ile ilgili değilse, cihazın kontrolünde bir arıza meydana gelmiştir. Makineye daha da fazla zarar verebileceğinden, bunu kendiniz yapmak çamaşır makinesinin ana konsolunu test etmeye değmez. Bu durumda, ekipmanın onarımını kalifiye bir ustaya emanet etmek daha iyidir.