Çamaşır makinesi alev aldı – ne yapmalı

Çamaşır makinesi yanarsa ne yapmalıHerhangi bir elektrikli ev aleti gibi, bir çamaşır makinesi de yanabilir. Dahası, böyle bir sonuç sadece Rusya’da değil, dünyanın diğer ülkelerinde de nadir değildir. Tabii ki, bir yangın meydana geldiğinde ve hatta bu türden bir kişi hemen paniğe saldırır ve bu da kazanın sonuçlarını kötüleştirir. Bozulmayı önlemek için çamaşır makinesi alev alırsa ne yapmalı?

Bu teknik neden alev alıyor?

SM’yi nasıl düzenleyeceğinizi dikkatlice düşünürseniz, neden bir yangının çıkma olasılığının daha yüksek olduğunu tahmin etmek kolaydır. Çamaşır makinesi şebekeye bağlıdır, bu nedenle çalışma sırasında prizin kendisi, fişi, dahili güç kablosu ve elektriğe enerji verilir. Makine nemli bir ortamda çalışıyor ve bu “patlayıcı karışım” yangına neden olabilir. Büyük olasılıkla başarısızlığın nedenleri.

 1. Münferit parçalar veya bir bütün olarak makinenin tamamı için düşük kalite. Kural olarak, basit bir evliliğe sahip bütçe arabaları, yüksek kaliteli markalı çamaşır makinelerinden daha sık yanar.
 2. Yanlış kurulum. Koruyucu bir kapatma cihazının yokluğunda (ağdaki voltaj izin verilen işareti aşarsa veya cihaz elektriği otomatik olarak kapatırsa) veya topraklama, yangın riski artar.
 3. Güvenlik düzenlemelerini ihmal etmek.
 4. Vasıfsız onarımlar.
 5. Sahibinin ihmalkar tutumu.

Çamaşır makinesini asla gözetimsiz bırakmayınHerkes bir yangını söndürmekten daha kolay olduğunu bilir. Bu nedenle, ev asistanınızın çalışmalarını dikkatlice izleyin. Eh, ya da en azından onu çalışma durumunda gözetimsiz bırakmayın ya da yatağa gitmeyin ya da uyuyun. Tehlikeli yangınlardan önce belirli işaretler gelir, çamaşır makinesinden her türlü alev çıkmasının önlenebileceğine dikkat edilir.. arasında:

 • Yanma kokusu;
 • Tıklamalar, hışırtılar ve diğer alışılmadık sesler;
 • Dumanın varlığı.

Bu tür tezahürleri fark ettikten sonra, hemen elektriği kapatmayı ve makineyi kapatmayı deneyin. Aynı zamanda kendi güvenlik kurallarınızı da unutmayın.

Yangın durumunda acil eylem

İtfaiyecileri hemen aramak için acele etmeyin. Sadece kendi başınıza çıkardığınız bir yangını söndürebilirsiniz. Yukarıda belirtildiği gibi, elektriği kapatın. Bir RCD varsa, kapatın, yoksa tüm evin gücünü kesin, kötü bir şey olmayacak.

 • İpi kuru ellerle ayırdığınızdan emin olun.
 • Gerçek bir alev görüyorsanız, kalın bir battaniye veya benzeri bir şey arayın ve oksijenin ateşe girmesini önleyen çamaşır makinesinin üzerini örtün.
 • Yukarıdaki yöntemler bir sonuç vermezse ve durum kötüleşirse, derhal itfaiye ile iletişime geçin ve daireyi terk edin!

Önemli! Durumu kötüleştirebilecek yangın belirtilerini tespit ederken çamaşır makinesine su dökmek veya alevi kirletmek kesinlikle yasaktır. İlk adımları tamamladıktan sonra, hava tüketimini azaltmak için pencereleri ve kapıları da kapatmayı deneyin.

Kısa devreye ve yangına ne sebep olur?

İstisnai durumlarda, herhangi bir parça kapatılabilir, ancak uzmanlar belirli bir risk altında olan birkaç öğeyi belirler:

 • Çamaşır makinesi soketi;Ateşleme konsantrasyonu ısıtıcıya dönüşebilir
 • Makinenin kendi içinde kablolama, ünitenin koordineli çalışmasını sağlar;
 • Bir elektrik motoru, özellikle bazen su alan sargıları;
 • Kontrol paneli, aşırı gerilim koruyucu, pompa veya drenaj pompasının temas noktaları.

Bununla birlikte, yanma kokusunun mevcut olduğu durumlar vardır, ancak yangın olasılığı anlamına gelmez. Bu iki durumda olur. Veya makine yepyeni olduğunda ve olağan plastik “parçalar” artık ısıtmaya “alışkın” olmadığında. Veya ısıtıcının içine çöp girdiğinde. Bu durumda, ısıtma elemanını bağımsız olarak veya bir işlemci yardımıyla olabildiğince çabuk temizlemeniz gerekir.

Cihazda bir sorun olduğunu hissederseniz ne yapmalısınız? İddia edilen sebep ne olursa olsun, bir profesyonele danışın. Çamaşır makinesinin acil onarımlara ihtiyacı olabilir.