Çamaşır makinesi açtığınızda makineyi (OZO) veya fişleri çalıyor

Elektrik makinesiÇamaşır makinesinin ağa bağlandığında veya çalışma sırasında otomatik olarak prizleri veya RCD’leri vurması sık sık olur. Aynı zamanda, makinenin kendisi normalde kesilir, bitirilmez veya yıkamaya başlama zamanı yoktur ve aynı zamanda tüm evde elektrik vardır. Bazen durum daha basittir, evde ışık vardır, mutfakta ve banyoda çamaşır makinesi ve diğer cihazlar açılmaz. Bu neden oluyor ve ne yapmalı? Bunları ve diğer soruları bu makalenin bir parçası olarak cevaplayacağız.

Çökmeye ne sebep oldu?

Böyle bir durumda bazı ev sahipleri veya ev hanımları pek tereddüt etmez, elektrik panosuna gider, cihazın şalterini açar ve sanki hiçbir şey olmamış gibi yıkamaya devam eder. Güç şebekesi aşırı yüklenmişse, soruna yönelik bu geçici çözüm temelde yanlıştır ve hatta tehlikelidir, çünkü aşağıdaki aşırı yüklemeler cihazınıza zarar verebilir. Uzmanlar, bir trafik sıkışıklığının veya otomasyonun yer değiştirmesinin nedenini derhal aramaya başlamanızı veya bu eylemleri bir profesyonele devretmenizi şiddetle tavsiye ediyor.

Çamaşır makinesini çalıştırdıktan sonra fişlerin çıkarılmasının birkaç tipik nedeni vardır. Sorun giderme görevini kolaylaştırmak için onları dikkate almayı gerekli gördük. Bu bilgi, ani bayılmanın nedenlerini bağımsız olarak aramaya ve ortadan kaldırmaya karar verenler için yararlıdır. Bu nedenle, RCD’lere vurmanın tipik nedenleri.

 • Uygun olmayan diftomat veya RCD takılı.Çoklu
 • Elektrik kabloları yanlış veya güncel değil.
 • Yıkayıcı güç kablosu kapanıyor.
 • Arızalı bağlantı noktası.
 • Güç filtresi arızalı, düğmeler kilitli (özellikle açma / kapama düğmesi).
 • Çamaşır makinesinin kontrol ünitesi arızalı.
 • Yanmış terminaller veya yıpranmış kablolar.
 • On veya motor arızalı.

Dikkat edin! Hayatınızda bir elektrikçiyle hiç ilgilenmediyseniz ve test cihazları ve multimetrelerle nasıl çalışılacağını bilmiyorsanız, arızanın nedenlerini aramayı ve ortadan kaldırmayı uzmanlara – çamaşır makinelerini tamir eden ustalara ve ustalara emanet etmek daha iyidir.

Elektrik bağlantılarıyla ilgili sorunlar

Cihaz, açıldığında ve çalışırken ağ üzerinde oldukça büyük bir yük oluşturur, bu nedenle onu bağlamak için RCD’ler ve difavtomatami tarafından korunan ayrı bir ağ kullanmanız gerekir. Böyle bir ağdan kablolamanın da özel gereksinimleri vardır. VVG kablosu 3×2.5 kullanılması gereklidir, hangi cihazın kurutma fonksiyonu ile veya olmadan bağlanması gerektiği önemli değildir.

Aslında, otomatik bir çamaşır makinesi istediğiniz gibi bağlanır: tüm mutfak aletlerinde ortak olan bir prize, bir uzatma kablosuyla ve hatta bazen bir adaptör aracılığıyla. Bu, aşırı ısınmaya, elektrik kablolarının ve ağ kablosunun zarar görmesine, soket muhafazasının erimesine, ardından korumanın etkinleştirilmesine ve ağın devre dışı kalmasına neden olur. Bazı durumlarda, elektriksel iletişim sorununu belirlemek zor değildir, koyu renkli teller görünür, erimiş soket, yanmış izolasyon ve plastik kokusu.

Sorunun tekrar etmesini önlemek için:

 1. Çamaşır makinesini aşağıda açıklanan şemalara göre veya uygun alternatif şemalara göre besleyen ayrı bir ağın döşenmesi;
 2. Neme dayanıklı muhafazalı prizler kullanın.
 3. Ağı koruyan cihazlar kullanın.Çamaşır makinesini ağa bağlayın

Dikkat edin! Çamaşır makinesini hiçbir durumda uzatma kablosu, adaptör ve benzeri cihazlarla bağlayamazsınız. Yalnızca özel çıkış ve yalnızca güç kablosuyla doğrudan bağlantı.

Güç kablosunun bütünlüğü bir multimetre ile kontrol edilebilir. Bunu yapmak için, yıkayıcının alt plakasını sökmeniz, montaj vidalarını sökmeniz ve ağ kablosunu çıkarmanız gerekir. Ardından, arızayı belirlemek için kablo konektörlerini çalabilirsiniz. Belki tel sağlamdır, ancak terminaller patlamıştır, bu durumda değiştirilmeleri gerekir.Çamaşır makinesini ağa bağlayın

Aşırı gerilim koruyucu ve düğme bağlantılarıyla ilgili sorunlar

Güç kablosunu test ettikten sonra geçerliliğinden memnunsanız, sorun çoklu prizde olabilir. Aşırı gerilim koruyucu adı verilen bir aygıt, güç kablosunun bağlandığı bir parçadır. Bazı durumlarda, çamaşır makinesi üreticileri güç kablosunu otomatik olarak güç filtresinin “namlusu” ile birleştirir, böylece iki öğeyi aynı anda değiştirmeniz gerekir. Filtre onarılamaz bir parçadır, bu nedenle, bir multimetre ile test edip görsel olarak incelerseniz ve bir arıza bulursanız, bu elemanı değiştirmeye hazırlanmanız gerekir.Otomat bir çamaşır makinesine çarptı

Nadir durumlarda, kablo terminalleri ve aşırı gerilim koruyucusu ile zayıf temas nedeniyle makine hata verecektir. Bundan sırasıyla filtrenin kontakları ve teller yanar. Bu durumda, kontakları temizlemeye çalışmanıza gerek yoktur, aşırı gerilim korumayla değiştirilmeleri gerekir, aksi takdirde bu yeni bir kesintiye ve ağ tıkanıklığına neden olabilir.

Kontrol panelindeki hasarlı düğmeler veya düğmeler nedeniyle de RCD ortadan kaldırılabilir. Bu neden oluyor? Asıl sorun, düğmelerin kontaklarının zamanla yıpranması, hatalı düğmeye tıkladığınızda kontakların çatlaması ve bu da aşırı yüklenmeye neden olmasıdır. ne yapılmalı?

 • Çamaşır makinesinin sökülmesi kontrol ünitesini çıkarın.
 • Çamaşır makinesinde bir arıza düğmesi çağırın / kapatın.
 • Sayacı diğer düğmelerin kontakları ve bunlara bağlanan tellerle çalın.Otomatik satış makinesine çamaşır makinesi çarptı

Dikkat edin! Çoğu zaman, bir trafik sıkışıklığı veya bir donanım cihazı bir arıza nedeniyle açma / kapama düğmesini durdurur, bu nedenle kontrol panelini tamamen boşuna süpürmemek için onunla başlayın.

Kontrol ünitesi, kablolama ve terminallerle ilgili sorunlar

Düğme arızaları tespit edilmezse, tüm bağlantıları, kabloları, terminalleri ve sensörleri kontrol etme zahmetli çalışmasına geçiyoruz. Konsolu zaten söktüğümüz için onunla başlamalıyız. Kurum izleri, sürtünme ve benzerleri olan en şüpheli unsurlardan başlayarak sırayla tüm telleri arayın.

Önemli! Kontrolör oldukça karmaşık bir cihazdır, elektrik mühendisliğini anlasanız ve bir multimetre ile temel düzeyde kontrol edilebilseniz bile, test için profesyonellere götürmek en iyisidir. Hatayı gözden kaçırmış olabilirsiniz.

Tel yıkayıcıSorun konsolda olmayabilir. Motora, tahliye pompasına, elektrikli ısıtıcıya ve diğer ünitelere ve bunların sensörlerine giden kontaklar ve teller ile multimetre ile temas kurun. Yol boyunca, tüm yanmış elemanları çalışıyor olsalar bile değiştirmeniz gerekir çünkü çamaşır makinesini bir telden sonra tekrar sökmek istemezsiniz.

Isıtma elemanı veya motorla ilgili sorunlar

Yıkayıcıdaki hatalı çalışan ısıtma elemanı nedeniyle RCD’ler veya fişler çıkarılabilir. Tina sık sık bozulur, bunun nedeni su kalitesi veya ilgili cihaz arızalarıdır. Sıhhi tesisat sisteminizde sert su varsa, ölçek sonunda ısıtma elemanı üzerinde kalın bir tabaka ile çöker ve arızalanmasına neden olur.

Arızalı bir tahliye pompası nedeniyle on da kırılabilir. Drenaj pompası kapatılmazsa, sürekli olarak depodan su pompaladığı için, makine ayrıca basınç şalterinin (su seviye sensörü) sinyallerine uyarak depoya sürekli soğuk su dökecektir. Buna göre, sıcaklık sensörü sürekli olarak tanktaki suyun yeterince sıcak olmadığına ve ısıtma elemanının yıkama sırasında her zaman çalışacağına dair bir sinyal gönderecek ve bu da ömrünün hızlı bir şekilde gelişmesine neden olacaktır. On’u kontrol etmek ve düzeltmek için aşağıdakileri yapın.

 1. Multimetreyi alın ve geçiş anahtarını yaklaşık 200’e ayarlayın.
 2. Birkaç bağlantı elemanını gevşeterek duvarın arkasını (veya modele bağlı olarak önünü) yıkayıcıya açın.
 3. Tank gövdesinin altında iki büyük bağlantı görebilirsiniz – bu ısıtıcıdır.
 4. 10 kontak üzerine multispektral sensörler kuruyoruz ve skor tahtasına bakıyoruz, yaklaşık 30 ohm + – 15 ohm değerinde bir değer görüntülenmelidir.
 5. Değer çok daha büyük veya daha azsa, on’u değiştirmeniz gerekir.
 6. Cihazın tabanındaki kontakların altındaki iki tutturucu ile sabitlenirler, gevşetilmeleri gerekir ve ısıtıcı çıkarılır.Çamaşır makinesinde on

Önemli! Yalnızca belirli modeller veya otomatik çamaşır makineleri serileri için üretilmiş orijinal yedek parçaları satın alın. Yerli olmayan on kişi ya çalışmayabilir ya da daha kötüsü çabucak başarısız olabilir.

RCD’lerin veya fişlerin nedeni, yıkayıcının arızalı motorunda da bulunabilir. Motor onarımı ve muayenesi, bunu kendiniz yapmamak daha iyidir. Bu oldukça pahalı bir birim ve değiştirilmesi oldukça pahalı, bu yüzden bu konuyu bir profesyonele atıyorum – yanılmayacaksınız.Araba yıkayıcısı

Sonuç olarak, RCD’nin veya prizlerin çamaşır makinesiyle atılmasının birçok nedeni olabileceğini not ediyoruz, çünkü otomatik cihaz, periyodik olarak kontrol edilmesi gereken elektrik ve elektroniklerle doldurulmuş oldukça karmaşık bir cihazdır. Hemen sorunun nedenini bulmalısınız, çünkü bulamazsanız Ev Asistanınızı kaybedebilirsiniz.