Çamaşır makinelerinin elektronik ünitelerinin onarımı

Elektronik yıkama ünitesiÇamaşır makinesi elektronik üniteleri, bu ev aletinin en karmaşık parçalarıdır. Yıkayıcı parçalarının ve parçalarının her birinin kontrollerinin özel bir sırayla yerleştirildiği bir baskılı devre kartına dayanmaktadır. Konsolun en pahalı kısmı olan mikroişlemci, elemanların çalışmasını senkronize eder. Modern çamaşır makinelerinin elektronik üniteleri kırılabilir ve burada ana problemler başlar. Bu yazıda, bu sorunları tartışacağız ve bunları çözmenin yollarını önereceğiz.

Bir birimin bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Birincil sorun, kontrol ünitesinin gerçekten bozuk olup olmadığını ve onarıma ihtiyaç duyup duymadığını veya yıkayıcı ünitelerinden birinin zaten kırılmış olup olmadığını anlamaktır ve elektronikte hasar görünümü yaratan da onlardır. Bu sorunun çözümü önceliklidir, çünkü üniteyi yeterli sebep olmaksızın hemen tamir etmeye veya değiştirmeye başlarsanız, parayı çöpe atarsınız ve sorun çözülmez.Elektronik yıkama ünitesi

Öyleyse, her şeyden önce, bir elektronik ünite ile bir problemi nasıl teşhis edeceğimizi çözeceğiz? Basit bir tanesiyle başlayalım – elektronik ünite arızasının tipik belirtilerini inceleyeceğiz. Vakaların yaklaşık yarısında, modern çamaşır makinelerinin elektronik üniteleri, “davranışlarının” hatalı çalışmasının nedenini açıklamaktadır. Bizim için geriye kalan tek şey bunu kabul etmek ve tanımlamaktır.

 1. Çamaşır makinesi çamaşırları fırçalamıyor, kontrol paneli donuyor ve kullanıcı eylemlerine tepki vermiyor, ekranda hata kodu görüntülenmiyor.
 2. Kontrol panelindeki tüm ışıklar bir araya getirilir ve sırayla yanıp söner, ancak yıkama programı başlatılamaz.
 3. Yıkama programı ayarlanmış ve başlatılmıştır, su depoya girmez veya suyu hemen boşaltmaz, ardından makine “sıkıca askıya alınır”, yalnızca yeniden başlatma kaydedilir. Bu durumda, çamaşırları yeniden başlattıktan sonra normal modda yapılabilir.
 4. Herhangi bir yıkama programındaki makine, durulamaya ve sıkmaya geçmeden, durmadan arka arkaya 3-4 saat tarar. Drenaj pompası tanktaki suyu çıkarmaya çalışmaz. Uzun bir süre sonra cihaz donuyor.
 5. Çalıştırdıktan sonra yıkama programını ayarlamaya çalışırken makine donar ve çalışmayı hemen durdurur.
 6. Yıkama programı ayarlanır, yıkama döngüsü ekranda görüntülenir, ancak gerçekte hiçbir şey olmuyor, su depoya dökülmüyor, tambur dönmüyor – hiçbir şey olmuyor.
 7. Hızdaki değişiklik programdan kaynaklanmasa bile, motor genellikle silindirin dönüş hızını değiştirir. Tambur döner ve uzun bir süre bir yönde sonra diğerinde döner.
 8. Çamaşır makinesine daldırırsınız, suyu ısıtırsınız, ardından sıcaklık sensörünü görmezden gelerek soğumasını bekleyin.

Önemli! Çamaşır makinesinin açıklanan davranışı bize elektronik ünitenin arızaları ve gelecekteki onarımları hakkında bilgi verir. Emin olmak için, nihayet bir dizi test yapmak gerekir.

Elektronik yıkama ünitesiYukarıdaki sekiz arıza belirtisinin her biri, kontrol ünitesinin arızasını ve sensörlerden birinin veya yıkayıcı ünitesinin arızasını gösterebilir. Bunun gerçekten elektronik bir birim olduğundan emin olmak için, Önce çamaşır makinesinin otomatik testini çalıştırmalı, ardından makine agregalarını manuel olarak test etmelisiniz. Ancak o zaman kusurla ilgili nihai sonuçlar çıkarılabilir. Peki çamaşır makinesinin otomatik testi nasıl yapılır?

Farklı çamaşır makinesi modellerinde, otomatik test farklı şekillerde yapılır. Bu nedenle çamaşır makinenizin modeli için olan kılavuzu dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Örnek olarak bir Ardo yıkayıcı kullanarak bir kendi kendine test örneği veriyoruz.

 • Programcının okunu, ok aşağı bakacak şekilde tamamen dikey bir konuma çeviriyoruz.
 • Sıcaklığı sıfıra ayarlayın.
 • Silindirin boş olduğundan ve tankta su olmadığından emin olun.
 • Kontrol panelindeki tüm düğmelere aynı anda basıyoruz, ardından cihazın otomatik test modu başlamalı.

Testin sonunda, ekran, yıkayıcı birimin bir arızasına veya elektronik birimin arızasına karşılık gelen bir hata kodunu göstermelidir.

Dikkat edin! Test, endüksiyon motoru takılı çamaşır makinelerinde veya yerleşik kendi kendine teşhis sistemine sahip ultra modern makinelerde yapılamaz (“Kendi Kendine Teşhis” panelinde özel bir düğme vardır).

Otomatik test her durumda yeterli sonuç vermez. Elektronik ünitenin arızasını kontrol etmek için bir multimetre ile çalmanız gerekir. Aynısı, tüm şüpheli kümeler için tek tek çalınarak yapılmalıdır. Tabii ki, iş çok zahmetli, ancak elektronik ünitenin arızalı olduğundan% 100 emin olmanın tek yolu bu.Elektronik yıkama ünitesi

Konsolu neden kırdın?

Elektronik birimin arızalanmasının birçok nedeni vardır. Ve tüm nedenler çamaşır makinesinin yanlış çalışmasından kaynaklanmıyor. Ama önce ilk şeyler.

 1. Fabrika hatası: Kartın veya rayın parçalarından biri hasar görmüş.
 2. Nem, çok yüksek nemde çalışıyor.
 3. Gerilim düşümü.
 4. Yıkama programı sırasında çamaşır makinesini birkaç kez fişten çekin.

Fabrika evliliği ne yazık ki hem ucuz hem de pahalı çamaşır makinelerinin bir özelliğidir.

Çoğu zaman, böyle bir evlilik, çamaşır makinesinin en zor bölümünde – kontrol ünitesinde gerçekleşir. Neyse ki, çoğu durumda sorun, cihaz hala garanti kapsamındayken kısa sürede belirlenir, ancak bazen sorun ancak birkaç yıl sonra kendini gösterir. Bu durumda, onarımların kendi pahasına ve daha sık kendi elleriyle yapılması gerekecektir.

Herhangi bir otomatik çamaşır makinesi, özellikle yüksek nem olmak üzere son derece sert çevre koşullarında çalışmak üzere tasarlanmıştır. ve bununla, Bazı durumlarda, elektronik ünitenin arızalanmasının nedeni nemdir. Genel olarak nem, elektriğe ve elektroniğe zarar veren bir kısa devreye neden olur. Bundan sonra, makinenin kesinlikle ciddi onarımlara ihtiyacı olacak.Elektronik yıkama ünitesi

Yıkayıcıyı “yalıtımsız” bir kaynağa bağlarsanız, voltaj düşüşü, yıkayıcının herhangi bir birimini veya elektronik birim dahil tüm birimleri birlikte yakabilir. Yıkayıcıyı, yani dihedrali besleyen elektrik bağlantılarını dahil ederseniz, bu önlenebilir.

Son olarak, kullanıcı faktörü. Şebekeden çalışırken çamaşır makinesini asla fişten çekmeyin. Bu kesintilerden birkaçı elektronik üniteyi devre dışı bırakabilir. Çamaşır makinesini acilen kapatmanız gerekiyorsa, Durdur’a dokunup ardından kapatmak daha iyidir – bu, ani bir kapanmadan daha az zararlı olacaktır.

Kendiniz düzeltin veya ustayı arayın: hangisi daha karlı?

Şimdi ana soruya dönüyoruz: elektronik üniteyi kendiniz tamir etmeye değer mi yoksa bu sorumlu konuyu uzmanlara emanet etmek daha mı iyi? Bu sorunun cevabı çok zor. Her şey sizin bilgi, beceri ve elektronik çipler ve baskılı devre kartlarıyla çalışma yeteneklerinize ve arızanın doğasına bağlı olacaktır.Elektronik ünite onarımı

Bir amatör için temel sorun, elektronik ünitede bir arıza keşfetmektir. Her parçanın çınlaması, yanmış elemanın veya delikli rayın sabitlenmesi, ardından eleman değişimi veya kaynak izi gerekir. Vasat becerilerle her şeyi doğru yapma olasılığı sıfır olma eğilimindedir.

Tabii ki, modern çamaşır makinelerinin elektronik bileşenleri değiştirilebilir, ancak bu, özellikle yüksek kaliteli teşhisler yapılmazsa işe yaramayacaktır. Yeni elektronik ünite kartının tekrar yanması mümkündür.

Başka bir seçenek daha var – tüm konsolu kaldırmak ve test için ana kişiye vermek. Bu uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor. Efendiyi zaten davet ettiyseniz, ona kontrol ünitesini doğrudan çamaşır makinesinde çalma ve kontrol etme fırsatı vermeniz gerekir. Dolayısıyla sorunu daha kesin bir şekilde tanımlama yeteneğine sahiptir.

Önemli! Modern çamaşır makinelerinin elektronik ünitelerinin onarımı sadece kalifiye ustalar tarafından yapılabilir, onarımına kimseye güvenmeyin ve işe atamadan önce bir uzmanın tavsiyelerine dikkat edin.

Beğen ya da beğenme, bir uzmana başvurmak daha iyidir. Çamaşır makinesinin karmaşık bir elemanının kendin yap onarımı, daha yüksek maliyetlere yol açabilir. En kötü durumda, ekipmanı yanlış test ederken, sadece kontrol ünitesini değil aynı zamanda ısıtıcıyı, motoru, tahliye pompasını veya hepsini aynı anda yakabilirsiniz – yeni bir araba satın almanız gerekir. Bu soruya yalvarıyor – neden risk al, ev asistanının onarımını iyi bir ustaya emanet etmek daha iyi olmaz mı?

https://www.youtube.com/watch?v=PT8o-GyQUUk