Buzdolabınızı iyi kullanıyor musunuz? – Hayatınız için yenilik.

Dır-dir buzdolabı evinizdeki en önemli cihaz? Her iki durumda da, günde 24 saat, haftanın 7 günü, yılın 365 günü olan tek programdır. Gördüğünüz gibi, içinde sakladığınız yiyecekleri muhafaza etmesi için bundan yararlanmak ve ayrıca tasarruf etmek önemlidir. Enerji.

Bosch olarak size yardım etmeye karar verdik ve bu nedenle paylaşıyoruz Daha iyi gıda koruması için en iyi 10 ipucu, buzdolabınıza iyi bakın ve elektrik faturasından tasarruf edin.

1. Sıcaklığı koruyun buzdolabından bir 4ºC ve bu -18ºC dondurucu.

2. Her yiyeceği yerine koyun. Yumurtalarınızı veya yoğurtlarınızı nerede saklayacağınızdan emin değil misiniz? Kontrol et oruçlu özellikle seni düşünüyorum. Her gıdanın bozulmaması ve optimum koşullarda saklanması için uygun yerde olması önemlidir.

3. Buzdolabını çok dolu tutmayın. Bunun nedeni, hava sirkülasyonunu desteklememesi ve buzdolabının sıcaklığının değiştirilebilmesidir.

4. Şunlardan birine sahipseniz VitaFresh çekmeceli buzdolaplarımız, ne olduğunu hatırla meyve ve sebzeler için en sevilen yer. Marul, ıspanak veya brokoli varsa HydroControl’ü sebze simgesine doğru kaydırın; bu yüksek bir nem seviyesini koruyacaktır. Veya HydroControl’ü, daha fazla hava sirkülasyonu sağlamak için baskın olan, elma, üzüm, şeftali için ideal olan meyve simgesinin üzerine yerleştirin …

5. Süt ürünlerini soğutun. Bunları yerleştirmek için en iyi yer, diğer yiyecekler kadar soğuğa ihtiyaç duymadıkları için ya kapı ya da orta kısımdır.

6. Buzdolabında don birikmesine izin vermeyin. Bunu yapmak için, buzdolabını periyodik olarak çözmelisiniz. Bu sıkıcı görevden kaçınacaksın, eğer buzdolabı No Frostçünkü buz çözme otomatiktir ve aynı zamanda zamandan ve paradan tasarruf edersiniz.

7. Buzdolabının içine asla sıcak yemek koymayın. Sebep olacağınız şey buzdolabının sıcaklığının artmasıdır, yiyeceklerin dışarıda soğumasını beklemek daha iyidir.

8. İçin kötü kokulardan kaçının, buzdolabındaki yiyecekleri korur. Bunları tupper gibi kapalı kaplara koymanızı veya alüminyum folyoya sarmanızı tavsiye ederiz. Size verdiğimiz bu ipuçlarını izleyin buzdolabında kötü kokulardan kaçının.

9. Kapıyı olabildiğince az açın ve açtığınızda kısa bir süre saklayın. Buzdolabının açık kapısının önünde durup, akşam yemeğini hazırlamak için içeride ne olduğuna baktığımız anlardan kaçının. Menüleri planlayınboş bir buzdolabıyla asla fikirleriniz tükenmez.

10. Yiyecekleri FIFO sistemine göre ayırın. Lojistik alanında uygulanan bir yöntemdir ancak buzdolabından yararlanmak da oldukça faydalıdır. Önce buzdolabına daha önce girmiş yiyeceklerin kullanılmasıdır. Yani daha erken tüketmek ve israfı önlemek için son kullanma tarihi en yakın yiyecekleri önlerine koymak.

Bu ipuçlarını takip ederek buzdolabınızdan daha fazlasını alacaksınız ve ürünün Işığın faturası.

Yazar hakkında

'src =