Reklamı kapat
Reklamı kapat
EIpaRs 2022
EIpaRs 2022

Buzdolabında yiyecekler neden buz tutar

Buzdolabında yiyecekler neden buz tutar Evden uzakta tatmak için bir yemek hazırlarken, dikkat edilmesi gereken bir dizi yiyecek ihtiyacı ortaya çıkar: ulaşım, ihtiyaç duydukları mutfak eşyaları ve hepsinden önemlisi, soğuk gerektiren yiyeceklerin nasıl muhafaza edileceği. Bu, özellikle ortam sıcaklığının daha yüksek olduğu ve dolayısıyla risklerin de daha yüksek olduğu yaz aylarında temel bir husustur . Piyasada çok sayıda seçenek […]

27 Şubat 2022 - 13:05 'de eklendi ve 340 kez görüntülendi. A+A-

Buzdolabında yiyecekler neden buz tutar

Buzdolabında yiyecekler neden buz tutar

Evden uzakta tatmak için bir yemek hazırlarken, dikkat edilmesi gereken bir dizi yiyecek ihtiyacı ortaya çıkar: ulaşım, ihtiyaç duydukları mutfak eşyaları ve hepsinden önemlisi, soğuk gerektiren yiyeceklerin nasıl muhafaza edileceği. Bu, özellikle ortam sıcaklığının daha yüksek olduğu ve dolayısıyla risklerin de daha yüksek olduğu yaz aylarında temel bir husustur . Piyasada çok sayıda seçenek var: buzlu soğutucular, izotermal torbalar… ısının patojenlerin büyümesini desteklemesini önlemek için her şey. Makale, soğutucuların nasıl kullanılacağını, aşçıların kraliçesini ve açık havada yemek yerken alınması gereken diğer önlemleri açıklar .

Yüksek sıcaklıklarla birlikte barbekü ve piknik şeklinde açık hava etkinlikleri yoğunlaşıyor . Ayrıca yiyeceklerde bakteri üreme riskini de artırır. Her zaman ama yazın her zamankinden daha fazla, gezinin günü mahvetmesini istemiyorsanız, soğuk zinciri kırmamak çok önemli. Bu nedenle dört temel hijyen kuralına uymak uygundur: temizle, ayır, pişir ve soğut.. Hepsi çok önemlidir, ancak yaz aylarında sıcaklığın uygun şekilde soğutulmamış herhangi bir gıdayı çok çabuk bozabileceği akılda tutulmalıdır. Bu nedenle oda sıcaklığına maruz kalmış ve çabuk bozulan gıdaların tüketilmemesi tavsiye edilir. Ancak buzdolabınız olmadığında yiyecekleri taze tutmanın birkaç yolu vardır. Dışarıda yemek hazırlarsanız, portatif buzdolapları yazın yıldızlarıdır.

Portatif soğutucular, pikniklerin kraliçesi

Sıcak sıcaklıklar, yiyecekleri bakteriler için birincil üreme alanı haline getirebileceğinden, hazırlama ve taşıma sırasında yiyeceklerin doğru sıcaklıkta tutulması önemlidir. Rijit portatif buzdolapları belki de en çok kullanılan seçeneklerden biri ve aynı zamanda en çok soğuğa ihtiyaç duyan gıdaları muhafaza etmek için en çok tavsiye edilenlerden biri . Birkaç saat soğuk kalmalarını sağlayan buz paketleri (buz blokları veya buz jeli torbaları) ile birlikte gelirler . Ayrıca araca bağlanabilen fişli buzdolapları da bulunmaktadır .

Buz küpleri yiyecekleri soğutmak için değil, soğuk tutmak için kullanılır.

Buz küplerini veya poşetlerini kullanmamanız tavsiye edilir , çünkü zamanla eriyecek ve yiyeceklerle temas etmemenin daha iyi olduğu bir su birikintisi oluşturacaktır. Her yapıldığında soğuğu kaybetmemek için gereksiz yere açmaktan kaçının. Unutulmamalıdır ki buz küpleri yiyecekleri soğutmak için değil soğuk tutmak için kullanılır. Ayrıca küpler bir kez eridikten sonra yemek artık güvenli değildir.

Çiğ et ve balık gibi ürünler, yiyeceklerin geri kalanını kirletebilecek meyve sularının kaçmasını önlemek için buzdolabının altına yerleştirilebilir.

Taşıma sırasında buzdolabı araçtaki en serin yere yerleştirilecek (soğuk depolamayı kolaylaştırmak için klima bağlanabilir bile) ve bagajda bırakılmayacaktır .

Yemek yiyeceğiniz yere vardığınızda , buzdolabı arabadan çıkarılacak (içerisi her şeyi bozacak yüksek sıcaklıklara ulaşabilir) ve gölgeye yerleştirilecektir. Ayrıca her açıldığında içeriden soğuk kaybolduğu için gereksiz yere açılması yine önlenmiş olacaktır. Yiyeceklerin buzdolabında iyi saklanıp saklanmadığını anlamanın yollarından biri, buzun tamamen erimediğini ve yiyeceklerin dokunulamayacak kadar soğuk olduğunu kontrol etmektir.

Bu durumda içecekleri soğuk tutmanın bir başka yolu da onları dondurmaktır, böylece zamanla çözülürler ve çok taze içilebilirler.

Ürünler izin verirse, soğutuculardan daha az etkili ve katı, ancak sandviç gibi bazı hazırlıklar için yeterli olan izotermal torbaların kullanılması da mümkündür.

Ayrıca bazı buz barları , donan bir tür kantin var; Sert plastik olduğu için soğuğu uzun süre muhafaza eder.

Açık havada yemek yerken diğer önlemler

Sıcaklığa ek olarak, dışarıda yemek yerken, geziyi daha güvenli hale getirmeye yardımcı olacak diğer önlemleri almak önemlidir. Mikropların kirli eller, mutfak eşyaları veya çiğ yiyecekler yoluyla bulaşma kolaylığının şaşırtıcı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle et gibi çiğ yiyecekleri salata gibi yemeye hazır yiyeceklerden ayrı tuttuğunuzdan emin olun . Diğer hususlar şunlardır:

 • Yanınıza alacağınız doğru miktarda yiyecek planlayın , böylece saklamanız gereken yemek artıkları miktarını azaltmış olursunuz.
 • Ellerinizi yıkamak kadar temiz mutfak eşyalarına sahip olmak da önemlidir.
 • Yiyecekleri oda sıcaklığında bir saatten fazla dışarıda bırakmayın.
 • Et konusunda özellikle dikkatli olun, iyice pişirin ve bakteri olabilecek yerlerde çiğ kısım bırakmayın. Ayrıca yumurta ve yumurta bazlı müstahzarlara da dikkat edin.
 • Pişmiş yiyecekleri asla önceden çiğ yiyeceklerin bulunduğu bir tabağa koymayın.
 • Pişirmeden önce meyve ve sebzeleri yıkayın. Kavun gibi sert kabuklu meyveler de yıkanmalıdır çünkü yüzeyde olabilecek bakteriler kesim yoluyla içeri girebilir.
 • Eğer yakınınızda bir içme suyu kaynağınız yoksa temizlik için mutfak kağıdının yanı sıra evden getirmeniz gerekecektir .

Modern insanlar, çocukluktan itibaren yiyecekleri nasıl saklayacağını biliyorlar, ancak çok az insan, basit bir gelenek olsun, yiyeceklerin neden buzdolabında saklandığını düşünüyor. Bunun bir güvenlik gereksinimi olduğu kısaca açıklanabilir, ancak böyle bir cevap çok az bilgi taşır. Ayrıntılı açıklamalar için kimya ve biyolojinin bazı bölümlerine bakılmalıdır.

Işıkta ve ısıda bırakılan yiyecekler güneş ışığının etkisiyle oksijenle oksitlenip parçalanır, aşırı hava neminden etkilenir ve diğer kimyasal ve biyolojik etkiler ürünleri olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir.

İÇERİK

 • Yemeği kim veya ne bozar?
 • Buzdolabı mucizeler yaratabilir mi?
 • Yiyecekleri buzdolabında ne kadar ve nasıl saklamalı?

Yemeği kim veya ne bozar?

Gündelik hayatın yükünün ardında birçok insan, gıda bozulmalarının ana nedenlerinden biri olan mikroorganizmaları unutmaktadır. Mantarlar, bakteriler ve mayalar gıdaya çevreden girerler ve beslenme ve üreme için bir temel bulduktan sonra onu işlemeye başlarlar ve onu insan tüketimi için tehlikeli hale getirirler. Putrefaktif mikroorganizmalar, oksijene, yüksek neme ve sıcaklığa erişim ile iyi gelişir. Bakterilerin yaşamsal aktivite aralığı +10 ila +55°C aralığındadır.

Yiyeceklere bulaşırlar, proteinlerin parçalanmasına neden olurken, sadece kötü kokmakla kalmayan, aynı zamanda zehirli olabilen ayrışma ürünleri ortaya çıkar ve birikir. Gıdalarda sürekli olarak biyokimyasal süreçler meydana gelmekte, sadece renginde bir değişikliğe değil, aynı zamanda karbonhidratların ve proteinlerin yok olmasına, yağların acılaşmasına da yol açmaktadır. Düşük sıcaklıklar bunu yavaşlatabilir, mikroorganizmaların metabolizmasını ve yiyeceklerdeki büyümelerini yavaşlatabilir, bu nedenle yiyecekler buzdolabında saklanır.

Buzdolabı mucizeler yaratabilir mi?

Bir ev buzdolabı, kuru, karanlık ve serin olduğu ve sıcaklığın ideal olarak +5°C civarında tutulduğu bir yerdir. Her ürün için belirlenen son kullanma tarihi boyunca bozulabilir ürünlerin saklanmasını garanti eden, gıdaların 0 °C’nin biraz üzerinde bir sıcaklığa soğutulmasıdır. Daha düşük sıcaklıklarda oksidasyon ve ayrışma reaksiyonları çok daha yavaş ilerler.

Yeterince soğursa ve sıcaklık +5°C’nin altına düşerse, yaygın E. coli ve Salmonella üremeyi durdurur ve sıcaklık +4°C’nin altına düştüğünde Listeria aktivitesini durdurur. Ancak serin bir yerde yiyeceklerin haftalarca bekleyeceğini varsaymamalısınız. Aynı çorba yaklaşık 7 gün içinde bozulur (bu, elbette, oda sıcaklığında saklanmasından daha uzun sürer).

Bazı mukus oluşturan bakteriler 0 ° C’nin biraz üzerindeki sıcaklıklarda bile etin yüzeyinde iyi gelişir ve küf mantarları sıfırın altındaki sıcaklıklarda gelişebilir ve etin dondurucuda uzun süreli depolanması sırasında bile kendilerini gösterir.

Ürünlerde bulunan bazı gıda enzimleri ve mikroorganizmalar, serinlikte bile etkinliklerini sürdürürler ve etkinlikleri yalnızca ortam sıcaklığı ile değil, nem ile de belirlenir – ürün ne kadar fazla nem içerirse, işlemler o kadar aktif olur ve ürün daha az depolanır. . Suyu katı hale dönüştüren dondurma, gıdalardaki fermantasyonu ve diğer süreçleri önemli ölçüde yavaşlatır, ancak tamamen durdurmaz.

Yiyecekleri dondurucuya koyarsanız, onları sonsuza kadar saklayabileceğinize inanılır, çünkü mikroorganizmaların hayati aktivitesi durur ve aynı zamanda gıda bozulması durur, ancak örneğin, düşük sıcaklıklarda bile protein ayrışma süreci devam eder, ama çok yavaş gidiyor. Bu nedenle yiyecekler, buzdolabında ve derin dondurucularda belirlenen tarihlerden daha uzun süre saklanmaz.

Bakterilerin gelişimi için özellikle uygun ortam et ve süt yemekleridir. Çiğ etin 1 güne kadar buzdolabına konmasına izin verilirse, kıyma 12 saatten fazla saklanamaz, çünkü yüzey alanı bir etin yüzey alanından daha büyüktür. , ve üzerinde çok daha fazla bakteri var ve bu nedenle daha hızlı bozuluyor.

Evde sadece taze gıda bulundurmak için sıcak kalmalarını minimuma indirmek, raf ömrü ve sıcaklık koşullarına dikkat ederek uygun ambalajlarda buzdolabına koymak gerekir.

Yiyecekleri buzdolabında ne kadar ve nasıl saklamalı?

Herhangi bir yiyeceği depolamak için uygun olan en iyi sıcaklığı kesin olarak adlandırmak imkansızdır – koruma için soğuma derecesi, içindeki suyun yapısına ve yüzdesine bağlıdır. Yiyecekler soğutmadan önce tazeyse, buzdolabında aşağıdaki saklama süreleri varsayılır:

 • çiğ balık ve et, açık konserve balık – 1 gün;
 • sosis, termal olarak işlenmiş balık – 2 gün;
 • termal olarak işlenmiş et, çiğ ördek ve kaz – 3 gün;
 • yumuşak peynir, ekşi krema, pişmiş ördek veya kaz – 4 gün;
 • pakette çiğ yumurta, sert peynir, tereyağı – 1 hafta.

Yiyecekleri iyi muhafaza etmek için buzdolabı, ısı kaynaklarından uzak tutularak üreticinin tavsiyelerine göre çalıştırılır. Oda + 35 ° С ise, o zaman buzdolabının içinde sıcaklığı + 8 ° С’nin altında tutmak mümkün olmayacaktır. Buzdolabının birkaç sıcaklık bölgesi vardır. Soğuğun kaynağına en yakın et ürünleri daha sonra artan sıcaklık yönünde süt ürünleri, ekşi süt ürünleri, sebzeler, meyveler dizilir ve hepsi birbirlerinin kokularını emmeyecek şekilde paketlenir. Buzdolabı, soğuk havanın serbest dolaşımı için boşluklar bırakarak tam kapasite doldurulmamalıdır.

Kimyasal kinetik şu açıklamayı yapar: ortam ne kadar soğuksa kimyasal reaksiyonlar o kadar yavaş ilerler. Diğer koşullar ne olursa olsun, “soğutulmuş” bir mikrop bir şeyi çabucak bozamaz. Gıda bileşenlerinin (örneğin proteinler) kararsızlığı nedeniyle kimyasal reaksiyonlar tamamen durmasa da, donmaya kadar güçlü soğutma onları önemli ölçüde yavaşlatabilir. Bu nedenle yiyecekler buzdolabında normal yaşam sıcaklıklarından çok daha iyi kalır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Samsung bulaşık makinesi hata kodları Samsung bulaşık makinesi hata kodları

Samsung bulaşık makinesi: hatalar ve nasıl düzeltileceği Samsung Group, yüksek teknolojili elektrikli ev aletleri üreten büyük bir...

Pencere panjur fiyatları 2021 Pencere panjur fiyatları 2021

ÖNCÜ FİRMA Model Fiyatı PİMAPEN ELEKTRIKLİ PANJUR 160 – 200 TL (m2 fiyatı) WİNSA PVC ELEKTRIKLİ PANJUR 135  – 250 TL (m2 fiyatı) A...

En iyi granit tencere markası kadınlar kulübü En iyi granit tencere markası kadınlar k...

Daha kolay ve daha keyifli yemek pişirmek için en iyi granit tencere türleri Pek çok kadın için yemek pişirmek büyük bir sorun değil. 2...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Salon alçıpan asma tavan modelleri Salon alçıpan asma tavan ...

Asma alçıpan tavan fotoğrafı: Alçıpan asma tavanlar: fotoğra...

Tv ekranında yatay çizgi oluşması Tv ekranında yatay çizgi ...

TV Yatay Çizgilerini Düzeltmenin 4 Yolu Akıllı TV’lerd...

Buzdolabında yiyecekler neden buz tutar Buzdolabında yiyecekler n...

Buzdolabında yiyecekler neden buz tutar Evden uzakta tatmak ...

Samsung bulaşık makinesi hata kodları Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung bulaşık makinesi: hatalar ve nasıl düzeltileceği Sam...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne ya...

Ekranda Sinyal yok mesajı görünüyor veya TV herhangi bir res...

Balkon tasarimlari Balkon tasarimlari

MODERN BALKON VE TERAS TASARIMLARI Yazının balkon tasarım ba...

Kış bahçesi balkon tasarımları Kış bahçesi balkon tasarı...

Kışın balkonlar ve teraslar Bahçe hayatı balkon tasarım Kışı...

Küçük balkon tasarımları Küçük balkon tasarımları...

Harika bir tarzla dekore edilmiş küçük balkonlar Bugün size ...

Balkon tasarım Balkon tasarım

Balkonlar, teraslar ve teraslar için mükemmel tasarım Yaz he...

Dyo dış cephe boya renkleri görseller Dyo dış cephe boya renkle...

Bu yıl, 2022 için evin cephe ve dış cephelerinin t...

Oturma Odası Dekorasyonu HABERLERİ