Bulaşık makinesiyle tasarruf etmek için Auto veya Eco?

Hala bulaşık makinesinin çok tükettiğini düşünüyor musunuz? Kanıtlanmıştır: bulaşık makinesi tüm ailenin bulaşıkları yıkanırken sadece kanepede oturmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda günde 24 litre su tasarrufu1 ve yılda neredeyse 50 € elektrik2. Ek olarak, size bazı anahtarlar veriyoruz, böylece en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. minimum tüketim.

Bulaşık makinesini koyarak tasarruf edin

Bulaşık makinesinin hangi programını kullanıyorum: Otomatik mi, Eko mu?

Bulaşık makinenizin otomatik veya Otomatik programları varsa bunlar mükemmeldir çünkü bulaşık miktarına ve biriken kire uyum sağlarlar, minimum miktarda su ve enerji tüketmek herbir durumda. Bunlar bulaşık makinesi Kirlilik derecesini ölçen ve minimum tüketimle her zaman mükemmel sonuçlar elde etmek için suyun miktarını, basıncını ve sıcaklığını ayarlayan sensörleri vardır.

Eko programlar normal kirli bulaşıklar ve yiyecek artıklarını gevşek bir şekilde yapışan bulaşıklar için çok etkilidirler. Çok uzun olmalarına rağmen 50ºC sabit sıcaklıkta yıkadıkları için çok daha az tüketirler. Aslında, bu programın tüketimi, her bulaşık makinesine bir enerji verimliliği sınıfı atanırken ölçülen tüketimdir.

Gerçekte, her zaman daha verimli olan hiçbir program yoktur, hepsi bulaşıklarınıza bağlıdır. Şüphe duyduğunuzda, Oto çünkü bulaşıkların üzerindeki her miktar ve kirlilik derecesine uyum sağlayarak maksimum hijyen ve minimum tüketim sağlar.

Dahası, otomatik programları olan bir bulaşık makineniz varsa, yarım yük çünkü tüketim, koyduğunuz yemeklerin miktarına göre ayarlanacaktır.

Kısa bulaşık makinesi programları … veya uzun?

Zaten biliyorsunuz: aynı sıcaklık için kısa programlar zaman kazandırır, ancak daha fazla enerji tüket. Bu nedenle, önceliğinizin zamandan tasarruf etmek olduğu durumlarda bunları kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bulaşık yıkamanın verimini etkileyen birkaç faktör vardır: su miktarı ve basıncı, enerji ve zaman. Kısa bir programda, sıcak su miktarı ve basıncı arttırma pahasına zaman azalır, bu nedenle daha çok harcarsınız. Sana bir fikir vermek için elektrik tüketiminin% 90’ından fazlası Yıkama suyunu ısıtmak için bir bulaşık makinesi kullanılır, bu nedenle bulaşık makinelerinin verimliliği önemlidir.

Göre bulaşık bakımıHem uzun hem de kısa programlar bulaşıklarınıza ve bardaklarınıza mükemmel bir şekilde davranır, bu nedenle uzun programların bulaşıkları daha uzun süre içinde tutarak yıprattığı yanlış inanca kapılmayın; veya kısa programlar, yüksek sıcaklıklarda kullanıldığında onu bozar.

Bulaşıkları yıkamadan önce durulamak gerekli midir?

Gerekli değildir ve ayrıca bunu yaparsanız su tüketiminizi büyük ölçüde artırmış olursunuz. Bulaşıkların üzerinde yemek artıkları kalırsa, bulaşık makinesine koymadan önce bunları mutfak kağıdı veya fırça ile temizleyin, bu yeterli olacaktır.

Bosch bulaşık makinesi

Evet unutma bulaşık makinesi filtrenizi temizlemek Zaman zaman içeride kalabilecek tüm yiyecek kalıntılarını gidermek için. Nasıl olduğunu bilmiyorsun? Çok basit, kullanım kılavuzundan inceleyebilirsiniz. anla buraya.

Ayrıca, bulaşık makinesini doldurmanız birkaç gün sürüyorsa ve bulaşıkların görünmesini istemiyorsanız hoş olmayan kokular, Yapabilmek ön yıkamayı etkinleştir. Bulaşıklarınıza yapışmış yemek kalıntılarını daha sonra yıkayabilmeniz için çıkaracak kısa bir durulamadır. Ayrıca, Bosch bulaşık makinenizde program varsa Tankın temizlenmesiYaklaşık olarak ayda bir koymanız tavsiye edilir. Bunu yapmak için normal bir makine temizleyici kullanın ve yüksüz olarak etkinleştirin. Kokuları giderirsiniz ve su giriş kanalları da temizlenir, bulaşık makinesinin çalışmasını ve performansını artırır.

Saatlik elektrik ücretinden yararlanın

Ve yine de daha fazla tasarruf etmek istiyorsanız, artık bulaşık makinenizi enerjinin en ucuz olduğu zamanlarda çalışacak şekilde planlayarak saatlik elektrik ücretlerinden yararlanabilirsiniz. Şafakta bile.

1. Bulaşık makinesinde elde yıkamaya kıyasla tasarruf edilen su: 24,1 litre / ev günü.

2. Bulaşık makinesinde elde yıkamaya kıyasla tasarruf edilen elektrik: 0,84 kWh / ev günü. Elektrik fiyatı 0,1576 € / kWh.

Canal Isabel II çalışmasından elde edilen veriler, “Bulaşık makinesi kullanımıyla verimlilik potansiyelleri üzerine araştırma”, ulusal nüfus ortalamasına göre hesaplanmıştır.

Yazar hakkında

'src =