Bulaşık makinesindeki koku – bundan nasıl kurtulurum

Bulaşık makinesinde kokuBulaşık makinesini bir süre kullandıktan sonra, bazı kullanıcılar içeride hoş olmayan bir koku göründüğünden şikayet ederler. Aslında, çoğu durumda bu kokunun ortaya çıkması, uygun bakımın yapılmaması ile ilgilidir, ancak kokunun bir arızadan kaynaklandığı durumlar da vardır. Çözmeye değer ve size bu sorundan nasıl kurtulacağınızı anlatacağız.

Kokunun nedenleri

Öncelikle bulaşık makinesinde hoş olmayan kokulara neden olabilecek sebeplerden biraz daha bahsedelim. Koku, yeni bulaşık makinesinde birkaç lavabodan sonra ortaya çıktıysa, koku büyük olasılıkla düşük kaliteli plastikten geliyordu. Çoğu durumda, kullanıcıların belirttiği gibi, iki hafta içinde kalkıyor.

Çoğu zaman insanlar küf, küf ve kanalizasyon kokusundan şikayet ederler. Neden ortaya çıktığı ve ondan nasıl kurtulacağı sorusu burada ortaya çıkıyor. Böyle bir kokunun ortaya çıkmasının ana nedeni, bulaşık makinesinin içindeki yemek artıklarıdır. Birikebilir:

 • Bir kevgir içinde.
 • Tahliye hortumunda;
 • Kapının aşağısında;
 • Rocker üzerinde.

Kötü koku, yıkamadan sonra kalan az miktarda sudan kaynaklanabilir. Bulaşık makinesini silmeyin veya kurutmazsanız ve hatta kapıyı sıkıca kapatırsanız, hoş olmayan bir koku görünecektir. Ayrıca, nemin bulaşık makinesinin dibinde ve sakız altında biriktiğini de not ediyoruz.

Önemli! Boşaltma hortumu düzgün bağlanmazsa kanalizasyon kokusu oluşabilir. Bulaşık makinesinin gidere optimum bağlantısı, kokuları hapseden bir sifon vasıtasıyla yapılır.

Bulaşık makinesi filtresini temizleyinBazen bulaşık makinesinde erimiş tutkal veya plastik kokusu görünebilir. Bunun nedeni kullanım kurallarına uymamak, yani kullanıcı yıkamak için fotoğraf makinesine plastik bir ürün veya yapışkan parçaları olan bir ürün koymak yerine yüksek sıcaklık modunu seçmesidir. Sonuç olarak, plastik kokmaya başladı.

Arabanız erimiş tel ile kokmaya başlarsa, artık bulaşık makinesini çalıştırmamalısınız çünkü bu arıza belirtilerinden biridir. Kokunun yanı sıra makine elektrik panosu üzerinde çalışabilir. Bu, bulaşık makinesinin tellerinin patladığı veya ısıtma elemanının kontaklarının alev aldığı anlamına gelir, bu genellikle Zanussi bulaşık makinelerinde görülür. Bu durumda, sadece on yerine koyun.

Kokuları ortadan kaldırmanın yolları

Şimdi kötü küf veya küf kokusundan nasıl kurtulacağımız hakkında konuşma zamanı. Ve bunun gerçeğiyle başlıyoruz Bulaşık makinesinde koku ile mücadele için kullanılamaz, bu bir:

 • Klor ve klor ürünleri.
 • deterjan
 • Aşındırıcı parçacıklı temizlik ürünleri.

Bu agresif kimya, arabadaki kokudan kurtulmaya yardımcı olmaz, ancak metal parçalara zarar verir. Zamanla erozyona yenik düşebilirler. Ancak fiziksel temizlik – koku ile savaşmaya başlamanın gerektiği yer burasıdır. Önce, haznenin altındaki süzgeci durulayın, ardından su fıskiyelerini de kontrol edin ve durulayın, yiyeceklerin sıkışabileceği deliklere dikkat edin.

Bundan sonra, yıkama odasının duvarlarını ve dibini yıkamaya değer ve kalan yağ onlara yerleşmiş olabilir. Çıkarmak için az miktarda deterjan ilavesiyle yumuşak bir bez ve su almalısınız. Sakız ipliğini kapının çevresinde yıkamanız gerekir.

Önemli! Bulaşık makinesini temizlemek için metal süngerler ve sert fırçalar kullanmayın; Çamaşır odası yüzeyine zarar verebilirler.

Bulaşık makinesi kokusunu ortadan kaldırınSoda ve sirke kokularını giderin. Bunu yapmak için önce bir bardak beyaz sirke alın ve boş bir makine odasının dibine koyun. Ardından yüksek sıcaklıkta uzun bir program ekleyin. Sirke kokuları emer, ancak kokuyu bırakır, bu nedenle sirkeden sonra soda kullanabilirsiniz. Yarım bardak karbonat alın ve kısa bir program başlatarak bulaşık makinesinin altına dökün. Kokunun ortaya çıkmasının ilk aşamasında sirke olmadan bir soda ile yapabilirsiniz.

Ev yöntemlerine güvenmiyorsanız, bulaşık makinesinde yıkanabilen özel bir gres işlemi yaptırın. Talimatlara göre cihazı böyle bir ürünle yıkayın, koku izi kalmaz. Herhangi bir kimyadan sonra, makine birkaç kez suyla yıkanmalı, ardından kuru bir bezle silinmeli ve odayı havalandırılmalıdır.

Bilginize! Bulaşık yıkama kokuları, hoş olmayan kokularla iyi bir şekilde savaşır, ancak kokunun nedeni ortadan kaldırıldıktan sonra kullanılmalıdır, aksi takdirde hiçbir etkisi olmayacaktır.

Temizlikten sonra koku devam ederse, tahliye hortumunu temizlemeniz gerekecektir. Bu pek uygun bir iş değil, çünkü arabayı yerinden itmeniz gerekiyor. Ardından hortumu çıkarın, akan su altında durulayın ve yeniden bağlayın. Burada sifonu kontrol etmenizi, boşaltmanızı ve gerekirse durulamanızı öneririz.

Oluşmalarını önleyin

Hoş olmayan bir “Ambra” nın gelecekte bulaşık makinenizi ziyaret etmemesi için, kullanım kurallarına uymanız gerekir:

 • Bulaşıkları yıkamadan önce, onları yiyecek artıklarından iyice temizlemek gerekir;
 • Makineyi kuru bir bezle yıkadıktan sonra silin, gresi, askıda bırakılmış gıda maddelerini inceleyin, iyice kurumasını bekleyin, nem bir bakteri kaynağıdır ve bu nedenle hoş olmayan kokulardır;Bulaşık makinesi koku giderme
 • Gres makinesini düzenli olarak temizleyin ve özel ürünlerle ölçekleyin;
 • Yemekten önce bulaşıkları iyice temizleseniz bile kevgir yıkamayı unutmayın;
 • Kirli bulaşıkları kapalı makinede uzun süre bekletmeyin, yıkayacak vaktiniz yoksa en azından durulama fonksiyonunu ve bulaşık makinesi aromasını kullanın, kokuları emecektir.

Bu yüzden bulaşık makinenizi temiz tutun ve içindeki kötü koku ile uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. Sonuçta, bir arabaya bakmak çok basit ve çok az zaman alıyor.