Bulaşık makinesinde turbo kurutucu nedir

Bulaşık makinesinde turbo kurutucuMakinede yıkama işleminde önemli adımlardan biri kurutmadır. Çoğumuz ıslak bulaşıkları silerken elimizde bir havluyla ayakta durmak yerine otomatik bir işlemi tercih ederiz. Ek olarak, bulaşıkları masanın üzerinde kurumaya bırakırsanız, kuruduktan sonra üzerlerinde damlar, su damlaları kalabilir, bu nedenle kurutma özel dikkat göstermelidir. Bir seçenek turbo bulaşık makinesidir. Bu kurutma nedir ve nasıl çalışır, her şeyden önce.

Neden gerekli ve ne veriyor?

Turbo kurutmalı bulaşık makineleri biraz farklı düzenlenmiştir. Özel bir fan ile bulaşıklara pompalanan havayı ısıtmak için ek bir ısıtıcıları vardır. Böyle bir cihaz, saçları kurutmak için bir saç kurutma makinesine benzer. Fanlı ısıtıcı yapmak neden gerekliydi?

Bulaşıkları kurutma süresini azaltmak için her şey çok basit. Bulaşıklar sıcak suya batırılıp daha sonra doğal olarak kurumaya bırakılsa bile daha uzun sürecektir. Turbo kurutma için bu işlem zamandan tasarruf sağlar ama aynı zamanda daha fazla elektrik tüketir.

Dikkat edin! Bulaşık makinesindeki ek parçalar (ısıtıcı ve fan), ekipman arızası riskini ve buna bağlı olarak bakım maliyetlerini artırır.

Turbo kurutma ve diğer türler arasındaki fark

Turbo kurutucu, dört olası bulaşık makinesi kurutma seçeneğinden biridir. Ayrıca şunlar da vardır:

  • Yoğuşmalı kurutma.
  • Isı eşanjörüne dayalı yoğun kurutma;
  • Zeolitin kurutulması.

Birinci tip için bu en sıradan kurutma türüdür, yani doğal kurutmadır. Son durulamada bulaşıklar sıcak su ile dökülür ve ardından normal koşullarda kurutulur. Bu, tarif ettiğimiz makinelerin aksine bulaşık makinesini daha ucuz hale getirir.

Kurutma ısı eşanjörü

Yoğun kurutma, yukarıdaki ikisini birleştirmenin bir sonucu gibi görünüyordu. Otomobillerde fanlı ısıtıcı yoktur, ancak aynı zamanda soğuk su deposu olan bir ısı eşanjörü yapılmıştır. Sıcaklık farkından dolayı hava basıncında dönmesine neden olan bir fark vardır. Bu sayede bulaşıklar normalden daha hızlı kurur ve enerji tüketimi olmaz. Ek olarak, bulaşık makinelerinin kendisi de turbo kurutucuya sahip olanlardan daha ucuzdur.

Zeolit ​​kurutma, en yeni kurutma teknolojisidir. Isı üretirken nemi emen mineralin özelliklerine dayanır. Bu ısı tabaklarda servis ediliyor.

Hızlı ve pahalı turbo kurutmanın aksine zeolit ​​teknolojisi nadirdir

Bu fonksiyona sahip bulaşık makinesi modelleri

Sıcak havayla kurutmalı bulaşık makinelerine kısa bir inceleme yapacağız. Teknik özelliklerini karşılaştırın.

Hansa ZIM 476 H – 45 cm genişliğinde bağımsız bulaşık makinesi, 10 standart takımdan fazlasını yıkamayacak şekilde tasarlanmıştır. Özelliklerine göre A ++ sınıfı yüksek enerji tüketimine sahip çok iyi bir teknoloji. Suyun maliyeti yaklaşık 9 litredir ve gürültü seviyesi 47 dB’yi geçmez. Bulaşık makinesi, su sızıntısına karşı tamamen koruma sağlayan altı programla donatılmıştır. Bir eksi – çocuklardan herhangi bir engel yok. Ortalama maliyet 220 dolar civarındadır.

Hanza Zim 476 AH

Asko D 5536 XL – 60 cm genişliğinde tam boy bulaşık makinesi, mobilyaya tam entegre olacak şekilde tasarlanmıştır. Yaklaşık 210 dakikada böyle bir makine, yaklaşık 13 set bulaşık yıkayacaktır. Küçük su tüketimi yaklaşık 10 litre, 46 dB’lik düşük gürültü seviyesi ve 12 yıkama programı çeker. Tuz alarmı göstergesi var, ayrıca 3’ü 1 arada kutular için bir çekmece var ve ortalama fiyatı 1.000 dolar civarında.

Asko D 5536 XL

Kaiser S 45 I 84 XL, bir döngüde 10 gruba kadar yıkayabilen orta ölçekli bir bulaşık makinesidir. Kurulum türüne bağlı olarak, tam entegre dar makineleri ifade eder. Gevrek yemekler dahil tüm gerekli ayarlar vardır. Fiyatı 789 dolar civarında.

Kaiser S 45 I 84 XL

Asko D 5554 XL FI – 14 set standart bulaşık için bulaşık makinesi Bu modelde 14 yıkama programı vardır, ancak aynı zamanda su tüketimi 11 litredir ve elektrik gücü 1 kW’ın biraz üzerindedir. Gürültü seviyesi 44 dB’ye düşürülüyor. Çeşitli programlar için, “zeminde kiriş” işlevi, turbo kurutma ve diğer “çipler” en az 1.400 $ ödemek zorunda kalacaktı.

Asko D 5554 XL FI

Kuppersbusch IGV 6509.4 – Bu premium güzellik 2.330 dolara mal olacak. Ne için ödeme yapmalıyım? Düşük gürültü seviyesi için – 13 grup kapasiteli ve su tüketimiyle sadece 42 dB – 9,5 litre. Birkaç program var, sadece 5 program, ancak bunlar yüksek kaliteli bulaşık yıkama için yeterli. Bu model tüm koruma seviyelerine sahiptir, ancak su sertliğinin otomatik olarak belirlenmesi yoktur. Geri kalanı ödeyeceğiniz bir Alman markasıdır ve buna göre kaliteyi inşa eder.

Kuppersbusch IGV 6509.4

Elbette modellerin listesini takip edebilirsiniz ve benzer kurutma işlevine sahip birçok bulaşık makinesi var. Çeşitli modelleri inceleyerek, düşük maliyetli cihazlar arasında bile sıcak hava ile kuruyanların olduğu sonucuna vardık. Turbo kurutmanın mı yoksa yoğunlaştırmanın mı daha iyi olduğuna karar vermek size kalmıştır; Bu, özellikle cihazın maliyetini etkilemez. Evet, güç için fazla ödeme yapmak istemiyorsanız prensip olarak turbo kurutucu kapatılabilir. iyi şanslar