Bulaşık makinesinde ne yıkanabilir?

Bulaşık makinesi kaplarıBulaşık makinesi, yemek pişirmek ve misafirlerle tanışmak isteyen ev kadınlarının hayatını büyük ölçüde kolaylaştırır, çünkü bulaşık yıkamakla ilgili tüm hoş olmayan eylemler teknolojide güvenilirdir. Ancak hepsi bulaşık makinesinde yıkanamaz. Bulaşık makinesinde kategorik olarak yıkanamayan şeyler ve malzemeler vardır, ancak aynı zamanda bir bulaşık makinesinin sadece bulaşık yıkamak için faydalı olmadığı anlaşılmalıdır. Bu hikayenin altında bundan ve daha pek çok şeyden bahsedeceğiz.

Bulaşık makinesiyle uyumlu olmayan malzeme

İnsanlar farklıdır, bazı yeni yapılmış bulaşık makinesi sahipleri, deneylerden korkmazlar, hemen içine çeşitli nesneleri, bıçakları, oyuncakları, biberonları itmeye başlar ve diğerleri onu tekrar açmaktan korkar. Bulaşık makinesi, diğer ekipmanlar gibi, daha önce bulaşık makinesine yerleştirilemeyen maddelerin listesini inceleyerek akıllıca kullanılmalıdır. Ve hiçbir şeyden korkmanıza gerek yok çünkü güzellik için değil, işlev görmesi için ekipman satın alıyorsunuz, bu da zamandan ve emekten tasarruf etmenizi sağlıyor. Bu nedenle bulaşık makinesine konulmaması gereken eşyalar.

 • Dökme demir. Örneğin dökme demir kızartma tavaları veya kazanları bulaşık makinesine yerleştirilemez. Mesele şu ki, kazanlar veya tavalar, bulaşık makinesine sığması zor olan boyutsal nesnelerdir. Sıcak su ve deterjanlara maruz kalma nedeniyle dökme demir paslanmaya başlayacaktır. Belki bu hemen olmaz, ancak 3-4 yıkamadan sonra kazan ve tavalar paslı bir kaplama ile kaplanacaktır. Kazanı ve tavaları ellerinizle yıkamak ve kurumuş yağları ve ısıtıcıyı daha iyi kurutmak için aşındırıcı yüzeyli bir sünger kullanmak en iyisidir. Bazıları genellikle kazanı kumla temizlemeyi tercih eder.

Dikkat edin! Kazan ve tavaları asla elde yıkamak istemiyorsanız, dökme demir tencere satın alın ve hiçbir kısıtlama olmaksızın otomatik olarak yıkayın.

 • Mine mineralleri. Emaye tabaklar, kaseler ve fırın tepsileri bulaşık makinesi için uygun değildir, çünkü 2-3 lavabodan sonra emaye kısmen soyulmaya başlar ve bulaşıklar atılabilir.
 • Bakır. Bakır tabaklar ve eşyalar çabuk karardıkları ve bazı durumlarda şekillerini yitirdikleri için bulaşık makinesine yerleştirilmemelidir.
 • Gümüş. Gümüş tabaklar ve gümüş kaplı bulaşıklar bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır. İlk yıkamadan sonra gümüş gözle görülür şekilde koyulaşacak ve gümüşü paslanmaz çelikle yıkarsanız görünümünü tamamen kaybedecektir. Gümüşünüzü bulaşık makinesinde yıkadıysanız, cesaretiniz kırılmasın, önceki parlaklığına geri döndürebilirsiniz.
  Porselen ve gümüş tabaklar
 • güneş gibi açık. Katı yiyecek parçacıkları yüzeyini çizebileceğinden, en iyisi ince ve hatta kalın kristalleri bulaşık makinesinde yıkamamaktır. Ve sıcak sudan kristal kesinlikle çatlayacak. Doğru, modern bulaşık makinelerinde özel bir “buzlu” mod vardır, ancak özellikle pahalı eşyaları elde yıkamak için bırakmak daha iyidir. Kristalin bulaşık makinesinde yıkanması gerekiyorsa, düşük sıcaklığı ayarlayın ve diğer bulaşıklardan ayrı olarak ayarlayın. Minimum deterjan bulundurun, ancak durulamayı unutmayın, böylece kristal daha iyi parlasın.
 • Alüminyum. Bulaşık makinesine bir kıyma makinesi veya alüminyum fırın tepsisi koyarsanız, çıkışta bir tabak tabakası ile kaplı karanlık bir gövde elde edersiniz. Daha sonra kıyma makinesi, fırın tepsisi ve diğer yemeklerin temizlenmesi zordur.
 • Bakır. Bakır kapları ve diğer şeyleri bulaşık makinesinde yıkamayın çünkü ilk yıkamadan sonra koyulaşır ve görünümünü kaybeder.Ahşap tabaklar
 • Ağaç. Uzun süre sıcak suda kaldıkları ahşap nesneler şekillerini kaybeder ve elde yıkanmaları gerekir.

Malzemelere ek olarak, bulaşık makinesine girmemek için daha iyi olan etkileyici bir öğe listesi de var. Safran, vakumlu tabaklar, bıçaklar ve daha fazlası bulaşık makinesinde hangi bulaşıkların yıkanamayacağını kastediyorum Aynı adı taşıyan makaleyi okuyun. Ayrı olarak keskin bıçakların bulaşık makinesinde yıkanamayacağı söylenmelidir. Yüksek sıcaklıkların etkisi altındaki herhangi bir malzemenin bıçakları hızla donuklaşır ve seramik bıçaklar ve kıyma makinesi bıçakları istisna değildir.

Bulaşık makineleri için koşullu önerilen ürünler

Hikayemizi daha iyi oluşturmak için, bulaşık makinesinde yıkanabilen tüm ürünleri iki gruba ayırmaya karar verdik. Otomatik modda yıkama tercih edilenler ve otomatik modda olanlar için şartlı yıkama yapılabilir. Yalnızca belirli koşullar altında yıkanabilen eşyalarla başlayalım.

Melchior. Cupronickel, gümüşe çok benzeyen birkaç metal alaşımıdır. Cupronickel bulaşık makinesinde yıkanabilir, ancak yalnızca diğer metalik şeylerden ayrı olarak yıkanabilir. Bulaşık makinesine, cupronickel ve bazı paslanmaz çelik kaşıklara dayanan bıçakları koyarsanız, tepki verebilir ve kararabilir. Bakır nikel esaslı tabaklar, başka malzemelerden yapılmış dekoratif öğeler yapıştırılırsa veya kaynaklanırsa bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır. Bu durumda, cupronickel bu maddelerle etkileşime girecektir.

Bilginize! Cupronickel, sıcak suya maruz kalmaya direnir, ancak deterjanlara yeterince yanıt vermeyebilir. Kupronikeli bulaşık makinesine yüklerken, hangi yıkama diskinin uygulanabileceğini ve hangilerinin yerleştirilemeyeceğini bilin.

Termos. Normal şartlar altında termosun bulaşık makinesinde yıkanması tavsiye edilmez, çünkü deterjanlı sıcak su lamba kapağına ve yüzeyine zarar verir ve termos bozulur. Bununla birlikte, yıkama sıcaklığını en az olarak ayarlarsanız ve en az birkaç deterjan dökerseniz, termos buna dayanacaktır. Otomatik yıkama için özel olarak uyarlanmış bir termos artık piyasada göründü. Üretici doğrudan ambalajı belirtir. Böyle bir termosun köpük yalıtımı yoktur ve kural olarak bir şişe paslanmaz çelikten yapılmıştır. Sağlığınız için bir termos alın ve bulaşık makinesinde yıkayın.

Çocuklar oynarlar. Tamamen plastikten yapılmış oyuncaklar bulaşık makinesine konulabilir ve iyice yıkanabilir, ancak sınırlamalar vardır. Yapışkan parçaları olan oyuncakları bulaşık makinesine koymayın, bu parçalar hızla parçalanacak ve oyun kötüleşecektir. Ayrıca, bulaşık makinesi saçlarını sonsuza dek yok edeceğinden, saçlı plastik bebekleri (“Barbie” gibi) koymayın.

Porselen. Kural olarak, özellikle Çin ve Japonya’dan gelen değerli ürünler söz konusu olduğunda, bulaşık makinesinde bulaşık yıkanamaz. Ancak belirli kurallara uyarsanız, en uç durumda porselen yıkanabilir. ne yapılmalı?

 1. Yıkama sıcaklığını 55’ten yüksek olmayacak şekilde ayarlayın 0C, sıcak su Çin’i yok edecek.
 2. Herhangi bir deterjan püskürtmeyin; Aksi takdirde porselen herhangi bir kimyasal ile reaksiyona girebilir;
 3. Porseleni bulaşık makinesinin alt sepetine koymayınız, sadece üstüne koyunuz;
 4. Porseleni diğer bulaşıklardan ayrı yıkayın.

Otomatik yıkama için önerilen çamaşırlar

Şimdi bulaşık makinesinde yıkanabilen şeyler hakkında konuşalım. İlk bakışta göründüğünden çok daha fazlası. Tabii ki ilk etapta, yukarıdaki malzemelerden yapılanlar dışında tabaklar. Liste devam ediyor olağanüstü.

 • Beyzbol şapkası. Bu başlığı çamaşır makinesine yapıştırırsanız 1-3 yıkamadan sonra kesinlikle görünümünüzü kaybedersiniz. Bulaşık makinesinde beyzbol şapkaları çok kaliteli yıkanır ve bozulmaz. Çamaşır tozunun beyzbol şapkaları için uygun olmadığını unutmayın.
 • Süpürgelikler, parmak arası terlikler, galoşlar ve lastik çizmeler. İyice yıkanırlar, ancak bulaşık makinesini yerleştirmeden önce lastik ayakkabıların büyük kir parçalarından temizlenmesi gerektiğini unutmamalısınız.
 • Aletler Kirli bir aleti de makinede yıkayabilirsiniz. Otomatik yıkamaya keskin bir alet koymayın: keskiler, bıçaklar ve tahtalar – kesinlikle sıkıcı olacaktır.
 • Havalandırma delikleri, prizler ve anahtarlar için plastik fişler. Bu plastik parçalar tamamen yıkanabilir. Eski sarı transformatörlerinizin böyle bir yıkamadan beyazlaşmasına şaşıracaksınız.Bulaşık makinesinde yıkanabilir
 • Plastik taraklar, masaj tarakları vb. Tahta unsurları yoksa bulaşık makinesinde iyice yıkayın.
 • Spor malzemeleri. Buna kasklar, dizlikler, ağız koruyucuları, bowling topları ve daha fazlası dahildir.
 • Avize aydınlatma armatürleri ve aplikler. Lamba kapaklarını bulaşık makinesine yerleştirmeden önce kristal olmadıklarından emin olmanız gerekir. Cam ve plastik tonları herhangi bir kısıtlama olmaksızın yıkanabilir.
 • Güçlü meyveler ve kök bitkileri. Kök meyveler ve sebzeler bulaşık makinesine yerleştirilmeden önce büyük kir parçalarından temizlenir ve ardından bir sepete yüklenir. Kök sebzeleri ve meyveleri yıkamadan önce, küveti deterjanlarla yıkamanız ve ovmanız gerekir, böylece toz ve durulama kalıntıları yiyeceklere bulaşmaz.

Bilginize! 10 set dolusu bulaşık makinesinde 6 kg patates, 2 kg havuç ve 2 kg meyve yıkayabilirsiniz, yer uygun kalır, tek seferde çok yemek pişirmeniz gerektiğinde çok kullanışlıdır.

Özetle, bulaşık makinesinde bulaşıklara ek olarak birçok şeyi yıkayabileceğinize karar verdiğimizi not ettik. Bu listede acı bakla, cupronickel, porselen, oyuncaklar, aletler ve hatta yoğun sebze ve meyveler var. Bununla birlikte, sınırlamalar var ve bunların birçoğu var. Örneğin bıçak, kristal, tahta şeyler, bakırdan yapılmış şeyler, dökme demir, gümüş vb. Şeyler koyamazsınız. Bulaşık makinesindeki şeyleri yanlışlıkla bozmamak için bu makaleyi inceleyin – faydalı olacaktır!