Bulaşık makinesinde bulaşıkların yüklenmesi

Bulaşıkların bulaşık makinesine yüklenmesiBulaşık makinesine bulaşıkların doğru yerleştirilmesi, iyi bir yıkama için ana koşullardan biridir. İlk kez indirmenin her şeyi dikkatli ve düzgün bir şekilde düzenlemek en az 20 dakika sürebilir. Ancak zamanla her şey yerine oturacak ve prosedürü 10 dakikadan daha kısa sürede gerçekleştireceksiniz. Bulaşıkların yüklenmesiyle nasıl başa çıkılacağı konusunda videoyu sıralamanızı ve izlemenizi öneririz.

Yemekler nasıl hazırlanır

Bulaşıkları bulaşık makinesinin bölmelerine koymaya başlamadan önce yemek artıklarının yarısını çıkarmalısınız. Bu ne kadar iyi yapılırsa, bulaşıklar o kadar iyi yıkanır ve makinenin boşaltma sistemi tıkanma olasılığı o kadar az olur. Bulaşıkları peçete, sünger veya kauçuk spatula ile temizleyebilirsiniz, özellikle meyvelerden, baklagillerden ve mısırdan tohum kalmaması önemlidir.

Bulaşıkları bulaşık makinesine koymadan önce yıkamalı mıyım? Elbette bulaşıkları su altında yıkarsanız daha iyi yıkar. O zaman şu soru ortaya çıkıyor: Ellerinizi ıslatmanız gerekiyorsa neden bulaşık makinesine ihtiyacınız var? Bulaşıkları toplarsanız, kurumuş yemek artıkları kötü yıkandığından durulamadan yapamazsınız. Yemek yedikten hemen sonra bulaşık yıkama alışkanlığınız varsa bulaşıkları durulamadan tamamen tepsilere koyabilirsiniz.

Bilginize! Bazı bulaşık makinesi modellerinde ön durulama modu vardır, bu da bulaşıkların gün içinde birikmesi durumunda büyük bir artıdır.

Bardaklar, kupalar ve kupalar koyarız

Şimdi, tek tek çeşitli yemeklerle ve bunları nasıl düzgün yerleştireceğimizle ilgileneceğiz. Bardak, kupa ve kupalarla başlayalım. Onlar için çoğu bulaşık makinesinin bir üst tepsisi vardır. Bardaklar, kupalar ve kupalar, suyun iç yüzeyine akması ve ardından aşağı akması için baş aşağı yerleştirilmelidir. Su pratik olarak girmeyeceği için yatay konum kabul edilemez.

Bardak ve bardaklarınızı bulaşık makinesine yerleştirin

Şarap kadehleri ​​ve kadehler de özel bir tutucuda kaldırılan ayakla sabitlenir. Kırılgan camın yıkama sırasında kırılmaması için camlar birbirine değmemelidir. Bardaklar için plastik tutucu sadece kullanılabilir, aynı zamanda rasyonel olarak küçük fincan çay veya kahve koyabilir.

Önemli! Her şey iyi sabitlenmelidir, aksi takdirde su akıntısının altında bir şeyler olabilir. Üst tepsiyi iterken hiçbir şey sıkışmamalıdır.

Farklı tabaklar koyarız

Panellerin boyutuna ve amacına bağlı olarak üst ve alt tepsilere yerleştirilirler. Üst çekmeceye, bulaşık makinesinin boyutu izin veriyorsa, şunları koyabilirsiniz:

 • Küçük örgüler.
 • Yemekler.
 • kremanki.
 • Bulaşıklar.
 • Yemekler.
 • Sos tekneleri
 • Tuzluklar.
 • Lohat’ın.

Paneller nasıl istiflenir

Gerekirse ve su üst rafta küçük bir sıcaklığa ısıtıldığında, bulaşıkları plastikten ısıtma elemanından uzağa yerleştirebilir, böylece deforme olmaz.

Büyük ve orta çaplı tabaklar, alt tepsiye çorba tabaklarını yerleştirin. Bu durumda, kenarlara daha büyük çaplı plakalar, merkezde daha küçük çaplı plakalar yerleştirilir. Bu, bulaşıkların yanı sıra üst tepsiye daha iyi su erişimi sağlayacaktır. Ek olarak, paneller bulaşık makinesinin ortasına bakacak şekilde kurulmalıdır ki birbirine değmeyecek şekilde. Plakalar arasındaki boşluk ne kadar yüksekse, o kadar iyi yıkanır, bu nedenle bulaşık makinesi izin veriyorsa, plakaları daha sık yerleştirin. Küçük bir bulaşık makinesini aşırı doldurmak anlamsızdır, bulaşıklar kirli kalacaktır ve bu teknikte hayal kırıklığına uğrayacaksınız.

Kazık paneller

Bıçakları doğru koymak

Yemek bıçakları için kaşık ve küçük kaşıklar, çatallar ve servis bıçakları içeren özel bir bulaşık makinesi sepeti sağlanır. Kaşık ve çatalları serbestçe dizmeniz gerekiyor ve aralarında geçiş yapmak daha iyi, bu doğru olacaktır, eğer kaşıklar birbirine sıkıca katlarsanız yıkanmayacaktır. Bıçaklar, bıçaklar aşağı bakacak şekilde yerleştirilmelidir.

Bıçak koymak

Bosch markası gibi modern bulaşık makinesi modelleri, en yüksek çatal bıçak tepsisine sahiptir. Kaşıkların böyle bir tepsideki düzeni yataydır. Bu sadece yüksek kaliteli bulaşık yıkama sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bulaşık makinesinin içinde ekonomik bir alan dağılımı sağlar. Ayrıca kaşıkların, çatalların ve bıçakların yatay olarak düzenlenmesi daha güvenlidir.

Bıçak koymak

Önemli! Bıçak körelebileceğinden keskin ve porselen bıçakların bulaşık makinesinde yıkanması önerilmez. Ağaç uzun süre suya maruz kaldığında şişeceğinden bıçakları tahtadan yapılmış saplı yıkamayın.

Tavalar ve tavalar nasıl düzenlenir

Yemek pişirmek için gerekli olan büyük kaplara gelince: tavalar, tencereler, pişirme kapları, fırın tepsileri vb. Bunlar alt kaba yerleştirilir. Bu bulaşıkları cam, porselen ve kristal tabaklardan ayrı yıkamak ve yüksek sıcaklıklarda bu daha yoğun modu seçmek en iyisidir.

Bu nedenle tava ve tepsiler yanlara, tencereler baş aşağı veya açılı olarak yerleştirilmelidir. Bulaşık makinesindeki tüm bulaşıklar için kullanılabilir maksimum su miktarı ancak bu şekilde olacaktır. Tavaları baş aşağı koyarsanız, üst çekmeceye erişimi engelleyecektir.

Tavaları bulaşık makinesine koyun

Önemli! Üreticiler bulaşık makinesinde Teflon kaplamalı bazı tavaları ve diğer yemekleri yasaklıyor, bu yüzden dikkatli olun.

Sap tavadan çıkarılırsa, çıkardığınızdan emin olun. Tavayı tutacakla, bulaşık makinesinin duvarlarına değmeyecek şekilde yerleştirin. Aşağıdaki resimdeki gibi mutfak eşyaları mevcut olduğunda, bulaşıkların bulunduğu üst çekmeceye erişim sınırlı olacaktır, bu nedenle içine herhangi bir şey koymanızı önermiyoruz. Bu durumda, sadece sudan değil aynı zamanda elektrikten de tasarruf sağlayacak “yarım yük” fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Fırın tepsilerini bulaşık makinesinin alt tepsisinin kenarlarına doğru şekilde yerleştiriniz, özel bir nozul olmasa bile alt püskürtücüden su gelmesi yeterli olacaktır.

Bulaşık makinesine bulaşıkları yerleştirin

Mutfak eşyalarını bulaşık makinesinde yıkamak mümkün mü?

Kesme tahtaları, lavabolar, kazıyıcılar ve kaşıkları içeren mutfak eşyaları, kaşık ve tabakların ahşap olmaması ve plastik olmaması şartıyla bulaşık makinesinde yıkanabilir. Plastik bıçaklar mutfak eşyaları için üst tepsiye istiflenebilir ve plaka boyutuna bağlı olarak paneller alt veya üst çekmecenin yan kısımlarına kesilebilir. Ancak mümkünse panelleri elle yıkamak en iyisidir.

Raflar ve kürekler, bunlar için bölme olmasa bile yalnızca yatay olarak yerleştirilmelidir, bu durumda üst bölmede onlar için yeterli alan vardır.

Mutfak eşyalarının yeri

Bulaşık makinesi yükleme ipuçları

Bulaşıkları bulaşık makinesine tüm kurallara göre yerleştirirken, bir döngüde bulaşıkları ne kadar yıkayabileceğiniz sorusu ortaya çıkar. Üretici talimatlarda grup sayısındaki kapasiteyi belirtir. Kompakt makineler 6 gruba kadar tutar ve 11 gruba kadar daralır ve 17 tam takım tabak oluşturur.

Ancak setler miktar olarak değil, panel boyutları farklı olabilir. Ek olarak, bazıları yalnızca çorba ve salatalar için tabakları kullanabilir ve tabak kullanmayabilir. Bu nedenle, araba yüklemesi farklı ailelerde farklılık gösterebilir. Bulaşık makinesine bulaşık yerleştirmek için bazı ek kurallara uymanızı öneririz:

 • Cihazı aletle maksimum ölçüde yüklememelisiniz, nesneler arasındaki daha fazla gevşeme, ürünleri daha iyi yıkamanıza izin verecektir ve hatta makineyi aşırı yüklemeyin;
 • Bulaşık makinesine herhangi bir parça yerleştirmeden önce, özellikle plastik ürünler ve kristal camdan yapılmış kırılgan şarap kadehleri ​​için yıkanabildiğinden emin olun;
 • Eşyaları birbirine değmeyecek şekilde yerleştirin;
 • Mümkünse, tava ve tavaları bulaşık, kupa ve bardaklardan ayrı yıkayın;
 • Tahtadan yapılmış şeyleri bulaşık makinesinde yıkamayın;
 • Tüm bulaşıkları bir günde toplamayı tercih ederseniz, kirli bulaşıkları hemen makineye koymak daha iyidir ve kurumazlar ve bundan sonra yıkamak daha kolay olacaktır.

Bu nedenle bulaşıkların bulaşık makinesi bölmelerine doğru şekilde yerleştirilmesi zor değildir. Birkaç yıkamadan sonra bunu otomatik olarak yapacaktır. Makalemizin bununla başa çıkmanıza yardımcı olacağını umuyoruz ve bu ilginç videoyu da izleyebilirsiniz.