Bulaşık makinesinde beyaz tabak

Bulaşık makinesi boyasıBulaşık makinesi bulaşıkları kusursuz bir şekilde yıkamalı çünkü çeşitli tabletlere, tuzlara, durulamalara ve tozlara çok para harcıyoruz. Ancak çıktının çoğu bekledikleri gibi değil. Paneller ve tavalar beyaz ve lekeyi kaplar ve sadece bu değil, bulaşık makinesinin duvarları bile bu palete sahiptir. Bu tatsız fenomenin nedenleri nelerdir, öğrenelim.

İlk sebep: su sertliği

Ana sebep, bulaşık makinesinin duvarlarında veya bulaşıkların üzerinde sert su olan beyaz plakların görünmesidir. Bu tür sularda kalsiyum tuzları, demir ve diğer safsızlıkların içeriği artar ve bu nedenle kuruduktan sonra beyaz bir kaplama görünür. Bu amaçla, bulaşık makinelerinde reçine ile doldurulmuş hazneli bir iyon değiştirici bulunur. İyon değiştirici suyun yumuşatılmasından sorumludur, ancak bunu yapabilme kabiliyetini geri kazanmak için tanka düzenli olarak özel bir tuz ilave edilmelidir.Bulaşık makinesi tuzu

Tuz eklemezseniz, birkaç döngüden sonra, makinenin her şeyi tuzsuz yıkadığını düşünerek hiçbir şey fark etmeyebilirsiniz. Ama o kadar basit değil! Bir süre için, iyon değiştirici suyu iyice yumuşatacak, ancak daha da kötüleştirecek ve uzun süre tuz yokluğunda hiç çökecek.

Tuz alımı her şey değildir. Bulaşık makinesindeki tuz akışını bölgenizdeki suyun sertliğine bağlı olarak ayarlamanız gerekir. Su sertliği ayarı, her cihaz için talimatlarda ayrıntılı olarak açıklanmıştır, bu nedenle kullanmadan önce mutlaka okuyun.

Bilginize! Bazı pahalı bulaşık makinelerinde su sertliğini otomatik olarak algılayan bir sensör bulunur ve makine sertliği ve program seçimini belirleyecektir.

İkinci neden: deterjanların kalitesi ve dozajı

Yıkandıktan sonra bulaşıklarda beyaz bir tabaka oluşmasının çok yaygın bir nedeni, özellikle bölgede su olduğu durumlarda, yanlış dozda deterjan olmasıdır. Bulaşıklarda beyaz bir tabaka bırakabilir:

  • Kötü yıkanmış toz.
  • Kötü çözülen tablet;
  • Yetersiz parlatıcı veya yokluğu.

ParlatıcıBulaşık makinesi tozu, çok fazla dökülürse veya tozun kalitesi düşükse kötü yıkanır. Toz kullanırken parlatıcı kullanmalısınız. Parlatıcı tüketiminin doğru bir şekilde ayarlanması önemlidir, daha hassas, kullanıcıya göre bu deneysel olarak yapılabilir. Hem fazla bolluk hem de parlatıcı eksikliği kötüdür. Beyaz tabak gösterilmeden, bolca – aşırı parlaklık ve gökkuşağı filmi.

Önemli olan sadece yıkama döngüsüne giren parlatıcı miktarı değil, aynı zamanda nereye döküldüğüdür. Bazıları parlatıcıyı tozla dökebildi. Sonuç olarak, parlatıcı yıkama aşamasında zaten yıkanmıştır ve ilk durulamadan sonra, son durulamadan önce gelmelidir.

Düşük kaliteli tahıllar kötü yıkanır, bu nedenle deterjanı yeni, farklı bir tesisle değiştirmeye değer. Bazıları, bireysel fonların kullanımının, kombine tahılların ortalama bir madde dozuna sahip olduğunu savunarak daha iyi bir sonuç verdiğini belirtiyor. Gerçek koşullarda her insanın su sertliği farklıdır, insanlar bulaşık makinesini farklı yükler, bulaşık makineleri de farklıdır, farklı miktarlarda tabak içerir ve farklı miktarlarda su kullanır. Deterjanlar, ideal bulaşık makinesi dozajı seçilerek sterilize edilebilir.

Önemli! Bulaşık makinesi deterjanları veya doğrulanmamış ev ürünleri kullanmayın. Bu deneylerin sonucu sadece bulaşıklar üzerinde yıkama ve kurutma sonrası beyaz plak ve lekeler değil, aynı zamanda cihazın arızalanması da olabilir.

Bazı bulaşık makinesi kullanıcıları, tuz odaya girdiğinde bulaşıkların üzerindeki beyaz boyanın kaldığını fark eder. Örneğin, iyon değiştiriciye döküldüğünde kazara püskürtülmüştür veya iyon değiştiricinin kapağı sıkıca kapatılmamıştır veya toz ile birlikte tuz deterjan odasına dökülmüş olabilir.

Üçüncü neden: arızalar, çalışma kurallarının ihlali

Bulaşık makinesinde yıkandıktan sonra bulaşıklarda plak ve lekelerin görünümü teknik kusurlardan kaynaklanıyor olabilir. Bu arızalar şunları içerir:

  • Tozun ve tabletlerin bölme kapağı sıkışır, bunun sonucunda toz zayıf bir şekilde yıkanır veya tablet çözülmeden kalır;
  • Bulaşık makinesi filtreleri tıkalı.
  • Fıskiyelerde tıkalı delikler ve düşük su kaynağı basıncı.

Bu sorunları sihirbaz kullanmadan kendi başınıza çözebilirsiniz. Öncelikle bulaşık makinesinin tamamen temizlenmesi gerekir. Önce süzgeçleri iyice durulayın, ardından boşta yıkamayı başlatın. Plakayı makinenin duvarlarından yıkayacak ve tüm açıklıkları kireçten temizleyecek, arabayı hoş olmayan kokulardan koruyacak özel deterjanlarla.

Önemli! Makinenin komple temizliği, işlemin yoğunluğuna bakılmaksızın yılda en az iki kez yapılmalıdır.

Kabin kapağına gelince, bazı Çin yapımı arabalarda, kaput yetersiz besleniyor ve açıldığında ele geçiriliyor. Sorunu çözmek için bu hazneyi değiştirebilir veya kapağı bir törpü ile taşlayabilir ve boyutunu ayarlayabilirsiniz.Bulaşıklarda beyaz boya

Buna müdahale eden yanlış bulaşıklar nedeniyle bölme kapağı düzgün açılmayabilir. Kapak açık olsa bile, bulaşık makinesi doğru yerleştirilmemiş ve yerleştirilmemişse bulaşıkları iyi yıkamayabilir ve yıkadıktan sonra bulaşıklarda beyaz tortu kalmasına şaşırmayabilirsiniz.

Sürekli olarak tuz püskürtüyorsanız, iyi, kanıtlanmış deterjanlar kullanın, bunları doğru şekilde boşaltın ve bulaşık makinesinin çalışma kurallarına uyun, ancak içinde hala beyaz boya varsa, iyon değiştirici kırılabilir. Nadiren olur. Su sertlik sensörü olan modellerde, sensör arızalanırsa bu sorun ortaya çıkabilir. Böyle bir arızayı teşhis etmek zordur, onu bir profesyonele emanet etmek daha iyidir.

Bu nedenle, beyaz bir kaplamanın yıkamadan sonra makinede kalmasının birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerin çoğu sadece deterjanların değiştirilmesi, dozajlarının değiştirilmesi veya makinenin iyi temizlenmesi ile deneysel olarak belirlenebilir. Nedeni belirlemek mümkün değilse, servis merkeziyle iletişime geçmelisiniz.