Bulaşık makinesi su sağlıyor mu?

PMM su tasarrufuModern kullanıcılar ve hatta bulaşık makinesi olmayanlar şunlarla ilgileniyor: Bulaşık makinesi su tasarrufu sağlıyor mu? Ev Asistanı sayesinde su ve diğer kaynaklardan tasarruf etmek gerçekten ilginç. Ya da tasarruflar sahtedir, ancak bulaşık makinesi tam tersine aile bütçesine baskı yapıyor mu? Bu konunun ciddi bir anlayışa ihtiyacı var.

Bulaşık makinesi ekonomik mi?

Kullanıcılar bir bulaşık makinesinin maliyet etkinliği hakkında spekülasyon yapmaya başladıklarında, öncelikle sudan bahsediyorlar. Örneğin, bir bulaşık makinesi el ile yıkarsanız daha az su harcar, bu nedenle ekonomiktir. Birincisi, bu ifadenin hala doğrulanması gerekiyor ve ikincisi, suyun maliyeti, deterjan maliyetine kıyasla “okyanusta bir düşüş”, ancak kendimizi aşamayacağız. İlk olarak, modern bir PMM’nin yıkama döngüsü sırasında ne kadar su tükettiğini bileceğiz. Bazı örnekler vermeniz gerekecek.

  1. Electrolux ESL 94200LO. 9 yer ayarlı ucuz dar bulaşık makinesi. Dolayısıyla bu 9 grubu yıkamak için makine 10 litre su harcar. Bu standart bir tasarruf değildir, ancak yine de bu çok iyi bir göstergedir.
  2. Bosch Serie 4 SMV 44KX00 R. 13 set tabak içeren tam boyutlu bir makine. Bu tam bir dağ ve makine bu dağda sadece 11,7 litre su harcıyor.
  3. Miele G 6620 SCi. Gömme seçeneği olan bu ayaklı tam boy bulaşık makinesi 13 takım tabak alır ve sadece 9,7 litre su tüketir.

Prensip olarak devam edemezsiniz. Bulaşık makinesi karşılaştırması bile var, bu parametreye gerek yok. Bulaşıkları elle yıkarken aynı miktarda bulaşıkları yıkamak için en az 30 litre su dökeceğimiz açıktır. Ve bu yeterli değil. Vinci “sonuna kadar” açmak için fanlar var.

Kendiniz için hiçbir şeyi reddedemezseniz, bir yıkamada 100 litre su dökebilirsiniz ve bulaşık makinesi her zaman ortalama 10 litre su harcar, bu harika.

Bulaşık makinesi sadece su tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda zamanımızı da korur. Bulaşıkları elle yıkamak için lavabonun başında durmanız, bir sünger ve havlu kullanmanız gerekir. Önce bulaşık dağını yıkayın, sonra silin. Ortalama olarak bu işleme 15-30 dakika harcıyoruz. Bazen bulaşıklar çok fazla birikirse daha uzun.

Bulaşık makinesi bulaşıkları 3-4 saat yıkayabilir, ancak biz kendimiz bu sürece dahil değiliz. İşimiz kirli eşyaları sepetlere yüklemek, kapıyı kapatmak ve yıkamaya başlamaktır. Sonra kendi işinizi yapabilirsiniz ve tasarruf edilen otuz dakika içinde, örneğin tüm evi geçersiz kılabilirsiniz.

Bulaşık makinesi bizi sağlıklı tutar. Alerjisi ve cilt hastalığı olan kişiler su ve deterjanla temasa karşı toleranssızdır. Bulaşıkları lastik eldivenlerle yıkasanız bile el ve tırnak plakaları zarar görebilir. Bulaşık makineniz varsa bu sorunları unutabilirsiniz.

Onun için başka ne gibi masraflar var?Su tedarik etmek

Peki, bulaşık makinesi kullanmak su tasarrufu sağlar mı? Hiç şüphe yok ki verir. Bazı durumlarda, bir bulaşık makinesi, bir kişinin bir panel dağını yıkamak için harcayacağından 5 ila 7 kat daha az su harcıyor, bu iyi bir şey, ancak bu mali tasarruf sağlamıyor.

Görünüşe göre su tasarruf edilirse, para da tasarruf edilmelidir, çünkü su maliyetlidir. Aslında ayda 1,5-2 metreküp su tasarrufu, özel PMM deterjanları kadar pahalı değil. Suda 100 ruble tasarruf edersiniz, paraya 4 kat daha fazla harcarsınız.

Deterjanlara ek olarak, PMM özel tuzun yanı sıra elektrik tüketir. Tüm bu maliyetler ve büyük maliyetler.

Satın almaya değer mi?

Bizim sonucumuz nedir? Çok basit, bulaşık makinenizle tasarruf etmeyi umuyorsanız, boşuna umuyorsunuz. Bulaşık makinesi paranızı kurtarmaz, tam tersine satın almaya değer mi? Sadece aile bütçesini kurtarmaktan bahsediyorsak, buna değmez, ancak zamandan ve konfordan tasarruf etmek için bir ‘ev asistanı’ alırsanız, o zaman buna da değer. Meşgul insanlar için, makine, kısa bir mola veya başka bir ödev için harcanabilecek ekstra 30 ila 40 dakika daha boşa çıkaracaktır.