Bulaşık makinesi su çekmiyor

Bulaşık makinesine su girmiyorÇok az insan çalışan bir bulaşık makinesine kayıtsızdır, çünkü bizi lavabonun yanında nahoş durmaktan ellerimizi tahriş eden bir bez ve deterjanla kurtarır. Ancak araba arızalandığında her şey değişir – ruh hali keskin bir şekilde düşer. Bulaşık makinesi suyu transfer etmediğinde bunun bir arıza olduğunu anlıyoruz ama nasıl bir arıza? Böyle bir arıza nasıl tespit edilir ve nasıl düzeltilir ve tercihen kendi ellerinizle? Bunları ve diğer soruları makalenin bir parçası olarak cevaplayacağız.

Bu soruna neden olan arızalar

Bulaşık makinesi suyu neden aktarmıyor? Bu soruyu cevaplamak için, aracı dikkatlice incelemeniz ve sorunların olası her bileşenini sistematik olarak kontrol etmeniz gerekir. Doğrulama işlemi sırasında, düzeltilmesi gereken bir arıza ile karşılaşırsınız. Öyleyse, bir bulaşık makinesinin su dökmeye çalışmasına neden olan tipik arızalar nelerdir, ancak su yoktur.Musluk

 1. Filtre veya tıkalı akış tıkanıklığı nedeniyle su taşmıyor.
 2. Doldurma vanası kırıldığı için su dışarı çıkmıyor.
 3. Kapı kırılma mekanizmasından dolayı su akmaz.
 4. Kırık basınç şalteri, bu nedenle bulaşık makinesinin bağırsaklarına su düşmez.
 5. Aquastop sistemi çalıştığı için su tasarrufu yapılmaz.
 6. Konsol öğesi bozuk.

Bilginize! Yukarıdaki arıza listesi kapsamlı değildir, ancak bu tür semptomlarla vakaların yaklaşık% 96’sında bu tür arızalar bulunur.

Kullanıcı hataları düşülemez. Çoğu zaman, insanlar bulaşık makinesinin su pompalamadığından şikayet ederek efendiyi ararlar ve aynı zamanda su kaynağının olmamasının nedeni, bir kapatma musluğu, bükülmüş bir hortum veya dairedeki su kaynağının yasaklanmasıdır. Açıkçası, insanlar farklıdır, durumlar farklıdır, ancak umarız siz okuyucularımız daha akıllısınızdır ve uzmanları güldürmezler.

Filtre filtresi tıkalı, Aquastop yükseldi

Bulaşık makinesinde su olmamasının ilk nedeni, bulaşık makinesinin tasarımına bağlı olarak tarafımızdan açıklanacaktır. Daha net ifade edeceğiz. Gerçek şu ki, çoğu modern Bosch bulaşık makinesinde Aquastop kaçak koruma sistemi vardır ve Aquastop giriş hortumu çalışıyorsa, içine herhangi bir sızıntı varsa, hortumun içindeki valf düzgün bir şekilde kapanacak ve cihaza su girmeyecektir.

Benzer bir sorunun nasıl çözüleceği yazımızda ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Aquastop bulaşık makinesi hortumu – kontrol edin ve değiştirin. Ancak kısaca, bu durumda Aquastop hortumunu değiştirmeniz yeterlidir. Bu öğe tamir edilemez veya değiştirilemez.

Yeni Aquastop hortumu sayesinde, valf kapasitesi mükemmeldir, bu da korumanın tekrar çalışması için suyun makineye iyi bir şekilde ulaşacağı ve evinizi su baskınından koruyacağı anlamına gelir. Bulaşık makinenizde Aquastop Koruması yoksa ve giriş hortumu tamamen kuruysa ve herhangi bir sızıntı belirtisi yoksa, akış filtresi su taşı ve kir ile tıkanmış olabilir.

Önemli! Çoğu zaman, tortuyu değiştirdikten sonra, musluktan paslı su akmaya başlar, içinde bir kalıntı vardır, bu su filtreleri çok çabuk tıkar, bu nedenle bulaşıkları bulaşık makinesinde yıkamamaya çalışın.

Akan su filtresiBir bulaşık makinesi kurarken, deneyimli bir usta genellikle giriş hortumuna ek bir akış filtresi yerleştirir, böylece musluk suyuyla makineye kir girmemesi için ek bir garanti olur. Ancak bu durumda, periyodik olarak filtrelere bakmanız ve temizlemeniz gerekir. Bunu yapmazsanız bir gün bulaşık makinesinde giriş valfinin önünde duran yardımcı filtre veya ana filtre tıkanacak ve su cihaza akmayı durduracaktır. Durumu nasıl kurtarırız?

 • Başlamak için suyu kapattık.
 • Bundan sonra hortumu filtreyle gevşetin.
 • Filtreyi çıkarıp çıkarıyoruz, ardından kiri temizliyoruz, kaynar suyla durulayıp hortuma doğru büküyoruz.
 • Her şeyi yerine koyar ve bulaşık makinesinin nasıl çalıştığını kontrol ederiz.

Bulaşık makinesi bundan sonra yüzerse, suyu dışarı pompalamaya çalışırsa, ancak su yoksa, aramaya devam etmeniz gerekir. Ancak yine de filtreleri temizlemeyi unutmayın, su kaynağındaki su zayıf olsa bile 6 ayda bir mutlaka ihtiyacınız var.

Doldurma valfi kırıldı

Bulaşık makinesinde su olmamasının nedenleri doldurma vanasının çalışmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu valf, bulaşık makinesinin oldukça hassas bir bileşenidir ve basınç düşüşüne zarar verebilir. Özellikle, Bosch bulaşık makinesi üreticileri, ürünlerine yönelik talimatlarda, su kaynağındaki basınç 1 MPa’nın üzerindeyse, bulaşık makinesinin kurulması için tavsiyelerde bulunur. Filtreleri yıkamaya ek olarak, basınç tahliye vanalarının takılmasını tavsiye ederler.

Basınç düşürme vanası yoksa ve su basıncı büyükse, özel bulaşık makinesi giriş vanası hızlı bir şekilde kırılır, aksi takdirde zamanında açılmaz veya tam tersi açık durumda kalır ve cihaza sürekli su akar. Bu durumda, vanayı tamir etmek neredeyse imkansızdır, çünkü mekanizma bozulduğu için onu değiştirmeniz gerekir. Valf kirle tıkanmışsa ve açılmıyorsa, sorun düzenli mekanik temizlik ile çözülecektir.

Su seviyesi sensörü suçlu

Su seviyesi sensörüBosch bulaşık makinesi ışıklarla vızıldıyor gibi görünüyor, ışıklar hala yanıyor, ancak su neden hala dökülüyor? Bu rezaletin nedeni bulaşık makinesi basınç anahtarı olabilir. Su seviye sensörü olarak da adlandırılan bu cihaz, belirli bir zamanda arabada ne kadar su olduğunu kesin olarak belirlemelidir. Ancak sorun şu ki, pek iyi olmayan bir anda işini yapmayı reddedebilir ve sonra aşağıdakiler olur:

 1. Su aslında bulaşık makinesine akacak, ancak konsol hakkında bunu bilmeyeceksiniz;
 2. Makine taşacak ve pompa acil durum modunda fazla suyu dışarı pompalamaya başlayacaktır;
 3. Cihaza su girmediğini düşünen kontrol ünitesi sistemde bir hata oluşturarak programı durdurur.

Bulaşık makinenizde tam olarak ne olduğunu anlamak kolaydır. Bulaşık makinesinde su olup olmadığını, pompanın suyu pompalayarak çalışıp çalışmadığını ve suyun tahliye hortumunu ve borusunu tutup tutmadığını öğrenin. Bütün bunlar böyleyse, kontrol edilmesi gereken ilk sorun, basınç şalterinin arızasıdır. Basınç anahtarlarının nasıl kontrol edilip değiştirileceğiyle ilgili olarak, web sitemizde yayınlanan ilgili makaleyi okuyabilirsiniz.

Konsol sorunları

Suyun bulaşık makinesine girmemesinin nedenleri, makinenin elektroniklerinde ve daha doğrusu kontrol ünitesinde gizlenebilir. Üniteler bu öğeyi işleyebilir ve onarabilir. Tüm uzmanlar bu tür onarımları yapmaz, ancak en azından bu ayrıntılara bakmak gerekir. Kontrol ünitesi, diğer parçaları ve tüm bulaşık makinesini koordine edip açma veya kapama emri verdiği için bulaşık makinesinin en önemli parçalarından biridir.

Önemli! Genellikle tüm birimin başarısız olduğu görülür, ancak belirli bir kısım vardır. Bulup değiştirirseniz, kart yeniden çalışacaktır, ancak yapılması zordur.

Konsolu çıkarmak için bulaşık makinesinin kapısını sökmeniz gerekir. Zor değil:

 • Arabanın kapısı ardına kadar açıldı.
 • Önemli bir anda kapanmaya başlamaması için tutuyoruz;
 • Şimdi uçlardaki ve kapının arkasındaki küçük vidaları söküyoruz.
 • Kapıdan iki parçayı ayırın ve içeride tabloyu standın üzerinde görüyoruz – bu ünite.

Tahtayı görsel olarak inceleyin, görünür bir hasar yoksa, daha fazla tırmanmamalısınız, sorunla ilgilenecek bir uzmanla iletişime geçin ve bu bölümü değiştirmenizi önerebilir.

Bu nedenle, çoğu durumda, herhangi bir nedenle su bulaşık makinesine girmediyse, bir uzmanın katılımı olmadan sorunu kendiniz halledebilirsiniz. Ancak böyle bir bozulmanın her onuncu durumunda, nitelikli bir öğretmenin görüşü gerekecektir! iyi şanslar