Bulaşık makinesi sağlığa zararlı mı?

Bulaşık makinesi insan sağlığına zararlı mıElbette bulaşık makinesi ev hanımlarının zamandan, enerjiden ve su tüketiminden tasarruf etmenin çok uygun bir yoludur. Ancak bazıları bulaşık makinesinde yıkamanın insan sağlığını olumsuz etkileyebileceğine inandıkları için el ile bulaşık yıkamaya devam ediyor. Bulaşıkları bulaşık makinesinde yıkamak gerçekten zararlı mı?

Gizli düşman – mantar

Tüm sorunlar, çoğu kullanıcının yardımcı ev aletlerinin çalıştırma talimatlarını dikkatlice incelememesi gerçeğiyle başlar. Ya okuyorlar, ama tüm talimatları takip etme ve ihmal etme konusunda tembeldirler. Ve bu mutlaka bulaşık makineleri ile ilgili değildir: bu, kahve makineleri, tabak takımları, mikrodalga fırınlar, buzdolapları, kısacası neredeyse tüm elektronik ev aletleri için geçerlidir. Buzdolabını her üç ayda bir, ancak yılda bir defadan fazla çözerseniz veya bulaşık makinesini sık sık yıkarsanız, ancak duvarlar kir ve yağla kaplandığında kötü bir şey oluyor gibi görünüyor?

Herkes, sıcak ve önemli bir ortamın birçok bakteri ve mantar için yuva olduğunu bildiğinden, Sloven bilim adamları bulaşık makinelerinin zararları konusunda şaşkına döndüler. Daha sonra bir çalışma yapıldı: Bilim adamları, duvarların iç yüzeyini ve diğer “daha tehlikeli” parçaları örnekleyerek dünya çapında yaklaşık iki yüz farklı bulaşık makinesini inceledi. Sonuç olarak, siyah maya kolonilerinin tamamının kapı ile vücut duvarı arasındaki lastik conta üzerinde yaşadığı ortaya çıktı.. En kötüsü, olağan mikrobiyal temizlik ve kontrol prosedürlerinin hiçbiriyle sonuçlanmamasıdır. Ne kaynar su, ne buhar, ne asit ve alkali, ne de ev kimyasallarının tehlikeli mikroplar üzerinde herhangi bir etkisi yoktu.Küf bulaşmış bulaşık makinesi

Daha sonra bilim adamları, enfekte makinelerde yıkanmış çatal bıçak takımı örneklerini almaya başladı. Anlaşılan mikroplar eşyalara kolayca aktarılıyor ve bulaşık makinesinden çıkardıktan sonra üzerlerinde kalıyor. Siyah maya, insan sağlığını bozduğu ve aşağıdaki gibi sorunlara yol açtığı için insanlar için güvenli olmaktan uzaktır:

  • akciğer hastalıkları.
  • Deri altı apseler.
  • Beyindeki iltihaplanma süreçleri.

Önemli! İleri vakalarda tüm bu hastalıklar ölümcül olabilir. Bıçaklar enfekte olduğu için onları kullanan kişi de enfekte oluyor.

Bu kadar kötü sonuçlardan kaçınmak için, ev aletlerinizin hijyenini dikkatlice izlemeniz yeterlidir. Mantarlara en büyük katkının sıcak ve nemli bir ortam olduğunu unutmayın. Bulaşık makinesini ve benzer bir algoritmaya sahip diğer eşyaları kullandıktan sonra, duvarları, dikişleri, kenarları, nemi emebilecek ve bakteriler için üreme alanı haline gelebilecek her şeyi silin.

Çok şüpheli durulama

Parlak bulaşık makinesiBulaşık makineniz varsa veya en azından yandan, uzağa ya da başka bir yerden koşmasını izleyerek, yıkadıktan sonra bulaşıkların yepyeni olduğunu fark etmiş olabilirsiniz! Tek bir boşanma yok, tek bir damla değil, küçük bir damla kir: her şey parıldıyor ve parlıyor. Ve dikkatlice düşünürseniz? Herkes bilir ki, durulama ne kadar iyi ve zengin olursa, bulaşıklar o kadar temiz ve güzel olur. Ancak aynı zamanda üreticiler her zaman bulaşık makinelerinin sudan tasarruf ettiğini ve elde yıkarken ev hanımlarından daha az su harcadığını savunuyorlar.

Bu muazzam saflığın sırrı nedir? Her şey düzgün ve güzel olamaz. Aslında, bulaşık makinesi deterjanları elde yıkamak için satılanlardan daha agresif ve çoğu kez daha serttir.

Uyarı! Sıradan elde tutulan ürünlerin bile eldivensiz kullanılması tavsiye edilmiyorsa, PM için tam patojenik deterjan riskini hayal edin.

Bir sır ortaya çıkaracağız: herhangi bir ev kimyasalında yüzey aktif maddeler (sözde yüzey aktif maddeler) vardır ve ajan ne kadar aktifse, o kadar çok element içerir. Evet, dışarıdan bakıldığında, çalışmaları mükemmel bir sonuç veriyor: sanki bulaşıklar pencereden yeni çıkarılmış gibiydi. Ancak tüm bu “güzellik” bıçakların yüzeyine yerleşir ve artık onu oradan çıkarmak mümkün değildir. Bir yüzey aktif maddeyle başa çıkabilecek tek şey, krom bazlı bir karışım veya yanıcı bir alevde sinterlemedir.

Ek olarak, bulaşık makinesinde yıkanabilen özel bir sıvı durulama eklenir. Bulaşıkları anında kurutmanıza ve önceki deterjan kalıntılarından kurtulmanıza olanak sağlar. Bu arada, parlatıcı bileşimi, PM için olağan araçların bileşiminden daha agresiftir. Dolayısıyla, bir zehirli madde diğeri tarafından engellenir ve tüm bunlar bulaşıklarınızda kalır.

Tabii ki, bu tür maddelerin vücutta yiyecek yoluyla alınması, daha sonra çeşitli reaksiyonlara yol açar, bu da en iyi duruma, depresyona, yüksek tansiyona, alerjilere ve en kötü habisliklere yol açar.

Kimyasal saldırı

Elbette, küçük çocuklar bulaşık makineleri nedeniyle özellikle risk altındadır. Birincisi, bağışıklıkları zayıflatılır ve ikinci olarak, aynı dozda toksik madde bir çocuk için bir yetişkinden daha tehlikelidir.

  1. PM kullandıkları hanelerde, çocukların astım olma olasılığı daha yüksektir: insidans oranı PM olmayan hanelere göre% 5,6 daha yüksektir.
  2. Atopik dermatitli çocukların görülme oranı% 15 daha yüksektir.
  3. Ve tabii ki hassasiyet. Her yıl daha fazla çocuk mevsimsel alerji semptomları yaşıyor.

Bilim adamları, bu çocukluk hastalıkları ile bulaşık makinesi kullanımı arasında doğrudan bir bağlantı olduğuna inanıyor. Böyle bir tekniği kullanmak için evde bir çocuk varsa, o zaman iki veya üç kat daha dikkatli olmanız gerekir.

Sisteme alışın

Modern dünyada, ışık hızında, insan hayatını daha kolay ve daha konforlu hale getirmek için çeşitli yöntemler icat ederler. Bununla birlikte, tüm bu yeni cihazların ve icatların etkisi kimyasallara, toksik maddelere, farklı radyasyon türlerine vb. Bağlıdır. Kendinizi bu cihazların insan sağlığı üzerindeki zararlı etkilerinden korumanın en iyi yolu farklı tiplerini kullanmamaktır.. Bulaşıkların kendisi çevre dostu malzemelerle yıkanabilir: limon suyu, soda ve hatta sıradan sabun.

Ve bulaşıkların lavaboda birikmemesi için, yemekten hemen sonra yıkamak için kendinize ve tüm aile üyelerine alışmanız yeterlidir. Birincisi, birçok kirleticinin bıçaklara sıkıca yapışacak zamanı yoktur ve ikincisi, lavaboya büyük porselen kalıntılarını kazmak için haftada bir defadan çok daha kolay, biraz ama düzenli olarak yıkarlar.