Bulaşık makinesi nasıl topraklanır

Topraklama bulaşık makinesiSağlığınızı ve eşyalarınızı korumak için, ilk kez kullanmadan önce bulaşık makinesini temizlemelisiniz. Bu adım, muhafazaya akım kaçağını önleyecek ve elektrik çarpması riskini azaltacaktır. Sadece tellerde “toprak” olup olmadığını belirlemek, performanslarını kontrol etmek ve cihazı topraklama kablosu ile bağlamak gerekir. Bunu yapmak için profesyonel elektrikçilerin hizmetlerine başvurabilir veya tüm elektrik işlerini kendi başınıza yapabilirsiniz. Uzmanların yardımı olmadan hareket etmeye karar verirseniz, talimatlarımız yardımcı olacaktır.

“Arazi” var mı?

Hemen, kendine güven, uygun bilgi ve deneyim yokluğunda, elektrik panosuna yaklaşmanın değmeyeceğini not ediyoruz. Hiç kimse güvenlik önlemlerini iptal etmez ve amatör faaliyet ve deney tutkusu ciddi sorunlara dönüşebilir.. Şüpheniz varsa, servis departmanına başvurun.

Şimdi evde veya dairede topraklama olup olmadığını kontrol ediyoruz. Zaten sabitlenmiş korumayı aramak, yeni bir hat koymaktan çok daha kolaydır. Deneyimli elektrikçilerin üçüncü bir kabloyu fark etmeleri zor değil, yeterli:Santralde topraklama kablosu

 • Kontrol panelini açın
 • Daireye giden elektriği kapatın;
 • Bulaşık makinesine yönelik prizdeki koruyucu kapağı çıkarın;
 • Hatalı tel değerlendirmesi. Toprak yoksa, vida terminallerine sadece mavi ve kahverengi olmak üzere iki kablo bağlanır. Zemin sarı-yeşildir ve iki ana faz arasında bulunan bir vidaya bağlıdır. Bu nedenle, bu bağlantı noktası bunun için hiç sağlanmamıştır.

Daha da kötüsü, “sıfır” ile boş bir “toprak” arasında bir bağlantı olduğunda – bu temeldir ve evin sakinleri için pek çok tehlikeyle doludur.

Prizdeki tüm teller aynı renkteyse ve hatta harf işaretleri eksikse, dışarıdan yardım almadan yapamazsınız. Tüm iletkenleri özel ekipman ve aletlerle yeniden işaretleyecek bir elektrikçiye başvurmanız gerekecektir.

“Dünya” çalışıyor mu?

Topraklama işini yapınTopraklama dahil tüm 3 kablonun sağlandığını varsayalım. Ardından, belirli bir prizdeki “toprağın” tam olarak çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bir multimetre, bir “uyarı lambası” veya bir gösterge tornavida yardımıyla kendiniz yapabilirsiniz. İlk durumda, böyle davranırdık.

 1. Güç kaynağını kalkanın içinden geçiriyoruz.
 2. Potansiyometre moduna bir test cihazı koyduk.
 3. Multimetreden bir probu önerilen aşamaya, ikincisi sıfıra yerleştiriyoruz. Sonucu kaydedin.
 4. İkinci probu sıfırdan Dünya’ya yeniden düzenleyip benzer bir ölçüm yapıyoruz.

Son ölçüm, birinciyle hemen hemen aynı şekli gösteriyorsa, o zaman dairedeki zemin mevcuttur ve tamamen işlevseldir. Boş bir ekran bunun tersini gösterir – topraklama kablosu eksik veya hasarlıdır.

Elinizde bir multimetreniz olmadığında, sözde bir kılavuz lamba yardımıyla zemini “çalabilirsiniz”. Doğaçlama malzemelerden bir araya getirilmiştir: olağan “Ilyich ampulü” alınır ve kartuşa duyarlı akımlara iki kablo bağlanır. Sadece yalıtımın rengine odaklanmaya değmez – işaretleme elektrikçisinin rengi ihmal etmesi veya karıştırması çok muhtemeldir.. Sonra şöyle hareket ederiz:

 • Sahnenin bir ucuna dokunuyoruz ve ikincisi onu sıfıra yönlendiriyoruz.
 • Lambanın ne kadar yandığını hatırlayın;
 • Kenarı sıfırdan zemine taşıyın.

Lambadan alınan ışığı ilk durumla karşılaştırın. Aydınlatma da açıksa – zemin normal modda çalışıyorsa veya ateşleme yoksa veya birçok kez daha zayıfsa – topraklama kablosunda sorunlar vardır.

RCD bu testte bir yolculuk yaparsa, topraklandığında her şey yolunda demektir

Çıkıştaki voltajı kontrol edin

Lambada olduğu gibi “toprak” da bir gösterge tornavida ile kontrol edilir. Evin “vurulduğuna” veya dayanak olmadığına dair dolaylı kanıtları unutmayınız.Örneğin, su ısıtıcısına veya çamaşır makinesine periyodik şok meydana gelecek ve hoparlörlerde müzik dinlerken harici gürültü oluşacaktır.

Bir apartmanda araba topraklaması

Genellikle zemin, “Kruşçevler” adı verilen eski tarz konutlarda sağlanmamaktadır. Ancak tam korumanın olmaması buna değmez – bulaşık makinesini hazır bir prize koyabilirsiniz. Önemli olan aşağıdaki prosedürlere uymaktır.

 1. Uygun bir kablo bulun. Yeterli uzunlukta ve en az 3 * 1.5 metrekare kesitli üç telli bir bakır iletken uygundur. Mm. Veya 3 * 4,5 metrekareden fazla bir çekirdek alana sahip alüminyum bölme. Mm.
 2. Yeni kabloları apartman düzeyinde elektrik panosuna yönlendirin.
 3. Teli tüm uzunluk boyunca evin zıt duvarlarına tutturun.
 4. Her bir çekirdeğin uçlarını 2-3 cm soyun.
 5. Vida ve çivi kullanarak konektörü elektrik panosu çerçevesine takın. Daha doğrusu, zemine – tellerin çoğunun bağlandığı yer.
 6. Bulaşık makinesini hareket ettirin ve zemini bağlamak için arka panelde bir yer bulun.

“Toprak” ı daktiloya doğru şekilde bağlamak için, gövdesinde özel bir işaret bulmalısınız. Aşağıda üç yatay ve bunlara dik bir dikey çizgi görüntüsü olan siyah ve sarı renkli bir üçgen veya daireden bahsediyoruz. Yanında, topraklama telinin ikinci ucuna yapışmasına izin verilir.

Cihazı özel bir eve indirin

Özel bir evde kendin yap bulaşık makinesi biraz daha zordur. Zorluk, bir evde ortak bir zemin olmamasıdır, bu nedenle bir topraklama devresi oluşturmak ve onu düzgün bir şekilde toprağa gömmek gerekir. Ancak bu, aşağıdaki yönergelere uymanız durumunda da yapılabilir:Özel bir evde topraklama

 1. Evin dış duvarından en az bir metre ve gelecekteki çevrenin yerini belirleyin.
 2. Bir kürekle, eşit kenarları 2 m olan bir üçgen şeklinde 0,5-1 m derinliğinde bir delik kazıyoruz.
 3. Ortaya çıkan üçgenin her köşesine metal bir pim – bir topraklama anahtarı yerleştiririz. En az 3 metrelik herhangi bir metal uzunluk uygundur.
 4. Mühür ve gözlük takıyoruz ve bir kaynak makinesi yardımıyla tüm “üstleri” metal bantla bağlıyoruz.
 5. Cihazı zirvelerden birine sabitliyoruz ve 3 * 1.5 fit kare kesitli bakır telle bağlarız. Mm veya alüminyum 3 * 4,5 metrekare. Mm.
 6. Kabloyu ortak evin kalkanına kadar uzatıyoruz.
 7. Tapınağı yerle kazıyoruz ve üstüne basıyoruz.

Konturun parçalarını tek bir dikdörtgen veya çizgi ile yerleştirebilirsiniz – konumlarının özel bir rolü yoktur.

Sonra, apartman topraklamasına benzer şekilde davranırız. Başka bir uygun tel parçası alıyoruz ve zemin siperi ile bulaşık makinesini birbirine bağlıyoruz. Ayrıca makinenin arka kapağındaki özel işarete de odaklanıyoruz.

Bazı yararlı tavsiyeler

Temel talimatlara ek olarak, bulaşık makinesinin temellerini ve çalışmasını düzenlemek için daha fazla sır ve kural öğrenmek daha iyidir. Bunları aklınızda tutarsanız, cihaz uzun süre ve sorunsuz bir şekilde çalışacaktır. Bu nedenle şunları hatırlamalısınız:

 • Bulaşık makinesi için uzatma kablosu kullanmayın.
 • Bakır ve alüminyumu birbirine bağlamayın.
 • Topraklama pimini üç telli bir kablodan kesmeyin.
 • Cihaz yalnızca uygun bir güç kaynağına bağlanır.
 • Telin bulaşık makinesinden gelen fişi prizin oluklarına uymuyorsa, ikincisi yenisiyle değiştirilmelidir.
 • Ara iletkenler ve her türlü “te” ve adaptörler yasaktır.
 • Her altı ayda bir, cihazı blendajdaki zemine ve yılda bir kez – doğrudan devre üzerinde sıkmak gerekir.

Bulaşık makinesi elektrik akımıyla çalışır ve suyla etkileşime girer, bu nedenle makinenin her sahibinin yatması gerekir. Kendiniz yapın veya profesyonellere dönün – herkes kendisi için karar verir, ancak kesinlikle mevcut güvenlik ve korumayı ihmal etmeye değmez. Önemli olan bu çalışmayı eksik bırakmamak.