Bulaşık makinesi kapısı açık konumu kapatmıyor

Kapı kapanmıyorBulaşık makinesinde çok miktarda kirli bulaşık saklanır. Pek çok insan bulaşıkları bir yıkama hunisinde toplamak için adapte olmuş ve daha sonra, yıkamaya başladıklarında, tüm bulaşıkları bir kerede yıkamaya ve yıkamaya başlarlar, bu daha ucuzdur. Her yemekten sonra bulaşık makinesinin kapısını açmalı ve kirli bulaşıkları oraya dikkatlice yerleştirmelisiniz.

Ve baharın geri dönüşünün etkisi altındaki makinenin kapısının her zaman kapanmaya çalıştığı bir durum hayal edin. Bulaşıkları bir elinizle katlamanız ve diğer elinizle kapıyı tutmanız gerekir. Bu hem rahatsız edici hem de tehlikelidir çünkü küçük el ve kapı kırılmaları parmaklarınızı kıstırabilir ve bir tabak dağına tırmanabilir. Kapı neden otomatik olarak kapanıyor? Nedir, arıza mı yoksa ciddi bir tasarım hatası mı? Nasıl düzeltilir? Belki de bu sorulara cevap aramalısın.

Kapı neden kapanma eğilimindedir?

Tamamen açık durumda sabitlenebilen her tip ve model bulaşık makinesi kapağı. Bazı düzenlemelerde, yarı açık durumda kurulum da mümkündür. Bu, kapıyı sonuna kadar açmanız gerekmediğinde çok kullanışlıdır, havalandırma için hafifçe açın, böylece bodrumda küf oluşmaz.

Bulaşık makinesinin kapısı, özellikle oda yüksek neme sahipse, genellikle daha uzun süre saklanmalıdır.

Bulaşık makinesi kapısıyla ilgili sorunlarAncak, “şişman” değilsiniz çünkü bulaşık makinemizin kapısı açık ve yarı açık durumda kurulu değil. Bu nedenle bulaşıklarınızı makine içerisine yerleştirmeniz gerekiyorsa kirli bulaşıkları bırakmamak ve kapıyı kendi kapınızla kapatmamak için serbest elinizle veya genel olarak dizinizle kapıyı yerleştirmelisiniz. Bunun sebebi nedir?

Çoğu zaman böyle bir durumda kapı sabitleme mekanizmasındaki bir arızadan bahsetmek gerekir, ancak bazı durumlarda kapı, uygun ayar yapılmadığında bu şekilde davranır. Gerçek şu ki, kombine tipteki bulaşık makinesinin kapısı fabrikadan ayarlanmamıştır, bu nedenle kurulum sırasında usta cepheyi kolayca üzerine sabitleyebilir. Cephe takıldıktan sonra kilitleme mekanizması sıkılır ve kapı normal şekilde kilitlenmeye başlar. Ayar elemanları kapı menteşelerinin tabanında yer almaktadır.

Sabitleme parçaları

Bulaşık makinesinin kapısının içine bakarsanız şunu göreceğiz:

 • Metal yayPMM kapı mekanizması parçaları
 • Bağlı kablo;
 • Plastik engelleme elemanı;
 • yüzük.

Bulaşık makinesinin kapısını tamamen açtığımızda menteşe hareket ediyor. Bu durumda kablo çekilir ve yay gerilir. Kapıyı açtığınızda biraz çaba harcarsınız. Yayı olabildiğince uzatmak yeterlidir ve plastik kilitleme elemanı kabloyu sabitleyerek yayın orijinal durumuna dönmesini engeller. Bu yüzden siz kapıyı kapalı konuma döndürmeye başlayıncaya kadar duracaktır. Kilit hemen çıkarılacak ve yay, kabloyu da çekerek sıkıştırmaya başlayacaktır.

Şu anda, kapıyı tutmazsanız, hızla kapanıyor ve sert bir şekilde kapanıyor.

Engelleme öğesinin bozuk olduğunu hayal edin. Bu durumda, yay orijinal durumuna dönme eğiliminde olacağından kapıyı açık tutmak tamamen sizin probleminiz haline gelir ve bunu sadece sizin çabanız önleyebilir. Cihazı kilitlemeden bulaşık makinesinin kapısını çalıştırmak imkansızdır çünkü mekanizma hızlı bir şekilde çatlayacak ve bu arızaya bir yenisi daha eklenecektir.

Özellikleri düzelt

Bulaşık makinesi kapağı sabit değilse ve ayarlanması mümkün değilse, onarımın başlatılması gerekir. Bir dizi basit prosedür uyguluyoruz.

 1. Bulaşık makinesinin kapısını sonuna kadar açın ve dizinizle tutun.
 2. Kapının ucunun etrafındaki veya iç tarafındaki vidaları kapatıyoruz.
 3. Kapıyı söküyoruz Vidalar gevşetildiğinde kapının “sandviç prensibine göre” yapıldığını anlayacaksınız: iki yarım ve aralarında bir mekanizma. İç kısım çıkarıldıktan sonra mekanizma gözlerin önünde olacaktır.
 4. Kapının kapanmaması için yayı geçici olarak zayıflatmak.
 5. Kapağı kablodan çıkarıyoruz.
 6. Eski kilitleme elemanını çıkarıp yerini yeni bir yere koyuyoruz.

Kırık bir kilit cihazı onarılamaz.

Kapı ayarı

Bir Bosch makinesine veya başka bir cihaza yeni bir kilitleme elemanı taktıktan sonra, kapıyı monte etmek için acele etmeyin. Önce, kabloyu ve yayı nazikçe tutun, kapının nasıl kapanıp açıldığını ve açık konumda kalıp kalmadığını kontrol edin. Her şey yolundaysa, bir Bosch cihaz kapısını veya başka bir cihazı monte edebilir ve güncellenmiş ekipmanları kullanmaya başlayabilirsiniz.

Açık durumda kapının zayıf sabitlenmesi ile ilgili sorunları bulduk, ancak mekanizma sırasıyla başka bir şekilde kırılabilir ve kırılma semptomları farklı olacaktır.

 • Kapı düşer, otomatik olarak açılır. Bu, kablonun yayı kırdığı veya patladığı anlamına gelir. Çoğu zaman, kabloyla ilgili sorunlar ortaya çıkar. Kabloyu veya yayı değiştirerek sorunu çözebilirsiniz.
 • Kapak kapanmıyor ve yıkama başlamıyor. Kapı kilitleme cihazıyla ilgili bir sorun var. Bu durumda cihaz onarılır veya değiştirilir. Modern bir bulaşık makinesi, uygun hata kodunu vererek kapı kilitleme sorunlarını bildirecektir. kimse? Makaleyi okuyarak bunu öğreneceksiniz. Çeşitli bulaşık makineleri için hata kodları.
 • Kapı akıyor. Hasarlı diş eti zarar görürse değiştirilmelidir. Bazen bu sorunun nedeni kablonun sarkmasıdır.
 • Kapı çok çığlık atıyor. Bu durumda menteşeleri dikkatlice incelemeniz gerekir, yağlanmaları gerekebilir. Menteşeler hasar görürse değiştirilmeleri gerekir.

Bulaşık makinesinin kapağını tamir etmek kendi başınıza sorun yaratmamalıdır. Çoğu zaman, ev hanımları kocalarının yardımı olmasa bile bu tür küçük onarımlarla baş ederler. Hala zorluk yaşıyorsanız, risk almayın, bir uzmana başvurun. iyi şanslar