Bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor

KAPANMAYAN VEYA KİLİTLENMEYEN BULAŞIK MAKİNESİ KAPISI NASIL ONARILIR

Birçok cihaz gibi, arçelik, , bosch, , beko, , vestel , siemens ariston arçelik , profilo bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor, bulaşık makineniz de bir yıkama döngüsü gerçekleştirmek için kapının hem tam olarak kapatılmasını hem de kilitlenmesini gerektirir. Bulaşık makinesi kapısı, kapatıldığında su senfonisinin hiçbirinin evinize sıçramasına izin vermeyecek şekilde özel olarak tasarlanmıştır ve bunun olmasını sağlamak için sensörleri yerinde tutar. Bu nedenle, yalnızca cihaz çalışmaz, aynı zamanda suyu temizleme havasında olmadığınız sürece çalışmasını da istemezsiniz. Bulaşık makinenizin kapısı kapanmazsa, doğru onarımı yapmak için kontrol edebileceğiniz birkaç küçük ve düzeltilmesi kolay suçlu vardır.

ONARIMI DÜŞÜNMEDEN ÖNCE

Bulaşık makinesi kapanmadığında, bu her zaman bir parçanın arızalandığı anlamına gelmeyebilir. Arızalı olabilecek parçalara geçmeden önce bu sorunun daha masum nedenlerini kontrol ederek başlamalısınız. İlk potansiyel sorun, bulaşık raflarının bulaşık makinesinden dışarı çıkmasıdır. Bulaşıklar çok yüksek veya çok sıkı istiflenirse, bulaşık raflarının kolayca içeri kaymasını engelleyebilir. Bulaşık raflarının tam olarak oturması ve bulaşık makinesinin kapağının kapanmasına izin vermesi için öğeleri yeniden düzenlemeniz veya çıkarmanız gerekebilir.

Diğer bir olası neden, bulaşık makinesi kapısının kurulduğu alandaki kabinine çarpmasıdır. Bu, en çok doğru şekilde yapılmayan yeni kurulumlarda görülür. Bununla birlikte, bulaşık makineniz daha eski bir kurulumsa, gevşeyip gevşemediğini ve kapının kapanmasını engelleyip engellemediğini görmek için onu kabine sabitleyen vidaları kontrol etmek isteyebilirsiniz. Sadece birkaç santimetrelik çıkıntı bile bulaşık makinesinin kapağının kapanma şeklini etkileyebilir.

arçelik, , bosch, , beko, , vestel , siemens ariston arçelik , profilo bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor,

BULAŞIK MAKİNESİNİN KAPANMASINI ÖNLEYEBİLECEK ARIZALI PARÇALAR

Bir bulaşık makinesi kapısının kapanmamasının yukarıdaki masum nedenlerini kontrol ettiyseniz, o zaman maalesef muhtemelen bir onarım içindesiniz. Kapı tertibatında bir kapının kapanmamasına neden olabilecek bir dizi parça vardır, ancak bunlar cihazın dışına daha yakın olduklarından, çoğu durumda büyük bir parçayı sökmeniz gerekmediği için değiştirilmeleri oldukça kolaydır. cihazınızın.

KAPI MANDALI

Bulaşık makinenizdeki kapı mandalı yalnızca suyu içeride tutan su geçirmez contayı oluşturmak için kilitlenmekle kalmaz, aynı zamanda bulaşık makinenize açılmasının güvenli olduğunu bildirmek için bir sensörü etkinleştirmenin de önemli bir amacına hizmet eder. Bazen, bulaşık makinenizin kapısını gelişigüzel kapatırsanız, mandalı hizalamanın dışına çıkarabilir. Bu, oyuğuna girmeyeceği ve hizasının dışında oturacağı anlamına gelir. Ayrıca, kapı kapanırsa ancak mandal etkinleşmezse, bu muhtemelen mandalla ilgili mekanik veya elektriksel bir sorundur, yani değiştirilmesi gerekir. Ancak, bunu yapmak için bulaşık makinenizin kapısının iç kısmını çıkarmanız yeterlidir.

GREV PLAKASI

Kapı mandalına benzer şekilde, mandalın girdiği alan olarak da bilinen kilit karşılığı plakası yanlış hizalanabilir. Gevşemiş veya yanlış hizalanmışsa, mandal içine girmeyecektir. Bu tek metal plakanın hasar görmesi çok nadirdir, bu nedenle paslanmadıkça muhtemelen değiştirmeniz gerekmeyecektir. Bunun yerine, muhtemelen vidaları gevşetmeniz ve uygun konuma yeniden ayarlamanız gerekecektir.

Plastik kilit plakası kullanan bulaşık makinesi modelleri vardır. Bunlar paslanma yapmaz, ancak çok kolay zarar görebilirler. Ne yazık ki, değiştirilmeleri gerekecek.

arçelik, , bosch, , beko, , vestel , siemens ariston arçelik , profilo bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor,

KAPI MENTEŞESİ

Bulaşık makinenizin kapısı biraz eğri mi görünüyor? Daha önce kapıyı kapattığınızda biraz gıcırdama sesi duydunuz mu? Bunların her ikisi de bir menteşe sorununun göstergesidir. Menteşeler zamanla kırılabilir, gevşeyebilir ve hatta paslanabilir. Bulaşık makinesinin kapağını sıkıca (sert değil) aşağı doğru bastırarak genellikle bunun bir menteşe sorunu olup olmadığını anlayabilirsiniz. Sağlam menteşeler hareket etmesine izin vermez. Eski veya paslı menteşeler, biraz kıpırdatma boşluğuna izin verir ve değiştirilmeleri gerekir.

KAPI YAYI

Menteşelerle bağlantılı olarak kapı yayları, kapının sorunsuz bir şekilde açılıp kapanmasını sağlamak için çalışır. Menteşeleri kontrol ederken yakındaki yayları da kontrol etmek isteyeceksiniz. Bir yay tamamen yerinden çıktıysa, kapı eşit şekilde kapanmayacaktır ve bu nedenle mandal girintisine giremeyebilir veya ihtiyaç duyduğu sensöre çarpamayabilir. Benzer şekilde, yay hasar görürse, bulaşık makinesi kapısının tamamen kapanmasını fiziksel olarak önleyebilir. Menteşeleri kontrol ederken yayın her iki tarafta da yerinde olduğundan emin olun. Ayrıca paslanma açısından kontrol etmek isteyeceksiniz ve bobinlerin eşit olması gereken kısımlarda herhangi bir boşluk veya deformasyon olup olmadığını kontrol etmek isteyeceksiniz.

KAPI CONTASI

Bulaşık makineniz yaşla oraya çıkıyorsa, kapı contasının değiştirilmesi gerekeceği konusunda belirgin bir olasılık vardır. Kapının iç kenarı veya küvetin iç kenarı boyunca uzanan bu şerit esnek kauçuk, bulaşık makinenizin su geçirmez bir yalıtım oluşturmasına yardımcı olan şeydir. Bir kapı mandalıyla sıkıca bastırıldığında, conta suyun çıkmamasını sağlar. Bununla birlikte, conta deforme olmuşsa, kapının kapanmasını veya mandalın tam olarak etkinleşmesini engelleyebilir.

arçelik, , bosch, , beko, , vestel , siemens ariston arçelik , profilo bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor,

Tipik olarak, kapı contası bulaşık makinenizden çıkarken, bulaşık makinesi çalışırken hafif bir sızıntı olduğunu fark edebilirsiniz. Bununla birlikte, conta aniden tamamen gevşeyebilir ve kapı tamamen kapanmayacaktır. Ancak, bu olduğunda, yerine takmak yerine onu değiştirmeniz gerekir. Neyse ki, kapağı değiştirmeden önce gerçekten sadece kapınızın iç kısmını çıkarmanız ve yeni contayı yerine kaydırmanız gerektiğinden değiştirme işlemi kolaydır. . Herhangi bir sızıntı sorununuz varsa, bu muhtemelen onları düzeltir ve hatta bulaşık makinenizi daha enerji verimli hale getirmek için biraz daha ileri gidebilir. arçelik, , bosch, , beko, , vestel , siemens ariston arçelik , profilo bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor,