Bulaşık makinesi bulaşıkları kurutmuyor

Bulaşık makinesi kurumuyorBulaşık makinesinde programın son aşaması kurur. Çıkışta güzel görünen bulaşıkları kurutma yöntemine bağlıdır. Pişmemiş yemeklerde lekeler ve damlamalar var, onları tatil masasına koymaktan utanıyorsunuz. Bulaşık makinesi kurumazsa, bu çözülmesi ve bırakılmaması gereken bir sorunu gösterir. Makinenin bulaşıkları neden kurutmadığını ve bu arızadan nasıl kurtulacağımızı anlayacağız.

Kusurun nedenleri

Bulaşık makinesinin kapısını açtığınızda temiz görürseniz, ancak aynı zamanda ıslak bulaşıklar görürseniz, arabanın bozulduğunu düşünmek için acele etmeyin. Büyük olasılıkla, bulaşıkların zayıf kurumasının nedeni kurutma tipindedir. Çoğu bulaşık makinesi, daha ucuz ve daha kolay olan bir tür yoğuşmalı kurutma içerir. Bu kuruma, doğal olarak da adlandırılır. Ancak aynı zamanda yoğuşmalı kurutma ideal değildir.

Çalışma prensibi, sıcak yemeklerden nemin buharlaşmasıdır. Bununla birlikte, metal nesneler, hiçbir şey yapılamayan yoğuşma biçimleri nedeniyle tank duvarlarıyla aynı anda soğur.

Bilginize! Bazı bulaşık makinesi kullanıcıları, kurutmayı iyileştirmek için, program bittikten sonra makinenin kapısını açmalarını ve bulaşıkları uzun süre bırakmamalarını, böylece yoğuşma suyunun oturması için zaman kalmamasını tavsiye eder.

Bulaşıklar sadece ıslak değil, aynı zamanda kötü yıkanmışsa, o zaman bu durumda ciddi bir kusur düşünmeye değer.

Bir tür yoğun kurutmaya sahip makinelerde bu şunlar olabilir:

  • Suyun sırasıyla ısınmaması sonucu on’un çökmesi, bulaşıklar yıkanmaz ve kurumaz;
  • Hatalı sıcaklık sensörü.
  • Kontrol ünitesinde röle hatası.

Turbo kurutmalı bulaşık makinelerinde, arızanın nedeni bulaşıkların bulunduğu odaya sıcak hava pompalayan fanın arızalanması olabilir ve sonuç – makine bulaşıkları kurutmaz. Şimdi bu arızaları nasıl ortadan kaldıracağımızı öğreneceğiz.

İlk on ve sıcaklık sensörü bozuldu

Isıtma elemanı ve sıcaklık sensörü arızalanırsa, sadece elemanların tamamen değiştirilmesi mümkündür. Isıtıcı arızasının teşhisi genellikle zor değildir ve bu, bir multimetre ile çalışma becerisi gerektirir. Bosch dahil çoğu bulaşık makinesi modelinde, on tanesi sifonlu ve alt kısımda yer almaktadır. Bunu elde etmek için arabayı ters çevirmeniz ve altını çıkarmanız gerekecek. Ardından ısıtıcı, çalışabilirliğini kontrol edin ve gerekirse yenisiyle, tercihen orijinaliyle değiştirin. Tüm süreç makalede daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Bulaşık makinesinde ilk on’u değiştirin.

Sıcaklık sensörüne gelince, çalışma durumunda, bulaşıkları kurutma komutunu veren ısıtma elemanının çalışmasını düzenler. Sensör başarısız olursa, Tenu komutu gelmez, kurutma başlamaz ve bazı durumlarda işlem bulaşık yıkama aşamasında bile durur. Sıcaklık sensörü, su toplamak için tasarlanmış bölmenin açıklığında bulunur. Aynı odadaki bazı bulaşık makinesi modellerinde, su saflığı için bir sensör de olabilir. Kablolar sıcaklık sensöründen çıkarılır ve ardından sensörün kendisi çıkarılır. Eskisinin yerine yeni bir sensör takıldı ve bu onarımı tamamlayacak, geriye kalan tek şey aracı monte etmek ve test etmektir.
Bulaşık makinesinde sıcaklık sensörü

Bilginize! LG bulaşık makinelerinde sıcaklık sensörü, çamaşır makinelerinde olduğu gibi ısıtma elemanının tabanına yerleştirilmiştir.

Fan ve röle arızalı

Bulaşık makinesinin bulaşıkları kurutmamasının yaygın nedenlerinden biri, kontrol panelindeki bir röle arızasıdır. Çoğu durumda (tam entegre veya bağımsız makinelerde) kontrol paneli kapının içindedir ve birkaç vidayı gevşeterek gevşetmek zordur.

Kontrol panelini çıkardıktan sonra, üzerinde bir havya ile çalışırken gerekecek herhangi bir beceriyi değiştirmek için bir sıra göreceksiniz.Bu tür bir işi halledebileceğinizden şüphe duyuyorsanız, kesinlikle her şeyi yapacak bir uzmana başvurmanız daha iyidir. Röle değişimi pahalı olmayan bir onarımdır.Bulaşık makinesi rölesi

Türbin kurutucudaki fan ise arızalandığında da değiştirilmeli ve onarılmalıdır. Turbo kurutucuTabi değil. Fan çalışmayı durdurduğunda, turbo kurutucuyu çalıştırırken belirgin bir ses duymayacaksınız. Farklı araba modellerinde bulunan sıcak hava üfleyiciler, özellikle yan duvarda, Bosch modelleri odanın alt kısmında, AEG cihazlarında ise tam tersine üst kısımda farklı şekillerde konumlandırılmıştır. Bu nedenle, buna ulaşmak için tüm bulaşık makinesini tamamen sökmeniz gerekecek. Bunu yapmamak için, işi yaklaşık 2000 rubleye ve ayrıca fanın kendisinin maliyetine mal olacak ustaya emanet edebilirsiniz.

Bu nedenle, bulaşık makinesinin bulaşıkları iyi kurutmamasının veya hiç yapmamasının birkaç nedeni olabilir. Hepsi kolayca çıkarılabilir ve hiçbir soruna neden olmaz, başarılı bir düzeltme!