Bulaşık makinesi Bosch, Electrolux vb. İçin şema

Bulaşık makinesi düzeniBir bulaşık makinesinin bağımsız onarımını başlatmak için, iç yapısı, her birimin amacı hakkında bir fikriniz olmalıdır. Bir elektrik devresi de gerekli olabilir, ancak elektronik ünitede bir sorun olsa da, iyi bir onarımla ilgili sorunlar varsa, iyi bir “bulaşık makinesi” onarımı şansı çok düşüktür. Bu makale çerçevesinde bulaşık makinesinin nasıl çalıştığı, iç unsurlarının yeri ve işlevselliği hakkında konuşacağız.

Tüm bulaşık makinelerinin ortak yönü nedir?

Bosch Electrolux veya Indesit olsun, herhangi bir markanın modern bulaşık makineleri, görünümlerinin farklı olabileceği gerçeğine rağmen birçok ortak noktaya sahiptir. Ana benzerlik, iç eşyaların işlevselliği ve düzenindedir. Ev aletleri satışı konusunda uzmanlaşmış bir satış mağazasına girdikten sonra deneyebilirsiniz. Bulaşık makineleri ile sınıfa gidin ve birkaçının kapısını açın. Hepsinin içinde aşağı yukarı aynı fıskiyeleri, neredeyse aynı sepetleri ve tepsileri göreceksiniz.

Bir bulaşık makinesi şematik diyagramıyla karşılaştıysanız, farklı makine modelleri arasında farklılıklardan daha fazla benzerlik olduğunu fark edeceksiniz. Tasarım, boyut, yazılım paketleri ve farklı özel işlevlere sahip olmaları bakımından farklı olsalar da, şema yine de tüm modeller için geçerlidir.

Bilginize! Bazıları, iç tasarımındaki ankastre bulaşık makinelerinin dar ve standart çamaşır makinelerinden önemli ölçüde farklı olduğuna inanıyor. Aslında öyle değil, tek fark, bulaşıklar için tankın boyutu.

 1. Tüm bulaşık makinesi modellerinde (Bosch, Electrolux vb. Önemli değil), içinde bulaşık makinesi sepetlerinin bulunduğu bir tank (veya hazne) vardır. Bu vazo içlerine yerleştirilmiştir.
 2. Her modelde kirli bulaşıklara biraz su atılan ve yıkanan bir fıskiye veya fıskiye vardır.
 3. Tüm bulaşık makinelerinde, toplanan suyu taşıyan ve bir devrede sprinkler aracılığıyla tanka besleyen bir sirkülasyon pompası bulunur.
 4. Ayrıca herkesin bir tahliye pompası ve bir ısıtıcısı vardır. Birincisi, atık suyu kanalizasyona boşaltır ve ikincisi suyu istenen sıcaklığa kadar ısıtır, böylece bulaşıklar ılık veya sıcak suyla yıkanır (programa bağlı olarak).
 5. Her bulaşık makinesinde bir deterjan küveti vardır, tabii ki küvetler farklı şekilde düzenlenmiştir ve farklı işlevleri de vardır, ancak çalışma prensibi hemen hemen aynıdır.

Belirtilen liste uzun süre dayanabilir, ancak anlamın zaten açık olduğu anlaşılıyor – tüm bulaşık makineleri birbirine çok benziyor. Sadece cihazlarını daha ayrıntılı olarak sökmeye devam ediyor ve her şey yerinde olacak.

Bulaşık makinesi nasıl düzenlenir?

Bileşenlerin ve montajların planlanması

Şemada bir bulaşık makinesi cihazı görselleştirilebilir. Gördüğünüz gibi içinde çok fazla unsur yok, 20’den fazla değil ve figürde elementlerin isimlerini görebiliyorsunuz ancak nasıl çalıştıklarını ve birbirleriyle nasıl etkileşimde bulunduklarını anlamak imkansız.

 • Sepet, bulaşıkları içine yerleştirmek için tasarlanmıştır, özel kılavuzlar üzerine yerleştirilir ve doğrudan bulaşık makinesi tankına kaydırılır

Dikkat edin! Tank, bulaşıkların yıkandığı bulaşık makinesi çalışma alanı olarak adlandırılır.

 • Kapı yayları veya kapı kapatıcılar sorunsuz kapanacak şekilde tasarlanmıştır. Dolaplar sayesinde kapı kapanmaz, kapama ve kilitleme mekanizması yıpranmaz ve daha uzun süre dayanabilir.
 • Tankın altında ve üstünde dönen pervaneler sayesinde güçlü sıcak su her taraftan bulaşıklara akarak yüksek kaliteli yıkama sağlar.

Bulaşık makinesi ünitelerinin çalışması

 • Şekil 4’te gösterilen sıcaklık anahtarı, depoya verilen suyun sıcaklığını ayarlamanıza izin verir.
 • Yiyeceklerin ve diğer artıkların bulaşıklardan atılması için çöp filtrelerine ihtiyaç vardır.
 • Şekilde 6 numara ile gösterilen tahliye hortumu, atık suyun kanalizasyona boşaltılmasına yardımcı olur.
 • Basınç şalteri, makinenin su beslemesini tam olarak ne zaman başlatıp bitireceğini ve atık suyu ne zaman boşaltacağını bildiği için tanka ne kadar su enjekte edildiğini belirler.
 • Pompa, kanalizasyona kanalizasyon pompalamak için kullanılır.
 • Bulaşık yıkamak için kullanılacak temiz su biriktirmek için bir tank veya su girişi gereklidir.
 • 10 numara olarak adlandırılan kaçak koruma sistemi, bir sızıntı durumunda suyu kesmenize olanak tanır, böylece sizin ve komşularınızın eşyalarını kurtarır.
 • 11 numarada tüm bulaşık makinesi sensörleri ile etkileşim sağlayan ve istediğiniz yıkama programını ayarlamanıza izin veren bir kontrol ünitesi bulunmaktadır.
 • Bulaşık makinesinin kalbi sirkülasyon pompasıdır (No. 12). Bulaşıkları doğrudan yıkayan, sıcak suyu tanktan pervaneden “bulaşık makinesi” tankına doğrudan kirli bulaşıklara sağlayan oydu.
 • Aşırı gerilim koruyucu, bulaşık makinesini güç dalgalanmalarından korur.
 • 16 numara, 3’ü 1 arada tabletlerin, tozun, sıvı deterjanın ve parlatıcıların ilgili bölmelerine yüklendiği deterjan çekmecesidir.
 • 17 rakamı, su kaynağını kapatan ve gerektiğinde aynı suyun çekilmesine izin veren doldurma vanasıdır.
 • 18 sayısı, kapı contalarını sağlamaya yarayan lastik contayı gösterir.
 • 19 sayısının altında, özel bir rejenerasyon ile tuzun döküldüğü kapaklı bir kap belirtilir.
 • 20 rakamı, bulaşık yıkamak için suyu ısıtan on bulaşık makinesini gösterir. Isıtma elemanı kırıldığında, bulaşık makinesinde on adet değiştirilmesi gerekir. Değiştirme kendi ellerinizle yapılabilir.
 • No. 21, bir giriş hortumunu belirtir. İçerisinden musluk suyu doğrudan bulaşık makinesine gider. Güvenlik nedenleriyle, modern ekipman üreticileri giriş hortumlarını bir sızıntı koruma sistemi ile korur.
 • Ve son olarak, 22 rakamı, tankın içine bulaşıklar için eşit bir sepet yerleştirmenize izin veren kılavuza atıfta bulunur.

Bilginize! Tüm bulaşık yıkama ekipmanı yukarıdaki öğeleri içerir ve her öğe normal şekilde çalışmalıdır, aksi takdirde makine çalışmayı durdurur.

Bulaşık makinesi devre şeması

Bulaşık makinesi Bosch, Siemens, Aeg ve diğerlerinde bileşenlerin ve montajların temel tasarımını inceledik. Ancak kaliteli bir onarım için bu yeterli değildir, çünkü sorun yalnızca bileşenlerden ve düzeneklerden birinde değil, aynı zamanda bir elektronik ve elektrik devreleri elemanında da ortaya çıkabilir. Bir elektrik devresindeki bir arızayı belirlemek için, bu devrenin devresini incelemeniz gerekir. Aşağıdaki şekilde sadece böyle bir devre yerleştirdik, dikkatlice inceledik ve “demir” yardımcısını onarmaya başlayabilirsiniz.

Bulaşık makinesi devreleri

Özetlemek gerekirse, çeşitli bulaşık makinelerinin şematik diyagramlarına bakarak, neredeyse hepsinin aynı (veya en azından çoğunun) olduğu sonucuna vardım. Bu nedenle, benzer ekipmanı daha fazla sorun yaşamadan onarmak için devre şemasını incelemeniz gerekir.