Bulaşık makinesi Bosch, Electrolux, Ariston vb. Nasıl kullanılır?

Bulaşık makinesi nasıl kullanılırBulaşık makinesi karmaşık bir ev aletidir ve hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız ve onu ilk kez gördüyseniz onu kullanmak kolay değildir. Bu durumda talimatlar kurtarmaya gelir, ancak her zaman basit bir meslekten olmayan kişinin erişebileceği bir dilde yazılmazlar. Ek olarak, talimat birçok işlem nüansı içermiyor. Bu nedenle, bulaşık makinesinin nasıl kullanılacağı sorusu üzerinde ayrıntılı olarak durmaya karar verdik.

Cihaz nasıl çalıştırılır ve yazılım nasıl yapılandırılır

Bir teknisyen bulaşık makinesini amaçlanan yerine kurduktan ve su kaynağı ile kanalizasyon bağlantısını yaptıktan sonra, cihazın nasıl çalıştırılacağı göreviyle karşı karşıya kalırsınız. Bu durumda acele etmeyin, bulaşık makinesine bulaşıkları yükleyin, çünkü bulaşık olmadan boş bir lavabo çalıştırılarak yıkanması gerekir. Bunu yapmak için bulaşık makineleri için tuz ve toza ihtiyacınız olacak. Cihazla birlikte satın alırsanız bir bulaşık makinesi seti kullanabilirsiniz.

Aşağıdakileri yapmalısınız:

 • Makinenin kapısını açın ve altında tuz tankını kapatan bir kapak göreceğiniz alt sepeti dışarı çekin;
 • Kapağı sökün ve tanka su dökün (Bu, ilk başlamadan önce yalnızca bir kez yapılır);
 • Ardından bir huni kullanarak suya tuz dökün;
 • Odaya dökülen suyu silin.
 • Tuz kabının kapağını kapatın;
 • Tuz akışını kontrol panelinde (Bosch bulaşık makineleri için), önce ölçülmesi gereken suyun sertliğine göre ayarlayın.

Bulaşık makinesi parçası

Bundan sonra gerektiği kadar tuz doldurulur ve tuz bittiğinde kontrol panelinde tuz göstergesi yanar. Tuz ekledikten sonra deterjan tozu dökmek gerekir. Hemen hemen tüm bulaşık makinesi markalarının toz alıcısı kapının iç kısmında bulunur. Ölçü kaşığı kullanılarak bölmeye toz (yaklaşık 15-20 gr) dökülür ve bir kapakla kapatılır.

Şimdi makinenin yıkamaya başlaması gerekiyor. Bunu yapmak için, bulaşık makinesine su sağlamak için musluğun açık olduğundan ve cihazın fişinin takılı olduğundan emin olun. Daha sonra, kontrol panelinde, fotoğraftaki gibi (açık / kapalı) dikey çubuklu bir daire ile gösterilen makinenin güç düğmesini buluyoruz.

Bilginize! Tam entegre teknolojide kontrol paneli kapının ucunda üstte, ayaklı modellerde ise cepheye yerleştirilmiştir.

Daha sonra, örneğin yoğun yıkama gibi yüksek sıcaklıkta yıkama modunu seçmeniz gerekir. Tüm stillerin, bulaşık makinesindeki ürün tanımlarında ayrıntılı olarak açıkladığımız sembolleri vardır. Bosch, Electrolux, Ariston farklı bulaşık makinesi modellerinde farklı şekillerde seçim. Mekanik kontrollü bulaşık makinelerinde düğmeyi uygun programa çevirmeniz gerekiyor ve bu makinelerden epeyce var. Elektronik ve dokunmatik kontrollü cihazlarda seçim butonlara basılarak yapılır. Her program ve işlev, genellikle Bosch bulaşık makinelerinde bulunan ayrı bir düğmeye atanabilir.

Tüm programlar arasında, örneğin Electrolux bulaşık makinelerinin dokunmatik modellerinde sıralama yapmak için tek bir düğme olması da mümkündür. Makinede programı seçtikten sonra, yıkama döngüsünü başlatacak olan “Başlat” düğmesine basmanız gerekecektir. Böylece boşta yıkama başlayacaktır.

Cihaz benzer şekilde başlar. Sadece toza ek olarak, bölme toz bölmesinin yanında yer aldığından yardımcı durulamanın da dökülmesi gerekecektir. Ayrıca tuz için parlatıcı tüketiminin ayarlanması gerekir. Yeni başlayanlar için, ortalama değeri ayarlayabilir ve ardından çalıştırırken, yıkama sonucuna bağlı olarak değeri daha yüksek veya daha düşük bir değere değiştirebilirsiniz. Lekeler ve azalmalar kalırsa, akış hızını artırın veya bir gökkuşağı filmi belirirse veya parlatıcı iyice yıkanmazsa tüketimini azaltın.

Bulaşıkları yükleme

Bulaşık yıkama programlarının nasıl yapılandırılacağını ve çalıştırılacağını anladıktan sonra, bulaşıkların sepetlere nasıl yerleştirileceğini bilmeniz gerekir. Bu farklı şekillerde yapılabilir, ancak bunun sonucu mutlu olmayabilir, bulaşıkları iyi yıkamayacaksınız ve “asistan” da hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Araba Electrolux, Ariston veya diğerleri için talimatlarda, kesinlikle yerleştirilmesi için ve hatta fotoğraflarla birlikte bir rehber bulacaksınız.

Üreticiler tarafından yönlendirilen standart tabakların varlığında, aşağı yukarı açıktır. Ancak çoğu zaman, kullanıcıların çoğu standart çatal bıçak takımını karşılamıyor.

unutma! Makineye yüklemeden önce, bulaşıkları yemek artıklarından temizleyin, gerekli değil durulayın, ancak yiyecek parçalarını, peçeteleri, kemikleri vb. Temizleyin. Tembel olmayın.

Bulaşık makinesini doldurmak için temel kuralları listeliyoruz:

 • Önce alt sepeti büyük parçalarla (büyük tabaklar, tencereler ve tavalar), ardından üst sepete yükleyin;
 • Panelleri tutucularına yerleştirmek, paneller arasında küçük bir boşluk bırakmak, aksi takdirde yıkanmazlar, özellikle derin lekeler;
  Bulaşıkların bulaşık makinesine yüklenmesi
 • Bulaşıklar merkezin iç tarafına yerleştirilir ve büyük tabaklar sepetin dış kısımlarına, küçük tabaklar ortasına yerleştirilmelidir;
 • Tavalar ve tepsiler, üst sepete su beslemesinin engellenmemesi için yanlara yerleştirilir ve bulaşıkları baş aşağı çevirerek yıkamak daha iyidir;
  Bulaşıkların bulaşık makinesine yüklenmesi
 • Lavabo ve tavaları bulaşıklardan ve bardaklardan ayrı yıkamak daha iyidir;
 • Bulaşık makinesini bulaşıklarla aşırı yüklemeyin, çünkü hiçbir şey yıkanmaz;
 • Bardaklar, şarap kadehleri, kupalar, plastik kaplar ve diğer küçük eşyalar üst sepete baş aşağı yerleştirilir;
  Bulaşıkların bulaşık makinesine yüklenmesi
 • Bıçaklar için bulaşık makinesinin üst kısmında ayrı bir sepet veya çekmece tepsisi, raflar, sıyırıcılar, kaşıklar yatay olarak üst sepete yerleştirilir;
 • Bulaşıklar, fıskiyelerin serbest dönüşüne ve toz kabının kapıya açılmasına engel olmamalıdır.

Bulaşıkları düzenlerken, tüm eşyaların bulaşık makinesinde yıkanamayacağı akılda tutulmalıdır.

Makineye neyin yüklenmemesi gerektiğinin tam listesi, bulaşık makinesinde hangi bulaşıklar yıkanmamalıdır?

Deterjan seçin

Bir deterjan seçmek kullanıcılar için zor görevlerden biridir, çünkü piyasadaki bu kadar çeşitlilik nedeniyle herhangi bir ürünü tercih etmek zordur. Burada jel, toz veya tabletlerle nasıl yıkanacağı konusunda tavsiye vermek çok zordur. Her şey finansal yeteneklerinize bağlıdır. Tüm bu araçların artıları ve eksileri vardır.

Bu nedenle, örneğin, çok pahalı kombine hap kullanmak uygun. Toz daha ucuzdur, ancak doldurulması sakıncalıdır. Bize göre, tüm araçları ayrı ayrı kullanmanın daha iyi olduğunu, bunun bir toz veya jel, tuz ve parlatıcı olduğunu dikte etmiyoruz. Sebebini açıkla:

 • İlk önce, daha ucuz olacak, kendiniz için hesaplayın;Bulaşık makinesi tabletleri
 • İkinci olarak, bulaşıkların kirlenmesi ve bulaşık makinesindeki miktarla ilgili olarak parayı kendiniz toplayacaksınız, zamanla otomatik olarak doğru miktarda tozu dökecektir, ancak tabletler aynı dozu içerir, bu nedenle bazen ikiye bölmeniz gerekir (ankastre bulaşık makineleri için). Aynısı bir doz parlatıcı için de geçerlidir.
 • Üçüncü, Toz ve jel daha hızlı çözünür, bu nedenle tabletlerin kısa kurslarda kullanılması önerilmez;
 • Dördüncüsü, “iyon değiştirici” bir tuz eksikliğinden “muzdarip” olmayacaktır. Tablette çok sert su için yeterli olmayan belli bir miktar tuz vardır ve bu nedenle tuzu ayrı olarak dökmek gerekecek ve bu ek bir atıktır, bulaşık makinesi kırılabileceğinden tuz dökülmemesi imkansızdır.

Finish, Amway, Somat’ı hangi markayı seçmelisiniz, kendiniz düşünün, sadece bulaşık deterjanı kasası incelemesini okumanızı tavsiye ederiz.

Doğru modu seçin

Bulaşıkları yerleştirip makineyi hazırladıktan sonra programı seçme ve başlatma aşamasına geçiyoruz.Bu aynı zamanda bulaşık makinesinin verimli çalışması için önemli bir adımdır. Bulaşık yıkama modu, kirlilik derecesine ve bulaşıkları imal etmek için kullanılan malzemeye bağlı olarak seçilmelidir. Çoğu otomobille donatılmış ana modları düşünün.

 • Standart program (ana) – suyu 50-60 ° C’ye ısıtılarak gerçekleştirilen orta derecede kirliliğe sahip çeşitli bulaşıkları yıkamak için uygundur.0S.
 • Eko programı – 50 ° C’ye ısıtıldığında da oluşur0C, ancak su ve elektrik tasarrufu sağlıyor. Çeşitli türdeki kirli bulaşıkları hafifçe yıkayabilirsiniz.
 • Tava, tencere ve tabaklar gibi aşırı kirli bulaşıkları kuru yiyeceklerle yıkamak için yoğun bir program tasarlanmıştır. Su 70’e kadar ısınır0S.
 • Hassas program kristal, cam, plastik ve diğer bulaşıkları yıkamak için tasarlanmıştır.

  Bilginize! Yıkama zamanı gelince, farklı bulaşık makinelerinde farklı olabilir. Yıkama süresi 45 dakika ile 3,5 saat arasında değişebilir.

 • Bulaşıkların kirlenmesine bağlı olarak sıcaklığı ve diğer yıkama parametrelerini belirleyen otomatik program.

Modlara ek olarak, kullanışlı işlevleri de unutmayın. Yarım yük, bulaşıkları biriktirmeden yıkamanıza izin verir ve aksine ön durulama işlevi, uzun süredir arabada bulunan bulaşıkları ve yanmış yiyecekleri daha iyi temizlemeye yardımcı olacaktır. Hijyen + biberonları, tenekeleri ve kesme tahtalarını dezenfekte etmek için kullanışlıdır.

Yıkandıktan sonra ne yapmalı

Bulaşık makinesi nasıl kullanılırBulaşıkları yıkayıp kuruttuktan sonra bulaşık makinesine iyi bakılması gerekir. Özellikle 10 dakikadan fazla sürmemesi gerektiğinden bunu ihmal etmeyin. Aksi takdirde, her şey uzun bir revizyona dönüşebilir.

Bulaşık makinesini kapatın ve bulaşıkları sepetlerden çıkarın, sepetleri çıkarmanız ve süzgeçleri odanın altından çıkarmanız gerekir. Ardından musluğun altında durulayın ve değiştirin. Bundan sonra çamaşır odasının duvarlarını kuru bir bezle silin ve kapının veya kauçuğun altına sıkışmış yiyecek parçaları varsa her şeyi çıkarın. Bir süre, makine kapısı kurutma için açık bırakılabilir, böylece nemden hoş olmayan bir koku oluşmaz.

Bu basit işlemler, bulaşık makinesini her zaman temiz tutacaktır. Altı ayda bir veya iki kez, bulaşık makinesini gres ve kireç ile temizlemeniz gerekir. Bu sadece bulaşık makinesini yıkamakla kalmayacak, aynı zamanda hortumlar ve nozüller plak ve diğer kirleticilerden temizlenecektir.

Güvenlik ipuçları

Sonuç olarak, güvenlik için birkaç kelime vermek ve ihtiyati tedbirleri vurgulamak istiyorum:

 • Bulaşık makinesine elle dokunulması tavsiye edilmez.
 • Cihazı topraklı bir prize bağlamanız gerekir;
 • Cihazı beklenmedik güç dalgalanmalarından korumak için bir voltaj dengeleyici aracılığıyla güç çıkışına bağlayın;
 • Yıkama döngüsü bittikten sonra bulaşıkları almak için acele etmeyin, çok sıcaktır;
 • Makine çalışırken bulaşıkları yeniden yüklerken, külbütör kolu durana kadar bekleyin;

  Bir arıza durumunda, üzülmeyin, cihazı ağdan ayırın ve dikkatlice inceleyin, kendi kendine onarım yapmayın, yeteneklerinizden emin değilseniz, usta ile iletişime geçin.

 • Çocukların bulaşık makinesini çalıştırmasına veya düğmelere basmasına izin vermeyin.

Umarız artık bulaşık makinesini nasıl kullanacağınızı biliyorsunuzdur ve Electrolux veya Bosch’un ne marka olduğunun önemi yoktur. Ek olarak, bulaşık makinesinin nasıl düzgün şekilde kullanılacağına dair bir video izleyebilirsiniz. Unutmayın: Çalışma kurallarına sürekli bağlılık, servis ömrünü uzatacak ve bu da sizi temiz bulaşıklarla memnun edecek.