Bulaşık makinesi bakımı

Bulaşık makinesi bakımı“Demir asistan” ın uzun süre çalışması ve kesintiye uğramaması için bakıma ihtiyacı var. Dahası, her zaman kendine bakması gerekecek ve ne kadar çok olursa o kadar iyi olacak. Bulaşık makinesinin evde bakımı, temel olarak dış ve iç temizliğe ve diğer birkaç önleyici tedbirlere kadar uzanır. Bulaşık makinesine nasıl düzgün bakım yapılacağı hikayemizde tartışılacaktır.

Uzun süre bulaşık makinesi için ne yapılması gerekiyor?

Bulaşık makinesini her gün kullanırsanız ve bırakmayı düşünmezseniz, çok kısa bir süre sonra bulaşık makinesi çalışmayı durduracaktır. Bunun nedeni tıkalı bir filtre, hortum veya borular, sıkışan püskürtücü olabilir ve ne olduğunu asla bilemezsiniz. Ancak, bulaşık makinesine zamanında bakmaya alışkınsanız ve bunu bir tür teknik önlem haline getirirseniz tüm bunlardan kaçınılabilir. Soru ortaya çıkıyor, bulaşık makinesine nasıl özen gösterileceği, hangi önlemler alınmalı?

Dikkat edin! Bulaşık makinesi bakım yöntemleri, öncelikle markaya, modele ve çalışma süresine bağlı değildir, ancak aynı hizmet ömrünü uzatır.

Aslında bu prosedürlerden epeyce var; Önce listeleyip sonra detaylı bir şekilde analiz etmenin bir nedeni var. Adımlar bunlar.

 • Çöp filtrelerinin düzenli olarak incelenmesi ve temizlenmesi.
 • Döner sandalyenin kolunu (üst ve alt) inceleyin ve temizleyin.
 • Sepetleri ve çamaşır odası duvarlarını temizleyin.
 • Giriş akış filtresini temizleyin.
 • Tahliye hortumunu kontrol edin ve temizleyin.
 • Deterjan çekmecesini temizleyin ve silin.
 • Kauçuk parçalara dikkat edin.
 • Kapının içini ve dışını temizleyin
 • Bulaşık makinesinin dışına dikkat edin.

Bu önlemlere ek olarak uzmanlar, bulaşık makinesini musluk suyu ve elektrik dalgalanmalarıyla gelen kirden korumayı amaçlayan önleyici tedbirlerin alınmasını önermektedir. Tüm bunları nasıl doğru yapacağımızı, daha detaylı konuşalım.

Kuru temizleme

Kuru temizleme, bulaşık makinesinin özel aletler kullanılarak içten temizlenmesini içerir. Bulaşık makinesi temizleme kimyasalları evde satın alınabilir veya üretilebilir, ancak en iyisi bulaşık makinesi üreticisi tarafından özel olarak tasarlanmış ürünleri kullanmaktır. Kuru temizleme yaparken dikkatli olmalısınız ama aynı zamanda ihmal etmemelisiniz., Makinenin hizmet ömrü, bu temizliği ne kadar doğru yapmaya başlayacağınıza bağlı olacağından.

Bu nedenle, bulaşık makinesinin kir, küf ve kirden tamamen iç temizliğini yapmak için Bulaşık makinesi temizliğiaşağıdaki:

 1. Kirli bulaşıkları bulaşık makinesi sepetlerinden çıkarın;
 2. Toz bölmesine özel bir temizlik maddesi dökün veya dökün;
 3. Süresi 1,5 saatten az olmaması ve su sıcaklığı 60’ın altında olmaması gereken bir yıkama programı çalıştırın. 0S.

Yıkama programının sonunda bulaşık makinesinin suyla temas eden tüm iç parçaları temizlenecektir. Doğru, temizlik maddesi yüksek kalitede ise bu gerçekleşecektir.

Birçok uzman, her türlü kirlilikle mükemmel bir şekilde başa çıkan Top House Bulaşık Makinesi Hızlı Hepsi Bir Arada Bulaşık Makinesi Deterjanı’nı önermektedir. Kendiniz yapmak dahil başka bir araç seçebilirsiniz. Bulaşık makinesi deterjanları makalesinde bulaşık makineleri için özel deterjanlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz, burada her şey aşağı yukarı ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Düzenli olarak temizlenen bulaşık makinesi bakım hizmeti yaklaşık 1,5 kat sabitlenir ve fiziksel temizlik ile birleştirirseniz servis ömrü 2 kat daha uzatılabilir. Bulaşık makinesinin en az 6 ayda bir kimyasallarla temizlenmesi gerekir.

Önemli! Bulaşık makinesini sirke ile temizlemeye karışmayın. Asetik koku sakızda yenir ve bu nedenle ondan kurtulmak çok zor olabilir.

Fiziksel temizlik

Bulaşık makinesi servisi sadece kuru temizleme ile ilgili değildir, elinizle yapılması gerekir. Iron Helper’ı hangi sırayla kontrol etmeniz ve temizlemeniz gerekiyor ve en önemlisi, nasıl doğru bir şekilde yapılmalı?

 1. Çöp filtreleri ve kanalın etrafındaki deliklerle temizlemeye başlıyoruz. Kaba toz filtresini sökün ve ince filtre ağını dışarı çekin. Filtreleri temizleyin, iyice durulayın ve yerine koyun. Ayrıca giderin etrafındaki deliği sabunlu su ve süngerle iyice yıkıyoruz.Örgü ayakkabı filtresi
 2. Ardından dönen pervanenin bloke edilmesi gelir. Bulaşık deterjanı ile kürdan ve sünger alıyoruz. Kürdanın uçlarını temizliyoruz ve bir süngerle kiri temizliyoruz. Memeler tamamen kir ve kireçten arındırılmalıdır.
 3. Bir sonraki adımda bulaşık deterjanı alıyoruz, az miktarda suyla seyrelterek çamaşır odasının sepetlerini ve duvarlarını süngerle süngerle siliyoruz.
 4. Kapıya geçiyoruz. Deterjan çekmecesi ile aynı solüsyonla durulayıp kuru bir bezle silmemiz gerekiyor. Aynı zamanda, sızdırmazlık macunu sakızını durulamanız ve silmeniz gerekir.
 5. Paçavraları yere koyduktan sonra tahliye hortumunu söküp hortumu durulayıp temizledikten sonra yerine koyuyoruz.
 6. Bir cam temizleyici ile donanmış olarak, makinenin önüne ve dolabın duvarlarına biraz püskürtün ve ardından kuru bir bezle silin.
 7. Bundan sonra suyu kapattık ve giriş hortumunu gevşettik. Hortumun kendisiyle değil, akış filtreleriyle ilgileniyoruz. Biri girişteki cihaz yuvasındadır ve ikincisi genellikle monte edilmiş vincin arkasına yerleştirilir. Her iki filtreyi de söküyoruz ve ızgaralarını kir veya kireç kalmayacak şekilde dikkatlice temizliyoruz. Filtreleri yerine yerleştirip hortumu sıkıyoruz.

Fiziksel temizlik bittiğinde, toz filtrelerini iyi takıp takmadığınızı, külbütörün normal dönüp dönmediğini ve giriş ve çıkış hortumlarını doğru takıp takmadığınızı kontrol etmeyi unutmayın.. Gevşek hortum taşmaya neden olabilir.

İşlem nasıl güvenli hale getirilir?

Bulaşık makinesinin kullanım ömrü, yalnızca onu çeşitli şekillerde ve sık sık ne kadar doğru temizlediğinize değil, aynı zamanda temel çalışma kurallarına ne kadar iyi uyduğunuza da bağlı olacaktır.

 • Kirli bulaşıkları sepetlere yerleştirirken üzerlerinde kalan yiyecek parçalarına bakmayı unutmayın.
 • Bulaşıkları kesinlikle talimatlara uygun şekilde katlayın.
 • Yıkama programını dikkatlice seçin.Bulaşık makinesi temizliği
 • Yıkadıktan sonra kapağı sıkıca kapatmayın. Yoğuşma suyunun yıkama odasından buharlaşmasına izin vermek gerekir.
 • Her bulaşık yıkamadan sonra lastik bantları bir bezle tamamen kurulayın.
 • Her yıkamadan sonra küvette çözünmemiş toz veya tablet olup olmadığını kontrol edin.

Bilginize! Bulaşık makinesinin kullanım ömrü doğrudan sadece bakıma değil, aynı zamanda ne kadar doğru kurulduğuna da bağlıdır.

Sonuç olarak, bulaşık makinenizin ömrünü uzatmanın o kadar da zor olmadığını, asıl şeyin ona uygun şekilde bakmak olduğunu not ediyoruz. Bir bulaşık makinesinin bakımı çok basittir, birçok kez “ellerini tutmaya”, her zaman bunu yapma alışkanlığı edinmeye değer ve “demir asistanınız” onlarca yıl çalışacaktır.