Bu kuşkonmaz çorbası ile vitamin dozunuz

Sadece bir kaşıkla lezzetli bir besin konsantresini emmek harika değil mi? İçinde #cookingwithBosch biz hayranıyız çorbalar ve hem kışın hem de yazın kremler, basit ve son derece eksiksiz tarifler oldukları için.

Hepimiz ne yiyeceğimizi defalarca duyduk 5 parça günde meyve ve sebze. Ama nihayet hafta içinde olan şey, tavsiyelere uymanın zor olmasıdır. Ama pes etmek istemiyoruz vitaminler ve mineraller vücudumuzun kendini iyi hissetmesi gerektiğini.

Bu meyve ve sebzeleri örtmenin harika bir yolu, kremler, çorbalar ve meyve suları. Hazırlamaları kolaydır ve her şeyden önce bir şişede taşınmaları çok uygundur, böylece her yerde onlardan faydalanabiliriz.

Ek olarak, bu tür yemeklerin iyi yanı sahip olduğu çeşitliliktir. Farklı sebzelerle keşfedebilirsiniz ve mutlaka keşfedeceksiniz. kombinasyonlar çok zengin. Aşağıdakileri öneriyoruz: yabani kuşkonmaz, patates ve frenk soğanı. Hadi yemek yapalım!

Kuşkonmaz çorbası

Malzemeler:

Yabani kuşkonmaz

2 patates

1 frenk soğanı veya pırasa

1 yemek kaşığı tereyağı

Sıvı yağ

Pinyonlar

Acak

Detaylandırma:

  • Önce yıkayın Kuşkonmaz suda ve parçalara ayırın.
  • Bir tencereye tereyağı, bir iplik zeytinyağı, kuşkonmaz ve doğranmış frenk soğanı ekleyin. Sende İndüksiyon plak1. seviyeyi seçin yağ sıcaklığı kontrolü. Bu fonksiyona sahip değilseniz, sebzeleri sotelemek için çok düşük bir güç seçin.

İndüksiyonlu ocak Bosch

  • Bu arada patatesleri soyun ve küçük parçalar halinde doğrayın. Sonra tencereye ekleyin, sebzeleri su ile kaplayın ve baharatlayın. Orta ateşte pişirmelerine izin verin 30 dakika. Bunu yapmak için yapabileceğinizi unutmayın program rozetiniz.
  • Sonunda kendine yardım et el blenderi çam fıstıklarını eklemeniz gereken tencerenin içindekileri ezmek için. Ardından süzgeçten geçirin ve yağ ekleyin.

Bosch blender

Siz de çorba ve krema aşığı olursanız, bizimle paylaşın tarifler böylece biz de onlardan keyif alabiliriz!

Yazar hakkında

'src =