Bosch yıkayıcıdaki rulmanları değiştirin

Bosch yıkayıcıdaki rulmanları değiştirinBosch çamaşır makinesindeki yatağın tahrip olduğu anı kaçıramayacaksınız. Elbette herhangi bir arızayı erken bir aşamada tespit etmek daha iyi olacaktır, ancak makine yıkama sırasında şiddetli bir gürültü yapmaya başladığında, derhal durdurup onarım işlemine devam etmek gerekir.

Bir Bosch çamaşır makinesinin değiştirilmesi, bir uzmanın katılımı olmadan kendi başınıza yapılabilir, ancak onarımın bazı aşamalarında kendi başınıza hareket etmeniz imkansız olduğundan, bir aile üyesinden kısa süreli yardım istemeniz gerekeceği gerçeğine hazırlıklı olun, ancak bunu ilerletmeyeceğiz.

Onarım için hazırlanın

Ticari bir Bosch çamaşır makinesinin etkisini değiştirmeyi düşünüyorsanız, öncelikle bu kadar ciddi bir onarım için dikkatlice hazırlanmalısınız, böylece daha sonra eksik aleti veya malzemeyi aramayın. Yıkayıcının kendisini hazırlayarak başlayalım. Güç kablosunu çıkarın, suyu kapatın ve giriş hortumunu gevşetin. Drenaj hortumunu kanalizasyon borusundan ayırıyoruz ve yıkayıcıyı sökmenin uygun olacağı yere çekiyoruz.

Demonte yıkayıcının etrafında mümkün olduğunca fazla alan olması daha iyidir, bu nedenle iş çok daha hızlı olacak ve demontajın kendisini ele almak daha uygun olacaktır.

Yıkayıcıyı rahat bırakalım ve alet aramaya devam edelim. Bu arada, birçok araca ihtiyaç duyulacak, ancak nadir istisnalar dışında hepsi küçük. Oldukça kolay bir şekilde elde edebiliyorsunuz, elinizde bir şey var, garajdan veya ahırdan bir şeyler getirmeli ve komşunuzdan bir şey istemelisiniz.

 1. Tornavida yıldızı, düz, kıvırcık, keskin.Gerekli araçlar
 2. Pense, pense (büyük ve küçük).
 3. Kauçuk ve bakırdan vurmalı parçalara sahip küçük tokmak.
 4. Çekiç.
 5. Cırcır uçlu 8 ila 32 mm başlıklar.
 6. Gereksiz bir zımba ve 16 mm’lik cıvata (biraz hasar görmelidir).
 7. Yataklar gevşetme cihazı (çektirme).
 8. Global gres WD-40.
 9. Tankın iki yarısının ek yapıştırılması için silikon veya başka bir dolgu macunu.

Aletleri monte ettikten sonra uygun rulmanlar satın almanız gerekir. Bir çamaşır makinesi yükleyici Bosch satın almak kolaydır. Yıkayıcı parçaları konusunda uzmanlaşmış satış noktasına gidin, Bosch yıkayıcınızın model tanımını okuyun, ardından satıcı sizin için doğru olan rulmanları seçer veya sipariş eder.

Aynı şekilde, bir çamaşır makinesi parçaları satış sitesindeki çevrimiçi bir danışmanla konuşarak bunu yapabilirsiniz. Bu durumda, tek bir rahatsızlık vardır – hemen yatakları almazsınız, ancak bir süre sonra.

Araba sökme

Onarım için ihtiyacımız olan her şeyi topladık ve Bosch çamaşır makinesini sökmeye başladık. Sökme sürecini aşamalı olarak düşünün, böylece daha sonra onu incelerken hiçbir şeyi kaçırmayacaksınız.

 • İki vidayı söküp Bosch rondelanın üst kapağını çıkarıyoruz, ardından toz alıcısını çıkarıp yana kaydırıyoruz.
 • Yıkayıcının açıklığını olabildiğince geniş açıyoruz, ardından manşeti çıkarıyoruz. Bununla ilgili sorunlar olabilir, bu yüzden önce makaleyi okuyun. Manşet yıkayıcının açıklığından nasıl çıkarılırOrada her şey ayrıntılı olarak anlatılıyor.
  Manşet retraksiyonu
 • Yuva engelleme cihazını tutan bağlantı elemanını söküyoruz, ancak cihazın kendisinin çıkarılmasına gerek yok, sadece ona bağlı olan kabloyu kesiyoruz.
 • Bosch çamaşır makinesinin ön plakasını tutan vidaları söküyoruz. Bir cıvata toz haznesinin açıklığının yanında, diğeri çöp filtresinin yanında, diğeri ise ön tarafta makine gövdesinin sol alt köşesinde olmak üzere toplam üç adettir.
 • Toplu kütleyi branşman boruları ile kaldırıyoruz. Plastik parçalara zarar vermemek için dikkatlice çıkarın.
 • Sağdaki iki vidayı ve dağıtıcının deliklerini söküyoruz, kontrol panelini düz bir tornavidayla çıkarıyoruz, plastik bağlantı elemanlarını dikkatlice çıkarıyoruz ve plakayı çıkarıyoruz.

Bosch çamaşır makinesinin kontrol paneline bir çok kablo gidiyor, onları ayırmaya gerek yok. Kontrol panelini kablo demetlerine bağlayıp kasanın yan duvarı boyunca hareket etmelerine izin veriyoruz, asın.

 • Yıkayıcıyı “yan tarafa” koyduk, alttan drenaj borusuna ulaşıyoruz. Kelepçeyi ondan çıkarıyoruz, ardından tüpün kendisini çıkarıyoruz.
 • Amortisörleri kapatarak Bosch yıkama tankını serbest bırakıyoruz ve tahrik kayışını çıkardık.
 • Cihazı tekrar ayağa kaldırıyoruz ve basınç şalterini kaldırıyoruz. Kırılgan boruya zarar vermemek için hortumu basınç anahtarından çok dikkatli bir şekilde çıkarın.
 • Arka duvarı söküyoruz, motoru çıkarıyoruz, telleri ısıtma elemanından ayırıyoruz.
  Kabloyu ısıtma elemanından çıkarın
 • Çapraz çubuğu, tankı üstten çekmemizi engellemeyecek şekilde söküyoruz.
 • Şimdi aileden birinin yardımıyla yayları çekiyoruz ve tankı yukarıdan silindir ve karşı ağırlık ile birlikte çekiyoruz. Önce karşı ağırlığın ağırlığını gevşetip çıkarmak ve ardından silindiri silindire çekmek mümkündü, ancak gevşetmek uygun olmadı (bazı cıvatalara kaydırmak zordur), bu yüzden bu minnettar görevi yerine getirmeyeceğiz.

Bitiş çizgisine gidiyoruz. Kasnağı tutan cıvatayı kapatın. Hemen seyrelmezse, gresle ıslatın. WD-40. Bosch yıkama tankının yarısını tutan tüm vidaları söküp tankı söküyoruz. Yıkayıcı tankının arkasını rulmanlarla birlikte tambur milinden çıkarın. Böylece çamaşır makinesinin demontajını tamamlıyoruz, Bosch çamaşır makinesinde yatakların değiştirilmesi başlıyor.

Kendin Yap

Bu aşamada rulmanı değiştirmek zor değildir. İlk olarak, eski yatakları dikkatlice seçin ve yeni yatakların montaj yerini dikkatlice temizleyin. Hareket halindeyken alamazsanız, kendinizi bir yumruk ve çekiçle silahlandırın ve çıkarmaya başlayın.

Eski yatakları ve contaları çıkarın

hatırlamak! Yükleyiciye tankın dışından vurun.

İyi bir vicdanla koltuk temizliği. Çapak, talaş veya kir yok. Yeni yatakları yerinde sürüyoruz, onlara gres eklemeyi ve bir segman koymayı unutmadan. Yeni yatakları takarken dikkatli olun. Yeni yatağa doğrudan çekiçle vurmayın, doğru şekilde uygulamanız gerekiyorsa lastik bir çekiçle vurun. Yataklar takıldıktan sonra Bosch yıkayıcıyı monte edebilir ve test edebilirsiniz

Sonuç olarak, bir Bosch çamaşır makinesindeki yatakları değiştirmenin, bazı sökme nüansları olmasına rağmen, diğer çamaşır makinesi markalarıyla neredeyse aynı olduğunu not ediyoruz, ancak bunlar önemsiz şeyler. İyi bir onarımın var.