Bosch yıkayıcı – F23 hatası

Bosch daktilolarda F23 hatasıÇoğu modern çamaşır makinesi, çamaşır durduğunda ekranda bir hata kodu görüntüler. Örneğin, bir Bosch çamaşır makinesindeki F23 hatası, yıkamanın herhangi bir aşamasında görünebilir. Genellikle su kaçağıyla ilişkili ciddi sorunlara neden olur. Tehlikeli bir sel. F23 koduyla ve bu durumda ne yapacağımızla daha ayrıntılı çalışacağız.

Kod çözme kodu

Yıkayıcıdaki F 23 hatası, kullanıcıyı Aquastop kaçak koruma sisteminin etkinleştirildiğini bildirir. Bu, suyun damlama tepsisine girdiği anlamına gelir. Bunun nedenleri aşağıdaki gibidir:

  • Drenaj veya giriş hortumu kopması;
  • Toz haznesi doğru takılmamış;
  • Aquastop sensörü arızalı, ancak tavada kesinlikle suya ihtiyaç yok.

Ekransız bir Bosch çamaşır makinesinde, hata kodu yanıp sönen ışıklar, yani 1000, 800 ve 600 dönüş hızları ve ayrıca bir durulama göstergesi şeklinde görüntülenir.

Su sızıntısını ortadan kaldırın

Bu hata oluştuğunda yapmanız gereken ilk şey çamaşır makinesinin fişini çekip musluğu kapatmaktır. Çamaşır makinesinde elektrikçi yoksa ve kasada elektrik varsa şoka uğrayabilirsiniz. Ardından, olası su sızıntılarını sık sık kontrol etmeye başlayın.

Toz kabının doğru şekilde takılıp takılmadığına bakın, içinden su akabilir ve onu dışarı çekip yerine koymaya çalışabilir. Ardından, kanalizasyon hortumu ve pompanın yanı sıra boşaltma borusunun bağlantısını kontrol etmelisiniz. İşte yapmanız gerekenler:

  • Cihazı su kaynağından ve kanalizasyondan ayırın;Meme pompası
  • Suyu çamaşır makinesinden boşaltın;
  • Çamaşır makinesini yan çevirin;
  • Paleti yavaşça yana hareket ettirin.
  • Gövdedeki cihazın altına bakın, pompayı bulun ve tahliye hortumu ve nozullarla olan bağlantıyı kontrol edin.
  • Gerekirse aşınmış parçaları değiştirerek onarın.

Bilginize! Su ayrıca hortum bağlantısından makineye sızabilir, ancak bu durumda derhal yere düşecektir. Ve bu, Bosch çamaşır makinesi kapalı olsa bile gerçekleşebilir.

Makine gövdesine su sızabileceği bir diğer yer, doldurma vanasından toz tavasına kadar uzanan tüptür. Yıkayıcının üst kapağı çıkarılarak sıkılığı kontrol edilebilir.

Su girişi

Aquastop sensörünün değiştirilmesi

Tavada sensörCihazın analizi sırasında tavada su olmadığını görürseniz ve F23 hata kodu görüntüleniyorsa, bunun nedeni Aquastop sensöründe veya cihazın kendisinin “beyinlerinde” bulunmalıdır. Bir gün önce ters çevirmiş olabilirsiniz ve yüzmeyi durdurmuş ve cihazı açtıktan sonra bir hata oluşmuştur.

Ancak yapışma yoksa sensörün değiştirilmesi gerekir. Basit tutun, asıl önemli olan yeni bir parça satın almaktır. Sensör, çalışan sensör yerine tellerden kesilir ve mandallardan çıkarılır.

Bu nedenle, F23 hatası yalnızca Aquastop koruma sistemi ile donatılmış Bosch çamaşır makinelerinde ortaya çıkar. Bu koruma çalışıyorsa, bu simge görüntülenecektir. Bu hatayı kendiniz düzeltebilirsiniz, ancak eğer bir arzunuz yoksa çamaşır makinesini sökerseniz, usta bunu sizin için evde yapacaktır.