Bosch çamaşır makinesinin üst kapağı nasıl çıkarılır

Üst kapağı SM burcundan çıkarınEkipman arızası durumunda onarımdan kaçınılamaz. Güvenilirliğine rağmen, Bosch çamaşır makinesi de kırılabilir. Tamir etmeye başlamak için, herhangi bir ustanın, yeni başlayanlardan bile daha fazlası, Bosch çamaşır makinesi kapağını çıkarmanın tüm nüanslarını bilmesi gerekir, çünkü her şey onunla başlar. Adımlardan geçelim.

Kullanım klavuzu

Onarım işlemi sırasında modern bir çamaşır makinesinde üst kapağın açılması en kolay işlemdir. Devam etmeden önce, yıkayıcıyı elektrik prizinden çıkardığınızdan emin olun. Cihazı devre dışı bırakarak, her şeyden önce onu güvenli hale getiriyorsunuz. Ardından aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Cihazı boş bir yere çekerek cihazın arkasına erişim sağlayın. Gerekirse, kanalizasyon ve su hortumlarını ayırın. Makineye vurduğunuzda, hortumlar yeterince uzun olmayabilir ve sizin için daha fazla rahatsızlık yaratabilir.

Çalışmaya başlamadan önce çamaşır makinesine giden su musluğunu kapattığınızdan emin olun.

 1. Yıldız veya Phillips tornavida şeklinde bir T-20 tornavida alın.
 2. Yıkayıcının arkasından, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi yandaki vidaları bulun ve tamamen sökün.
  Burç üst cıvataları
 3. Şimdi kapağı kendinize, yani cihaza göre önden arkaya doğru kaydırın, ardından kaldırın. İşte bu, ekipmanın birçok detayına erişim sağlanmıştır. Bir Bosch çamaşır makinesinin nasıl söküleceğini gönderideki tam analiz hakkında okuyun.
  Çalı üst kapak

Kapağı yerine takmak için önce onu oluklara geri itmelisiniz. Ancak o zaman cıvataları sıkın.

Çok fazla olmayan eski nesil Bosch çamaşır makinelerinin farklı bir davlumbazı var. Vidalar arka tarafta değil, fotoğraftaki gibi kontrol paneline daha yakın bir tarafta yer almaktadır. Lütfen bu vidaların tapalarla gizlenebileceğini unutmayın.

Eski çalı

Diğer markalar

Bir ön yük yıkayıcısının üst kapağının herhangi bir markanın çıkarılması zor değildir ve çoğu durumda arkadaki vidalarla aynı şekilde monte edilir. Benzer bağlantı elemanları LG, Samsung, Ariston, Electrolux, Indesit, Hansa ve Whirlpool tarzlarıdır. Ancak istisnalar var, örnekler veriyoruz.

Ardu Daktiloda biraz beceri göstermeniz gerekecek. Bu cihazda kapak da arkadaki iki vidaya tutturulmuştur. Ancak yükseltmek için parçayı makine gövdesine göre öne doğru bir açıyla hareket ettirin. Açı nedir, kapak mandal kanallarından çıktığında kendinizi anlayacaksınız.

Kapak SM Ardu

Kapağın yan montajı Alman marka Miele’nin çamaşır makinelerini içerir. Altıgen başlı tornavidanın vidaları, tapaların altına gizlenmiştir. Bu fişler bir bıçak veya düz tornavidayla kolayca çıkarılabilir. Vidaları söktükten sonra, kapağı kaldırmanız ve yanlardaki arka duvardaki mandallardan çıkarmanız gerekir.

SM mili kapağı

Dikey yüklemeli cihazlar hakkında bazı sözler söylenmelidir çünkü üst kapakları farklı bir amaca sahiptir ve bu nedenle farklı bir şekilde kaldırılır. Tam olarak, Indesit marka bir makine örneğine bakalım. Onarım durumunda üst kapağı sökmek için şunlara ihtiyacınız vardır:

 1. Bir Phillips tornavida üzerindeki iki kendinden kılavuzlu vidayla arkaya tutturulmuş kontrol panelini çıkarın;
  Indesit_1 ile ilgili kapak
 2. Telleri yırtmadan kartı yavaşça kaldırın;
 3. Kabloları panodan ayırın ve yana doğru çıkarın;
 4. Makinenin kapağının altına arkadan, sağdan ve soldan dikkatlice bakın, üç adet kendinden diş açan vida bulun: üstte iki kendinden diş açan vida ve altta;
 5. Alt cıvataları sökünüz;
  Indesit_2 üzerinde kapak
 6. Kapağı deliklerden yukarı doğru kaldırmak için tornavidayı nazikçe kullanın; bunu dönüşümlü olarak önce hafifçe sola, ardından sağa kaldırın, ardından kapağı sola, sonra sağa kaldırın. Bu tür kademeli hareketlerle mandallar kırılmayacaktır.
  Indesit_3 kapsamı
 7. Mandalların tamamen ayrı olduğunu hissettiğiniz yerde kapağı kaldırın.

Gördüğünüz gibi, Bosch dahil herhangi bir markanın çamaşır makinelerinde üst kapağı açmak zor değil, asıl mesele bağlantı elemanları bulmak ve iş sırasında diğer her şey bilinebilir. iyi şanslar