Bosch çamaşır makinesini kendi ellerinizle nasıl sökersiniz

Bosch araçlarının sökülmesiÜlkemizde her zaman olduğu gibi fiyatlar yükseliyor ve hane halkı geliri aynı kalıyor hatta düşüyor. Böyle bir durumda, ekonomi moduna geçmelisiniz ve eğer çamaşır makinesi aniden bozulursa, o zaman bu gerçekten ilk sorundur.

Bir kriz anında yeni ekipman satın almak bir seçenek değildir ve eskisini bir MS programıyla onarmak da pahalıdır. Bir şeyi kendi ellerinizle tamir etmeye devam ediyor, ancak çamaşır makinesini onarmak için önce onu sökmeniz gerekiyor. Hızlı ve doğru bir şekilde nasıl yapılacağı hakkında konuşacağız.

Eğitim

Çamaşır makinesini sökmeden önce, Bosch çamaşır makinesinin tasarımını en azından kısaca incelemek ve istenen sonuca ulaşmak için hangi bileşenlerin ve tertibatların çıkarılması gerektiğini kendiniz not etmeniz gerekir. Bosch çamaşır makinesini tamamen sökmek için sökmeniz gerekecek:

 • Makinenin arka metal duvarı ve üst kapağın yanı sıra ön paneller;
 • Küvetli toz toplayıcı.
 • Kontrol Paneli
 • Elektrik motoru, pompa, elektrikli ısıtıcı;
 • Kasnaklar ve tahrik kayışı;
 • Karşı ağırlıklar ve amortisörler;
 • Giriş valfi, basınç şalteri ve borular;
 • Çöp filtresi ve nozullar.
 • Hatch ve UBL cihazı.
 • Sonunda bir tank ve bir davul.

Ama bu hala çok uzak. Öncelikle, sökme işlemine iyi bir şekilde hazırlanmanız gerekir, böylece önce iş için uygundur ve ikincisi, parçalar kaybolmaz, çünkü arabayı sökmek kolaydır, ancak daha sonra monte etmemek! İlk önce küçük bir alet seti hazırlayın. İhtiyacımız var: 6.8, 10.12, 14, 18 mm başlı büyük ve küçük çekiç, anahtarlar ve anahtarlar. Yıldız tornavida için tornavida veya aksesuar, yıldız tornavida ve düz başlı. Ayrıca telleri işaretlemek için tel kesiciler, oles, pense ve renkli işaretleyiciler hazırlamanız gerekir.

İhtiyacımız olan her şeyi hazırladıktan sonra, çamaşır makinesini tüm ağlardan ayırıyoruz: elektrik, kanalizasyon ve su temini ve ardından çok fazla boş alan olduğu için onunla çalışmamızın daha kolay olacağı yere götürüyoruz. Taşınacak bir yeriniz yoksa, daha önce paçavraları arabanın altına zemine yerleştirdikten sonra, onu podyumun girişine çekebilir veya doğrudan daireye bırakabilirsiniz.

Şimdi Bosch çamaşır makinesinin çamaşır makinesinden sökülmesine engel olabilecek tüm duvarları ve panelleri kaldırmamız gerekiyor. Bir Phillips tornavida veya yıldız işareti (Bosch makinesinin modeline bağlı olarak) alıyoruz ve yıkayıcının üst plakasını (kapağı) tutan iki küçük vidayı sökünüz. Bundan sonra, plakayı makinenin gövdesine göre değiştirip çıkarıyoruz. Arka metal duvarı tutan birkaç vidayı sökün ve çıkarın.

Toz küvetini çıkarıyoruz ve kontrol panelini tutan vidaları söküyoruz (Küvet nişinin yanında üç vida ve kasanın sonunda üstte iki vida.) Kontrol panelini çıkarıyoruz ve tüm kabloları söküyoruz.

Toz haznesini dışarı çekin

Uyarı! Kontrol panelini çok dikkatli bir şekilde çıkarın, çünkü oldukça kısa kablo demetleri ona uyuyor. Çok sert çekin – koparın!

Alt dar ön paneli çıkarın. Orta ön panelden aynı çöp filtresi ve bağlantı elemanları ile mandal ve kapaklarla kendini sabitler. Bosch ticari çamaşır makinenizin orta ön panel vidalarını gevşettik. Daha sonra düz bir tornavida kullanarak delikli manşonu sabitleyen kelepçeyi bulduk ve kelepçeleri sökerek çıkarıyoruz. Kafı içe doğru doldurun, ardından ön orta plakayı çekin.

Yuvalı manşet üzerindeki kelepçe nerede

Ana bileşenler kaldırıldı

Peki, Bosch çamaşır makinesini sökmenin bu aşamasında elimizde ne var? Duvarları ve panelleri çıkardıktan sonra, cihazın bizim için önemli olan tüm parçaları ve bileşenleri ortaya çıkardığını görüyoruz, sadece onları düzgün bir şekilde sökmeye devam ediyor. Nasıl yapacağız, nereden başlayacağız? Yukarıdan başlayalım.

 1. Doğrudan üst kapağın altında Bosch rondela gövdesinin sol ve sağ duvarlarını birbirine bağlayan bir metal şerit görüyoruz, vidaları sökün ve bu bandı çıkarın.
 2. 14 mm’lik bir anahtarla, iki eşitleme üst cıvatasını gevşetin. Karşı ağırlığı çıkarıyoruz.
 3. Daha önce, küvet tozunu çıkardık ve teneke kutu kutusunu söktük, şimdi bizimle birlikte duruyor, sadece nozullar tutuyor. Görevimiz dağıtıcıyı biraz hareket ettirmek, altında “sürünerek” ve borunun takılı olduğu kelepçeyi çıkarmaktır. Bağlantı pense ile kesildi. Aynı şekilde dolum vanasına giden branşman borusunu da demonte edip dispenseri çıkarıyoruz.
 4. Bosch çamaşır makinesi gövdesinin üst yarısında basınç şalteri ve ona tellerle giden boruyu bulabiliriz. Ek olarak, parazit filtreli bir ağ kablosu vardır. Kabloları bu parçalardan ayırın ve dikkatlice çıkarın. başlıca!

Şimdi toz filtresini çıkarın ve su ekleyin. İyi bir şekilde, ilk başta yapılabilir, ancak önerdiğimiz gibi davranırsanız, korkunç bir şey olmayacak. Su çok fazla sızabilir, bu nedenle herhangi bir kabı değiştirin veya daha sonra daha fazla paçavra atın, kapak menteşesini tutan vidaları gevşetin ve ardından kapağı çıkarın. Kilitleme cihazını çıkarmak için kapağın sağındaki iki vidayı gevşetin.

UBL geri ödemesi

Önemli! Teller kapak engelleme cihazı için uygundur, sökülemezler, bu nedenle UBL’yi dikkatlice çıkarın.

Biz geri gidiyoruz. Dar kayışı kasnaklardan çıkarın ve telleri motordan çekin. Motor çıkarılmalıdır. Anahtarı 12 mm’de alıyoruz ve motorun vidalarını kapatıyoruz. Alt eli aynı anda tutarken motoru ileri ve aşağı itiyoruz. Motor güvenli bir şekilde kaymalıdır.

Motoru kapat

Şimdi Bosch yıkayıcı gövdesinin alt kısmıyla ilgileneceğiz. Modelinizde palet yoksa hemen pompa ve nozulları sökmeye devam edebilirsiniz. Bir palet varsa, onu sökmeniz gerekir.

 • Bosch çamaşır makinesini sol tarafa koyduk.
  Arabayı yan yatırın
 • Tavayı tutan vidaları sökün.
 • Paleti plastik klipslerden çıkarıyoruz, ancak kaçak sensöründeki telleri yırtmamak için dikkatlice yapıyoruz.
 • Telleri sızıntı sensöründen kestik ve tavayı yana kaldırıyoruz.
 • Kelepçeleri tahliye borusundan çıkarır ve pompadan çıkarırız.
 • Telleri pompadan çekeriz, ardından pompayı söküp kendi kendine çıkarırız.
 • Demonte yıkayıcımızın gövdesine rafları bağlayan bağlantı elemanlarını çıkardık.

Çok az şeyimiz kaldı. Ön karşı ağırlığı gevşettik, tambur tankını yıkayıcıdan çekmemizi engelleyecektir. Kabloları ısıtıcıdan ayırın.

Isıtıcıdan kabloları çıkarın

Biz ona dokunmayacağız. Şimdi sadece silindire sahip tankın takılı olduğu yayları sökmemiz gerekiyor ve Bosch çamaşır makinesini sökmenin bu aşamasını bitirebilirsiniz.

Yeni Bosch çamaşır makinesi modellerinde, ısıtma elemanı, diğer birçok otomatik çamaşır makinesi gibi, tankın arkasında değil, önde yer almaktadır.

Tankı çıkarın

Yıkayıcıdan tüm önemli ve önemsiz parçaları çıkardıktan sonra, tankı çıkarmaya devam edebilirsiniz. Artık tankı çok basit bir şekilde çıkarabilirsiniz, çünkü onu yaylardan çektik, yani 30 cm azaldı. Ambarın kenarlarını alıyoruz ve tankı namlu ile kendimize çekiyoruz. Düğüm alından düşmelidir.

Tankın çıkarılması ve sökülmesi

Ardından, contaları rulmanlarla kontrol etmek ve değiştirmek için yıkama tankını sökmemiz gerekir. Bosch çamaşır makinelerinin katlanabilir hazneleri vardır, bu nedenle hiçbir şeyi kesmeniz gerekmez. Birkaç düzine vidayı sökün ve depoyu ikiye ayırın. Ayrıca tank diğer tüm çamaşır makinelerinde olduğu gibi sökülüp onarılır. Ayrıntılara ihtiyacınız varsa, Zanussi çamaşır makinenizi nasıl sökeceğiniz yazısını okuyun. “Bush” da her şey iyi yapılır, kendimi tekrarlamak istemiyorum.

Sonuç olarak, Bosch çamaşır makinesini sökmeye devam ederseniz, vaktinden korkmadığınızı not ediyoruz. Daha kararlı olun ve kesinlikle başaracaksınız. iyi şanslar