Bosch çamaşır makinesinde ısıtma elemanının değiştirilmesi

Bir Bosch yıkayıcıda on'u değiştirinBosch gibi güvenilir cihazlar bile arızalanabilir. Bu markanın makinelerinin karakteristik arızası, kural olarak çalışma koşullarına neden olan ısıtma elemanının yanmasıdır.

Isıtma elemanının değiştirilmesi bağımsız olarak yapılabilir, size bunun nasıl yapılacağını anlatacağız. Sonra çağırıp çağırmamaya karar verin.

İhtiyacınız olan her şeyi pişiriyoruz

Bosch marka çamaşır makinelerinde ısıtma elemanının değiştirilmesi ortalama zorluğa bağlanabilir. Aynı zamanda, uygulamak için minimum araç gerekir, ancak daha fazla sabrınız var. Öyleyse hazırlanın:

 • Düz ve şekilli tornavida.
 • Bit anahtarı
 • 10 mm’lik “Torex” boyutuna benziyor.
 • Direnç testi.

Isıtma elemanına gelince, sadece orijinal yedek parça satın alabilirsiniz. Ne tür bir ısıtma elemanına ihtiyacınız var, demonte ederken ısıtma elemanının etiketine bakmak daha iyidir. Veya satıcının Bosch çamaşır makinesi modelini adlandırın, size uygun olanı size sağlayacaktır. Orijinal yedek parçaların maliyeti muadilinden biraz daha fazla, 1500 ruble aralığında satın alabilirsiniz.

Bir ısıtıcıya erişim sağlıyoruz

Alman Bosch marka bir arabadaki ısıtma elemanı, ön panelin arkasında bulunur ve çoğu durumda bu, kullanıcının kendi kendini tamir etmesini ister. Isıtma elemanına erişim sağlamak için, cihazın sökülmesi zaman alacaktır. Cihazı iletişimden ayırarak ve odanın boş bir alanına kaydırarak önceden hazırlayın. Şimdi teknik analize gidin:

 1. Bir Phillips tornavida kullanarak, arkalarında bulundukları yerde muhafaza kapağını, tutma vidalarını gevşetin. Ardından kapağı çıkarın.
 2. Toz kâsesini koltuktan çıkarın.

  Bir Bosch çamaşır makinesinde bir küveti çıkarmak için, klima bölmesinin üstündeki mandalı bastırmanız ve ardından toz kabını kendinize doğru çekmeniz gerekir.

 3. Toz haznesinin arkasındaki 2 vidayı bulun ve vidalarını sökün.
 4. Kontrol panelini dikkatlice çıkarın, telleri yırtabileceği için öne doğru eğmeyin. Tahtayı daktilonun üstüne yerleştirin.
 5. Şimdi, düz uçlu bir tornavida kullanarak, yıkayıcının arkasında bir tahliye filtresi bulunan alt plakasını ve ön plakayı tutan iki vidayı çıkarın, gevşetilmesi gerekir.
 6. Daha sonra, silindirin içindeki delikteki kelepçeyi çıkarıyoruz ve bunun için metal kelepçeyi çıkarıp çıkarıyoruz.
 7. Daha sonra vidaları gevşeterek ve güç kablolarını kilitten ayırarak kilidi kaldırıyoruz.
 8. Şimdi kasanın ön tarafını tutan hiçbir şey yok, bu yüzden dikkatlice çıkarın.

Çamaşır makinesini sökün

TEN’i değiştiriyoruz

Plaka çıkarıldıktan sonra, tankın altında ısıtma elemanını buluyoruz. Doğruluk için, ısıtma elemanının kontaklarına sensörler uygulayarak performansını bir test cihazı ile test edebilirsiniz. Direnç 25-35 ohm civarındaysa ısıtıcı iyidir, yoksa parçayı değiştiririz.

Isıtıcıyı iniş yuvasından çıkarmak için ihtiyacınız olan:

 • Önce terminalleri tellerle çıkarın,
 • Ardından termistörü çıkarın.
 • Ardından, “Torex” kafasını kullanarak ısıtıcının tabanındaki vidayı gevşetin;
 • İçerideki vidaya bastırın, üzerine konuşarak yapabilirsiniz;
 • Düz bir tornavidayla ısıtıcının tabanına doğru kaydırın ve parçayı kendi üzerine çekin.

Kolayca çıkaramıyorsanız, tabana WD-40 sıvısı püskürtün ve bir süre bekleyin, ardından tekrar deneyin. Isıtıcının yandığından yüzde 100 eminseniz, kırmaktan korkmadan çıkarın.

On yerine

Bu nedenle, ısıtıcı çıkarılır ve şimdi koltuğu yeni ısıtma elemanının altındaki kirden temizlemeniz gerekir. Daha sonra yeni parçaya eski parçadan çıkarılan bir termistörü takın ve tanka daha iyi oturması için peri ısıtma elemanının tabanını yağlayın. Yeni bir parça takarken dikkatli olun, ısıtıcı bozulmadan durmalıdır, aksi takdirde sızıntılar meydana gelir. Isıtıcıyı yuvaya monte ettikten sonra, bağlantı cıvatası üzerindeki somunu sıkın, ancak lastik contaya çarpmamak için sıkmayın. Son olarak, tüm kabloları polariteye göre bağlayın ve ters sırada yıkayıcı muhafazası düzeneğine ilerleyin.

Bu çöküşün semptomları hakkında birkaç söz

Bosch çamaşır makinesinin ısıtma elemanının arızalanması, çeşitli şekillerde kendini gösterebilir. Tabii ki, ana işaret, elinizi tamburun kapısına koyarak anlayacağınız ısıtma suyunun olmamasıdır. Ek olarak, çoğu araba modelinde ekran, Bosch çamaşır makinelerindeki diğer arızalar hakkında F19 hata kodunu gösterecektir, web sitemizdeki makaleyi okuyun.

Diğer bir belirti, sigorta valfinin değiştirilmesi gerektiğinde ısıtma elemanında bir arıza olabilir. Arızalı bir ısıtıcı, RCD’nin elektrik paneline takılan cihazdan güç almasına da yol açabilir. Dahası, ısıtıcıyı yakmak hiç gerekli değildir ve bağlantı yeni çıkmış olabilir.

Kireçli çamaşır makinesinin zamanında temizlenmesi, hızlı bir ısıtıcı arızasını önlemeye yardımcı olacaktır. Bunun için özel aletler veya sitrik asit kullanabilirsiniz. Calgon su yumuşatıcısının yardımcı olması pek olası değildir. Yöntemine dikkat et. Videoyu okumayı tercih edenler için aşağıdaki videomuz var.