Bosch çamaşır makinesinde amortisörleri kendin yap

Bosch yedek amortisör yıkayıcıDöndürme döngüsü sırasındaki devre dışı bırakma, çete ve şok, kullanıcının Bosch yıkayıcıdaki amortisörleri değiştirme zamanının geldiğini gösterir. Paranız varsa, görevi hızlı ve verimli bir şekilde yerine getirecek nitelikli bir ustayı davet etmek daha iyidir. Biraz tasarruf etmek istiyorsanız, bu süreçte ortaya çıkabilecek sorunları önlemek için önce talimatlarımızı incelemeli ve ancak ondan sonra onarmaya başlamalısınız. Öyleyse, düzeltmeye hazırlanalım.

İhtiyacınız olan her şeyi hazırlıyoruz

Bosch çamaşır makinesinin el işi onarımı hızlanmadı ve amortisörlerin değiştirilmesinin oldukça karmaşık bir onarım olduğu gerçeği göz önüne alındığında, şimdi yapacağımız gibi kendinizi dikkatlice hazırlamanız gerekiyor. Hazırlığa bir dizi araçla başlıyoruz, şunları alıyoruz:

 • Tornavida.
 • Matkap ucu 13 mm;

Bitki yuvalarını kazmak ve eski amortisörleri çıkarmak için delmek gerekir.

 • Baş grubu.
 • Tornavida Seti.
 • Awl.
 • pense.

Basit bir araç setine ek olarak, birkaç bileşene ihtiyacımız var. İlk olarak, yeni amortisörler. Ucuz Çinli meslektaşları satın almanıza gerek yok, en iyi Bosch markalı amortisörleri satın alın. Bu arada, şimdi Bosch şirketinin mağazasında çevrimiçi olarak sipariş edilebilir. İkinci olarak, 13 vida, somun ve rondela gerekli olacaktır (her biri 2 parça). Genel olarak konuşursak, bu tam bir onarım kitidir.

Ayrıntılara nasıl erişilir?

Şimdi çamaşır makinesini tamir için hazırlıyoruz. Cihazı ağdan ayırıyoruz, giriş hortumunu su kaynağından ayırıyoruz ve daha önce suyu kapattıktan sonra tahliye hortumunu sifondan ayırıyoruz. Hortumları ters çevirip yıkayıcı gövdesinin arka duvarına sabitleyerek müdahale etmemelerini sağlıyoruz. Yıkayıcıyı çalışmak için doğru yere çekmeniz size kalır ve kendiniz sökmeye başlayabilirsiniz.

 1. Öncelikle Bosch çamaşır makinesinin üst kapağını çıkarmanız gerekir.
 2. Toz alıcısını yerinden çıkarıyoruz.
 3. Kontrol panelinin tarafı vidalıdır, vidalarını sökün. Toz alıcının arkasına gizlenen vidaları da söküyoruz.
 4. Kartı yandan dikkatlice çıkarın, kabloları yırtmamaya çalışın.
 5. Arabayı arka duvara koyduk ve altta ön bacakların yanında bulunan vidaları söktük.
 6. Ambar kapısını açıyoruz, manşeti tutan kelepçeli bir tornavidayla kaldırıyoruz, zayıflatıyoruz ve çıkarıyoruz. Müdahale etmemek için namlu içindeki ambar deliğini dolduruyoruz.
 7. Makinenin ön duvarını kaydırıyoruz, ancak dikkatli olun, UBL’den gelen teller arkalarından geçecek ve dikkatlice çıkarılmaları gerekiyor.

Yıkayıcının ön duvarını çıkardıktan sonra amortisörlere ulaştık. Uygar Alman ustaları, amortisörleri çıkarmak için, tank dahil Bosch çamaşır makinesini tamamen sökmeniz ve çıkarmanız gerektiğini savunuyor. Bu durumda amortisörleri değiştirmek biraz daha kolay olacak ama işin zayıflığını kendinize katacaksınız. Bunu çamaşır makinesini daha fazla sökmeden yapmaya çalışacağız.

Bir yedek yapıyoruz

Öncelikle amortisörlerin her birini sallamanız ve en az birinin arızalı olduğundan emin olmanız gerekir. Amortisörleri yıkayıcı gövdesine bağlayan alt cıvataları söküyoruz. Bu noktada her şey basit. CÜst kısımda amortisörler özel plastik bağlantılarla doğrudan tank üzerine monte edilir. Bunları ayıramazsınız, bu yüzden 13 mm’lik bir matkap ucu kullanacağız. Bir tornavidaya bir matkap yerleştirip bağlantı elemanları için matkap yapıyoruz. Eski amortisörlerin bağlantısını kesin ve atın.

Amortisör bağlantısı

Yeni amortisörler takıyoruz ve bunları vidalarla gövdeye sabitliyoruz. Öte yandan, onları tanka vidalamanız gerekir. Depoyu sallayın ve yeni amortisörün nasıl çalıştığını kontrol edin. Bosch çamaşır makinesini ters sırayla monte edip yeniden kuruyoruz. Kendi kendine onarım, başarılı bir tamamlama olarak kabul edilebilir. Hala sorularınız varsa, eğitim videosunu izleyebilirsiniz, bol şans!