Bosch çamaşır makinesi açılmıyor

Bush çalışmıyorEv elektriği kestiğinde kendimizi çok rahatsız hissederiz. Bosch gibi bir çamaşır makinesi aniden açılmazsa aynı şey olur. Şüphesiz, problemi çözecek bir terapisti arayabilirsiniz. Ama ya ustanın hizmetleri için para yoksa, ama durumla başa çıkmak zorundasın. Bu durumda, her şeyi kendiniz kontrol etmeniz gerekir ve arızanın nedenini bulmanıza yardımcı olacağız. Ve bunu ortadan kaldıramazsanız, bir uzmana başvurun.

Arızanın olası nedenleri

Bosch çamaşır makinesinin çalışmasına çeşitli semptomlar eşlik edebilir:

  1. Yıkayıcı, ağı açmaya ve açma / kapama düğmesine basmaya hiç yanıt vermeyebilir.
  2. Cihazı açtıktan sonra bir gösterge yanar, ardından hiçbir mod başlamaz;
  3. Güç düğmesine bastıktan sonra tüm göstergeler yanıp sönmeye başlar, çamaşır makinesi açılmıyor, yıkama modu devreye girmiyor.

Bu semptomların nedeni aşağıdaki arızalar olabilir:

  • Şebekede veya arızalı prizde normal voltaj eksikliği.
  • Cihazın içindeki elektrik tellerinden biri kopmuş;
  • Gürültü filtresi yandı.
  • Kapı kilitleme cihazı çalışmıyor;
  • Kontrol ünitesi veya elektronik kart zarar görmüş.

Önemli! Bosch çamaşır makinesi açılmıyor – bu güç dalgalanmasından kaynaklanıyor olabilir, bu nedenle yıkamadan sonra makinenin fişini çektiğinizden emin olun.

Elektrikle uğraşıyoruz

FPSÖncelikle çamaşır makinesi açılmazsa, o zaman dairede elektrik olup olmadığını kontrol ederiz ve belki de sadece elektrik şebekesi çalışanlarının evi bir süredir kapattığını kontrol ederiz. Daha sonra, örneğin bir masa lambası gibi servis verilebilir bir cihazı çalıştırarak prizin servis verilebilirliğini kontrol ederiz. Bir arıza durumunda, önce elektriği kapatarak veya elektrikçiye başvurarak elektrik prizini değiştirin.

Herhangi bir makinenin “zayıf noktası” ve Bosch bir istisna değildir, güç kablosunun ucunda, makine gövdesinin içinde bulunan aşırı gerilim koruyucudur. Voltaj gürültüsünü azaltır. Ağdaki voltaj parametreleri her zaman gözlenmediğinden ve keskin bir şekilde artabileceğinden, kaçınılmaz olarak filtrenin yanmasına ve dolayısıyla cihazın çalışmamasına yol açacaktır. Bu parça genellikle onarıma uğramaz, özdeş bir parça ile değiştirilir.

Dikkat edin! Girişim filtresinin çalışması bir multimetre ile kontrol edilir, önce arıza çağrısı yapılır, ardından giriş ve çıkıştaki voltaj ölçülür. Her şey eşleşirse, FPS çalışır, aksi halde – hayır.

Cihazın uzun süre kullanılması durumunda, güç kablosu veya fişi bozulabilir, dolayısıyla çamaşır makinesi açılmaz. Bu çok nadiren olur. Ama bunu göz ardı etmeyelim. Kabloyu multimetre ile de kontrol edin. Bir arıza meydana gelirse, sadece değiştirilebilir.

Çamaşır makinesinin içindeki elektrik kablo sistemi için, bir test cihazı kullanmadan yakından bir inceleme bile, makinenin neden çalışmadığını belirlemeye yardımcı olabilir. Bir makinenin bileşenleri arasındaki teller, iletkenleri gevşeterek, çalıştırıldığında sorun yaratabilir. Görsel olarak hiçbir şey açığa çıkmazsa, nedeni ortadan kaldırmak için sırayla tüm kabloları bağlamanız gerekir ve iş basit ve zahmetlidir.

Kapı kilit cihazının kontrol edilmesi

Çalı yıkamasında UBLTüm Bosch önden yüklemeli çamaşır makineleri, kapı açıklığı tamamen kilitlenene kadar motor çalışmayacak şekilde tasarlanmıştır. Kapak sıkıca kapanmazsa veya kilitleme cihazı kontrol paneline sinyal göndermezse, sonuç olarak çamaşır makinesi açılmaz.

Kapak kilidi cihazı oldukça basit bir şekilde değişir, tüm çamaşır makinelerinde işlem aynıdır ve kapı kilidi nasıl değiştirilir? Makalesinde ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Sürüş cihazı ve kontrol paneli

Bosch çamaşır makinesinin modeline bağlı olarak, voltaj Başlat düğmesi, komut cihazı veya elektronik kart ile sağlanır.Bir düğme varsa, multimetrenin probunu kontaklarına takın, çalışıp çalışmadığını biliyoruz ve düğmeye uyan telleri çaldığından emin olun .

Önemli! Düğmedeki voltaj kontrol edilmeli ve kapatılmalı ve yıkayıcının kendisi şu anda ağdan ayrılmalıdır.

Programcı yıkayıcıKomut cihazına gelince, nadiren başarısız olur ve birkaç yıl çalıştıktan sonra. Bosch rondelalarında, komut cihazını sökmek için kasanın üst kapağını çıkarmanız ve ön paneli sökmeniz gerekir. Çoğu durumda programlanmış onarım pratik değildir. Değiştirilmeli ve işi ustaya emanet etmek daha iyidir. Aşağıdaki videoyu izleyerek bu cihazın nasıl ve nerede göründüğünü öğrenebilirsiniz.

Aynı şekilde, elektronik alanında hiçbir şey anlamadıysanız, kontrol panosunu tamir etmeyi taahhüt etmeyin. Bu parçayı değiştirirken bile kendi nüanslarına sahiptir. Bazı kontrol kartları programlanmamış satılır, bu nedenle yüklemeden önce bunları programlamanız gerekir ve bunu yalnızca bir profesyonel yapabilir. Bu nedenle, cihazı kontrol etmek için “sallanan” her şey, ustaya emanet etmek daha iyidir. Geri kalan her şey kendi başına tamamen çözülebilir. İyi bir onarımınız var mı?