Bir yıkama tamburundan sakız nasıl çıkarılır

Manşet nasıl çıkarılırİlk bakışta bir çamaşır makinesinde sakızı değiştirmek basit görünebilir. Bununla birlikte, herkes bu görevle kolay ve hızlı bir şekilde baş edemez, bu nedenle manşetin silindirden nasıl çıkarılacağına ilişkin süreci ayrıntılı olarak açıklamaya karar verdik, çünkü bu aşamada zaten zorluklar ortaya çıkabilir.

Kelepçeyi çıkarın

Onarım işlemine başlamadan önce, çamaşır makinenizin modeli için orijinal yedek parça satın alın. Sızdırmazlık kauçuğu servis mağazasından ve internetten satın alınabilir. Satın alırken hata yapmamak için cihazın seri numarasını yazarken dikkatli olun. Yeni manşet yumuşak ve esnek olmalıdır.

Onarım için hazırlanın ve cihazı elektrik şebekesinden ayırmayı unutmayın. Çalışmak için düz ve kıvrık bir tornavida gerekli olacaktır. İlk adım, metal veya plastik kelepçeyi delikteki lastik manşetten çıkarmaktır. Tüm makinelerde bu, aşağı yukarı aynı şekilde yapılır:

 1. Kauçuk contanın çevresi boyunca takılan bir halka olan bir mandal veya yaylı toka bulun;

  Çoğu durumda, bu tür bir yay, rondela açıklığının dibinde veya kilit alanının yanında bulunur.

 2. Düz bir tornavida kullanarak yayı kendinize doğru çekin ve çıkarın. Vida varsa gevşetiyoruz, plastik kelepçe kendinize doğru çekerseniz açılan mandallarla sabitleniyor;
  Yuvadaki kelepçeyi çıkarın
 3. Şimdi bir tornavidayla nazikçe merak ederek halkayı çıkarın.
 4. Su kaynağı için deliğin üzerindeki metal halkayı sökün ve yuvadan dışarı çekin;
 5. Sonra lastik manşonu delikten çıkarın ve namlu içinde sabitleyin.
  Manşeti içeriye dolduruyoruz
 6. Şimdi, elastik bir bant ve bir tambur üzerinde olması gereken üçlü işarete dikkat etmeniz gerekiyor. Etiketlerden biri eksikse, etiketler tam olarak eşleşmelidir, o zaman kendiniz seçin. Gelecekte, bu, sızdırmazlık macununun yıkama tamburuna yerleştirilmesine yardımcı olacaktır.
  Manşet işareti

Arayüzü kaldırıyoruz

Manşeti tamburdan tamamen çıkarmak için yıkayıcının ön tarafını sökmelisiniz. Bu, aşağıdaki sırayla yapılır:

 • Cihazın arkasındaki vidaları sökerek muhafaza kapağını çıkarın;
 • Cepheyi tutan vidaların altında gevşetildiği toz kabını dışarı çekin;
 • Düz uçlu bir tornavida ile kontrol panelinin bulunduğu mandalları açın, dışarı çekin ve müdahale etmemesi için kasanın önüne koyun;
 • Ardından alt plastik plakayı çıkarın ve ön parçanın çevresindeki vidaları çıkarın;
 • Bundan sonra, manşete içeriden erişim sağlayarak kasanın önünü çıkarmak mümkün olacaktır.

Yıkayıcı analizi

Bilginize! Indesit, Samsung, AEG gibi bazı çamaşır makinesi modellerinde kasanın önünü çıkarmadan yapabilirsiniz. Sadece üst kapağı söküp çıkarmak yeterlidir.

Kauçuğu sökün

Son adım, manşonun arkasını silindir deliğinden çıkarmaktır. Bunu yapmak için tespit kelepçesini çıkarın. Bu, harici kelepçenin çıkarılmasını anlattığımız şekilde yapılır. Sadece bir tornavidaya ihtiyacınız var. Kelepçeyi çıkardıktan sonra, manşonu yıkayıcı açıklığından manuel olarak çıkarabilirsiniz.

Ve onlar “yıkmak – inşa etmek değil” dedikleri gibi işte bu. Yeni başlayanlar için en zor şey, koltuğa yeni sızdırmazlık tutkalı uygulamanız gerektiğinde, ters işlemdir. Bunun hakkında, Tamburun Üzerine Tokat Nasıl Yapılır makalesinde okuyun. Ne yapacağını veya nüansların önemli olduğunu anlamayanlar için aşağıdaki videoyu izleyin.