Bir üst yıkayıcı tamburu nasıl açılır

Dikey daktiloda tambur sıkışmışÜstten yüklemeli bir çamaşır makinesinin birçok inkar edilemez avantajı vardır, ancak aynı zamanda kendi içinde bu avantajları önleyebilecek dezavantajları da vardır. Kanatlı bir davul demek istiyoruz. Bazılarınız şunu sorabilir: Üstten yüklemeli bir yıkayıcı tamburunun kanadının tambur sıkışmasıyla ne ilgisi var? Aslında bağlantı doğrudandır, makale çerçevesinde bundan biraz daha bahsedelim.

Arızanın nedeni ve sonucu

Üst yıkayıcı tamburunun sıkışmasının en yaygın nedeni, yıkama sırasında kanatların açılmasıdır. Gerçek şu ki, dikey yüklemeli yıkama silindiri, yıkamadan önce özel bir mandalla kapatılması gereken iki metal kanada sahiptir. Bu mandal oldukça güvenilirdir, ancak zamanla tükenebilir ve kaybedilebilir.Sonuç olarak, yıkama veya sıkma sırasında mandal kırılır, mafsal açılır ve bunun sonucunda silindirin sıkıştığı anlaşılır hale gelir.

Paneller açılabilir ve çamaşır makinesinin aşırı yüklenmesi nedeniyle Tambur yıkayıcıKullanıcı hataları. Örneğin, evde yardımcınıza bir çocuk gelirse ve panjurları açarken silindiri manuel olarak döndürürse. Doğru, böyle bir durumda, üretici çamaşır makinesinin tasarımına özel bir durdurucu getirdi, ancak çocuklarımızın çok yetenekli olduğu ve erken çocukluktan itibaren çeşitli engellerin üstesinden gelmek için zaten kullandıkları da doğrudur. Kağıtları açarsanız, daha sonra silindiri kağıtlar septumun dışında kalacak şekilde döndürün, onları açamayacaksınız ve ayrıca silindiri geri koyacaksınız.

Çocuklar bu tatsız çöküşün nedeni yalnız kalmıyorlar. Tam bir yıkama tamburu ve bir kapak ile doldurulmuş bir yetişkin, mandalın parçaları arasına düşerse, kanadın mandalı kapanmaz ve bu kanatlar yıkama sırasında açılarak sizin için sorun yaratır.

Fabrikada kusurlar da meydana gelebilir, bu nedenle üstten yüklemeli bir çamaşır makinesi satın alırken, tambur yaprağı mandalının iyi durumda olduğundan emin olun.

Bir üst yıkayıcı tamburu için plakaları düşürmenin sonuçları nelerdir? İlk bakışta, bu sorun ciddi görünmüyor, ancak aslında çamaşır makinesi için her şey çok kötü sonuçlanabilir. Gerçek şu ki, dönme döngüsü sırasında tambur silindirleri dakikada 1000-1200 devir hızında açılırsa, kıyma makinesi bıçakları gibi acıtacak her şeyi keseceklerdir. Bu ne tür arızalara yol açar:

 • Tankın duvarları hasar görür ve makineden su sızmaya başlar;Tambur kanatları mandalını kontrol edin
 • Rulo yaprağında hasar (eğri);
 • Isıtma elemanı bükülür ve kırılır.

Sıklıkla, sıkma döngüsü sırasında bir üstten yüklemeli yıkayıcının katlanabilir tamburunun açılması, hemen yukarıdaki üç arızaya yol açar. Bu durumda onarım oldukça pahalı olacaktır ve çamaşır makinesini değiştirmeyi düşünmeniz gerekebilir.. İşte yıkama sırasında tambur memelerini açmanın sonuçları, bu yüzden çok dikkatli olun ve gelecekte bunun olmasına izin vermeyin, ancak sorun gerçekten ortaya çıkarsa, bir çıkış yolu arayacağız.

Sökmeden tamir ediyoruz

Yıkama sırasında tambur kanadı sıkma döngüsü sırasında hızlı veya daha az açılırsa, kenarları korkuluğa girer ve bir daire içinde dönmeye başlar, tank duvarlarını kırar ve ısıtma elemanını kırar. Tüm bunlar, elektronikler yıkamayı zorla durdurana kadar (bazı çamaşır makinesi modellerinde) veya acımasız bir vuruş duyan kullanıcı, çamaşır makinesinin enerjisini elleriyle kesene kadar gerçekleşecektir.

Ardından, silindiri orijinal konumuna döndürmeyi denemeniz gerekecek.

Sorun, silindiri manuel olarak döndürmeye çalışırken, kapağın içeriden açılarak tankın duvarlarına yapışmasıdır.

Sert çekmenize gerek yok çünkü tankta hala hayatta kalma şansı var, silindiri zorlamaya başlayabilirsiniz – sadece ona zarar verin. En iyi çözüm, rondelayı sökmek, tambur silindirlerinin içine erişmek ve onları kilitlemek ve parçayı çalışma durumuna geri döndürmektir.

Sökme, kusursuz, ancak çaba ve zaman gerektiren kasvetli bir çözümdür. Her şeyden önce, tabaka sıkışmış bir silindire sahipse, yıkayıcıyı sökmeden kapatmaya çalışın. Çok fazla fırsat yok, ancak sökme işleminin karmaşıklığı nedeniyle denemeye değer. Aşağıdakileri yapıyoruz:Tel ile kanat kapatma

 1. İnce bir çelik tel bulduk. Gereklilikleri basit, güçlü, esnek ve silindirdeki deliğe tam oturuyor.
 2. Pense kullanarak telin ucunu (yarım santimetre) bir kanca şeklinde bükün.
 3. Telin ucunu kanca ile dikkatlice deliğe itin.
 4. Sonra bir elimiz teli tutarken, diğer elimiz fenerle pratik yapmaya başladık. Buradaki zorluk, silindiri döndürme yeteneğinin kilidini açmak için kanadı yakalayıp kapatmaya çalışmaktır.

Üstten yüklemeli çamaşır makinelerinin bazı modellerinde, tamburdaki delikler çok küçüktür ve bunlar aracılığıyla bir şey yapmak zordur. Çamaşır makinesi garanti kapsamında değilse, birçok delikten biri hafifçe genişletilebilir ve bunun aracılığıyla belirtilen manipülasyonlar gerçekleştirilebilir.

Vakaların yaklaşık yarısında uygun sabır ve el çabukluğu ile benzer bir numara ortaya çıkar. Kağıt tele yapışmıyorsa veya kopabiliyorsa ancak taşınamıyorsa (tambur dönerken kağıt hala açıksa), o zaman yıkayıcıyı sökmeniz gerekecektir.

Sökme ile onarım

Pek çok profesör, yıkama sırasında kanadı açarken tamburun sıkışması durumunda “telli yöntem” konusunda şüphelidir. Onların görüşüne göre, çamaşır makinesini “… saçmalıkla vakit kaybetmeden …” derhal sökmeye başlamalısınız. Bazı yönlerden haklılar, ancak bir amatör için üstten yüklemeli bir çamaşır makinesini sökmek çok karmaşık ve zaman alıcı bir iş gibi görünebilir. Üstten yüklemeli çamaşır makinelerinin bir çok modeli var, bu yüzden sadece genel çalışma düzenini tanımlayabiliriz, aşağıdakileri yapmalı.

 • Tamburu inceliyoruz ve nerede sıkıştığını anlamaya çalışıyoruz. Kapı açılırsa Yıkayıcı analiziAltta ve silindir bu pozisyonda sıkışmış, ardından çamaşır makinesinin altından istenen nesneye ulaşmaya çalışın.
 • Çamaşır makinesini elektrik şebekesinden ve diğer iletişimlerden ayırıyoruz.
 • Arabayı yan tarafına koyuyoruz.
 • Paleti tüm sakatatlarla kaldırıyoruz, ancak aynı zamanda telleri yırtmamaya dikkat etmeniz gerekiyor.
 • Makinenin içini inceliyoruz ve kendi gözlerimizle küçük bir karşı ağırlık buluyoruz.
 • Kargoyu boşaltıyoruz, arkasında sürünmesi zor olan küçük bir kapak görünecek, ancak isyan kanadını kapatarak elle sürünmek mümkün.

Diğer bir seçenek de sıkışmış namlu yaprağına yan duvardan ulaşmaktır. Bunu yapmak için duvar gevşetilir, ısıtma elemanı çekilir ve oluşturulan delikten silindir kapağındaki plakalar orijinal konumlarına döndürülür.

Yukarıdaki olay sırasında bükülme nedeniyle kanatları kapatmak zor olabilir. Böyle zor bir durumda, kendinizi denemeniz veya ustayı aramanız gerekecektir.

Özetlemek gerekirse, yıkayıcı tamburu dikey yükleme ile çalışma durumuna döndürmenin sakinleşmediğini ve hatta yıkamanın hemen başlamadığını not ediyoruz. Silindir kafalarının deforme olmamasını, tankın sağlam kalmasını ve ısıtma elemanının zarar görmemesini sağlamak gerekir. Yıkayıcı hasarı onarımın ötesinde ise, kayıp bir yıkayıcı yerine üstten yüklemeli bir yıkayıcı seçmeniz gerekebilir, ön yüke “ev asistanını” götürmek daha iyidir – daha az sorun olacaktır.