Bir pastanın iyi yapılıp yapılmadığını nasıl anlarım? Ve barbekü?

Siz de aşağıdakileri yapın! Fırını her açtığınızda önünde durursunuz ve gözünüzü kırpmadan kendinize şu gibi sorular sorarsınız: Pasta içeride zaten iyi pişmiş mi? Kızartmanın dışı gevrek, içi sulu mı olacak? Kısacası her şey hazır olacak mı? Ve bütün bunlar olduğunda, tavsiye edilmediğini bilerek kapıyı açmaya başlarsınız. Kendini tanımış hissediyor musun? Endişelenme çünkü bu makaleyle aptallar için kızartmalar size yardım edeceğiz.

Böylece kapıyı açmadan fırının ne zaman bittiğini anlayabilirsin?

Elbette! Aslında, en iyi stratejilerden biri çok karmaşık değildir: Sadece tarif adımlarını iyi takip etmelisiniz ve birini atlamamalısınız.. Örneğin bisküviler söz konusu olduğunda, meşhur kürdan testini kullanabilirsiniz: merkezden bir tane yerleştirin ve kuru çıkarsa, orada her şey yolunda demektir. Genellikle başarısız olmaz! Profesyonellerin zirvesinde bunun yerini alabilecek bir çözüm olmasına rağmen: 8 Serisi fırınlarımız.

Sana nasıl yardım edebilirler? Basit cevap: mutfakta bir tane varsa, sadece ısıtma modu ayarlarını seçmeniz gerekiryemek pişirme asistanı Assist’te tarifiniz için sıcaklık ve pişirme süresi. Her şeyle o ilgilenecek, pastanın hazır olduğunu anladığında pişirmeyi bitirecek ve inanılmaz sonuçların tadını çıkaracaksınız.

Et ve balık için termometre

Kızarmış tavuk için doğru iç sıcaklığı hiç merak ettiniz mi? Elbette var çünkü kimse içimizde yapılmamızı istemiyor. Bosch ile size daha önce tanıtmış olduğumuz asistana ek olarak, PerfectRoast termostatıBu, yiyeceğin kalbinde elde etmek istediğiniz sıcaklığı tam bir hassasiyetle kontrol etmenizi sağlar.

Bu durumuda Seri 8 fırınlar, Bu fırın termometresi 3 farklı ölçüm noktasına sahiptir. Hem ete hem de balığa uygun olması nedeniyle yemeğe tamamen dahil etmelisiniz.. Parçanın içine girdikten sonra, ısıyla sertleşen sondayı fırının içine bağlamanız, ısıtma modunu ve tarif için gerekliyse buhar besleme seçeneğini seçmeniz yeterlidir. Fırın boşluğunun sıcaklığını ve yemeğin kalbinde ulaşmak istediğinizi de seçmeyi unutmayın.

Seçilen değerlere ulaşıldığında, fırın sizi uyarır ve pişirme işlemini otomatik olarak sonlandırır. Bir daha asla sezgi ile yemek pişirmek zorunda kalmayacaksınız! Eylem halinde görmek ister misiniz? Bu videoya dikkat edin:

https://www.youtube.com/watch?v=videoseries

Pastalar ve hamur işleri için sensör

Termometre, bir daha asla kızartma noktasını kaçırmamanızı sağlar ve PerfectBake sensörü pişirme tariflerinize benzer bir şey yapar. Bugünden itibaren kürdan testini unutabilirsiniz!

Size videoda da göstereceğimiz gibi, kesinlikle unutmayacağınız için, bu sensör fırın boşluğuna yerleştirilmiştir ve Assist işlevi ile etkinleştirilir. Oksijen miktarını ve içindeki nem konsantrasyonunu ölçer ve böylece hamur veya kekin hazır olduğu anı tam olarak belirleyebilir.. Gerçekten en iyi pasta şefi olmak istemiyor musun?

Bu arada! Fırınınızda PerfectBake sensörü yoksa bunları kullanabilirsiniz. Mükemmel bir pasta için 10 ipucuveya makalenin yorumları aracılığıyla bizden yardım bile isteyebilirsiniz. Yaptığınız için mutluyuz.

Yazar hakkında

'src =