Bir LG çamaşır makinesinde pompa nasıl kontrol edilir

Bir LG çamaşır makinesinde pompa nasıl kontrol edilirHerhangi bir çamaşır makinesinin tahliye filtresi, biriken pisliklerden periyodik olarak temizlenmelidir. Ancak maalesef bu prosedür çamaşır makinesi tahliye sistemindeki arızalara karşı tam olarak koruma sağlayamaz. Çöp filtresine yalnızca büyük döküntüler ve nesnelerle birlikte namluya düşen yabancı nesneler yerleşir. Saç, lifler, küçük kağıt parçaları, plak parçacıkları filtre elemanını atlar, pompaya düşer ve pompanın normal çalışmasını engeller. Kimliğe bürünmeye nereden başlayacağımızı, bir LG cihazında tahliye pompasını nasıl kontrol edeceğimizi bulacağız.

Teşhis pompası

Drenaj pompasına ulaştıktan sonra, bir tornavidayla stoklamanız ve vida montaj vidalarını güç kaynağından sökmeniz gerekecektir. Ardından motoru pervane ile ayırmalısınız. Kokleada tıkanma olup olmadığını kontrol edin; İçinde pislik varsa parçayı temizleyin.

Contaları kontrol edin; Görünmeli ve giyilmemelidir.

Yıkayıcı pompanın çalışmasını, parçayı elektrik motorundan çıkarmadan kontrol edebilirsiniz. Bu durumda bir multimetre kullanışlıdır. Test probları pompa kontaklarına uygulanır. Ekran okumaları göstermiyorsa, pompa değiştirilmelidir.LG yıkayıcı pompasının sökülmesi

Bazı durumlarda, lastik contalar deforme olduğunda, pompaya sıvı girer. Rotordan gresten su sızarak parçanın daha hızlı aşınmasına neden olur. Bu durumda pompa bir yağlayıcı ile işlenmelidir. Bir kompozisyon seçerken, ona özel dikkat gösterilmelidir:

  • Nem direnci;
  • Isı dayanıklılığı;
  • Tutarlılık (kalın olmalıdır).

Silikon gres, tüm gereksinimleri karşılar ve bir tahliye pompasını kullanmak için idealdir. Prosedürden sonra pompa yeniden kurulmalıdır.

Mekanik teşhis, pervane strokunun yanı sıra burçların aşınmasının kontrol edilmesinden oluşacaktır, bu nedenle kokleayı çıkarmak gerekir. Pervane manuel olarak çalıştırılmalıdır. Normal çalışma sırasında, parçanın dönüşü aralıklıdır. Sarsıntının hareketi manyetik rotor tarafından belirlenir. Pervaneyi soldan sağa doğru vurmanız gerektiğinde. Önemli bir işlem tespit edilirse, pompayı değiştirmeniz gerekecektir.

Açıklanan prosedürler sırasında arızalar tespit edilmezse, nihai teşhise geçmeniz gerekecektir. Motoru doğrudan şebekeye bağlamak olacaktır. Bunu yapmak için, soket ve iki terminal bloğu olan bir kablo hazırlayın. Takıldığında, pompa herhangi bir yabancı ses çıkarmadan çalışmalıdır.

Salyangozu keşfedin

Drenaj pompasının bulunduğu alanda karakteristik olmayan bir vuruntu duyarsanız (bu, muhafazanın sağ alt tarafıdır), pompa sarmalına küçük bir nesne girmiş olabilir veya büyük bir tıkanıklık vardır. ALGI pompa muayenesi aşağıdaki gibi olacaktır:

  • Bir çöp filtresi alın (muhafazanın ön duvarının altında bulunan küçük bir kapının arkasında bulunur);
  • Kapağı yavaşça çevirin;

Tahliye filtresiyle çalışırken, sistemden su sızacaktır, bu nedenle makinenin altındaki zemin önce bir bezle kaplanmalıdır.

  • Açık koklear boşluğu bir fenerle aydınlatın ve yabancı cisimler ve tıkanma açısından inceleyin. Normal konumda, sadece pompa çarkı görünmelidir.Salyangozu kontrol et

Altlığı çıkardıktan ve koklear boşluğu temizledikten sonra, kapağı orijinal yerine takabilir ve cihazı test modunda başlatabilirsiniz. Pompa konumundan kaynaklanan yüksek gürültünün diğer bir yaygın nedeni, girişteki tıkanmadır. Hortum, özel bir aplikatör ile temizlenmeli ve akan su altında durulanmalıdır.

İşaretler bozuk bir pompayı gösterir

Bir drenaj pompasını teşhis etmeye başlamadan önce, sorunun gerçek olduğundan emin olmanız gerekir. “Ev asistanınızın” çalışmalarını dinleyin, dış sorunların belirtilerine odaklanın. Pompa arızası şu şekilde gösterilir:

  • Ekranda gösterilen ilgili hata kodu;
  • Yıkama işlemi sırasında ve tamamlandıktan sonra tanktan su tahliyesi ile ilgili sorunlar;
  • Pompa etkinleştirilemedi / devre dışı bırakılamadı.

Teşhisin nasıl yapıldığından bahsettik. Depodan gelen düzensiz suyun pompada kesin bir hasar belirtisi olduğunu unutmayın. Talimatları izleyerek, bir sihirbazın yardımı olmadan cihazı kendiniz onarabilirsiniz.