Bir kanepenin kalitesi nasıl belirlenir

Bugün bir mobilya mağazasına geldiğimizde, istediğimiz kanepenin herhangi bir döşemesini ve konfigürasyonunu seçebiliriz. Ek olarak, döşeme zamanla değiştirilebilir, ancak koltuklar tükendiğinde veya çerçeve gevşekse ne yapmalı? Bu parçaların tamiri pahalıdır ve eğer kanepe düşük kaliteli malzemelerden yapılmışsa uzun vadeli sonuçlar vermeyecektir. Bu nedenle döşemeli mobilyanın kalitesi görünüşünden çok daha önemlidir ve bu yüzden ilk bakışta aynı görünen iki kanepenin fiyatı çok farklı olabilir. Sır, içinde yatan şeyde yatıyor.

Koltuğunuzun konfor düzeyini belirleyen unsurlar iskelet, koltuk desteği ve dolgu, yanı sıra şeklini ve gücünü yıllarca koruyabilmektir. Koltuğunuzun kalitesini belirlemenize yardımcı olacak bazı ipuçları.

Kanepe çerçevesi

Bir kanepenin şeklini korurken size ne kadar dayanacağı büyük ölçüde çerçevesine bağlıdır. Yüksek kaliteli döşemeli mobilyalar için sağlam ve sağlam olmalıdır.

Bugüne kadarki en iyi çerçeveler kurutulmuş ahşaptan yapılmıştır. Kurutma işlemi, ahşaptaki tüm nemi gidererek uzun süre şeklini ve stabilitesini korumasını sağlar. Mevsimsiz (ham, kurutulmamış) ahşaptan yapılmış bir çerçeve büzüşebilir veya çatlayabilir. İkincisi, budaklı ağaç için de tipiktir (iğne yapraklılar, özellikle çam).

Düğümlü ahşapta çatlaklar

Düğümlü ahşapta çatlaklar

Düğümlü ahşapta çatlaklar

Düğümlü ahşapta çatlaklar

Kaliteli çerçeveler, yapıştırılmış, sabitlenmiş ve dişli bağlantılara özellikle dikkat eder. Ayrıca ek destek sağlamak için kanepenin köşelerinin takviye blokları ile güçlendirilmesi tavsiye edilir.

Kanepenin köşelerinde takviye blokları yok

Kanepenin köşelerinde takviye blokları yok

Kanepe köşelerinde takviye blokları var

Kanepe köşelerinde takviye blokları var

Makalede “Ahşap mobilyalar – kalite nasıl belirlenir?»Size farklı ahşap malzemelerin avantaj ve dezavantajlarından bahsetmiştik: sunta, kontrplak, sert ağaç veya yumuşak ağaç. Özellikle kanepeye ek olarak başka ahşap mobilyalar alacaksanız, bu makaleyi ayrıntılı olarak tanımanızı tavsiye ederiz. Genel olarak, kontrplak ve sunta ürünlerinin, özellikle bazı parçaları basit ataşlarla bağlanmışsa, masif ahşaptan daha düşük kalitede olduğunu not ediyoruz. Bununla birlikte, ilave kontrplak katmanları çerçeveyi güçlendirebilir, bu nedenle burada malzemenin kalınlığı çok önemlidir. Kontrplak çerçeveli kaliteli bir koltukta 11-13 katman veya daha fazla kontrplak vardır.

Bir kanepenin kalitesi nasıl belirlenir - tost kontrplak

Bir kanepenin kalitesi nasıl belirlenir – tost kontrplak

Koltuk desteği

Sağlam çerçeve, iyi bir koltuk desteği için temel oluştururken, dolgu onu güçlendirir. Bir mobilya mağazasında satın almadan önce kanepenizin desteğini mutlaka üzerine oturarak kontrol etmelisiniz. Koltuklar bükülmemeli, aynı zamanda kesinlikle rahat olmalısınız.

En iyi modern koltuk desteği, güçlü bir sicim ile elle takviye edilen sekiz kez bağlanmış yay sistemi olarak kabul edilir. Master, onu yukarıdan aşağıya, bir yandan diğer yana ve sonra her iki yönde çapraz olarak uzatır, böylece her bir yayı güvenli bir şekilde sabitler.

Koltuk Kalitesi Nasıl Belirlenir - Bağlı Yaylar

Koltuk Kalitesi Nasıl Belirlenir – Bağlı Yaylar

Ancak bu oturma desteği ile satışta mobilya bulmak nadirdir. Çoğu zaman, onarım atölyelerinde sipariş vermek için sekiz kat yaylı pansuman yapılır.

Güvenli koltuk desteğinin bir başka biçimi de sinüs yay tasarımıdır. Bu durumda, “S” şeklindeki yaylar, koltuğun önünden arkasına doğru uzanır ve bir yandan diğer yana uzanan ekstra kalın tellerle desteklenir. Aynı zamanda koltuğu sağlam kılar, ancak aynı zamanda daha az alan gerektiren daha düz bir yüzey oluşturur.

Sine Springs Kanepe

Sine Springs Kanepe

Son olarak, üçüncü seçeneğe bakalım – çaprazlama olan ve ardından çerçeveye bağlanan güçlü şeritlerle destekleyin, böylece yastıklar için bir platform oluşturun. Bu kayışlar doğal veya sentetik liflerden yapılabilir ve özel bir gergi olmadan kullanılırsa koltuklara iyi destek sağlamaz. Ancak daha kaliteli kanepelerde her zaman iyi gerilir ve çerçeveye sağlam bir şekilde tutturulur. Bu tip koltuk desteği, mevcut olanlar arasında en az tercih edilenidir.

Koltuk askısı desteği

Koltuk askısı desteği

Yastıkların doldurulması

Artık koltuk çerçeveleri ve desteği ile ilgili tüm temel bilgileri bildiğinize göre, sizin için hangi minder dolgusunun en iyisi olduğunu düşünme zamanı.

Yumuşak oturma tercihiniz varsa kuş tüyü yastıklar tercih etmelisiniz. Birinci sınıf seçenekler olarak kabul edilirler ve bu nedenle en pahalılar arasındadırlar. Aynı zamanda kaliteli kuş tüyü yastıklar, döşemelik kumaşın altına tüylerin çıkmasını engelleyecek özel bir astara sahip olmalıdır. Sadece kuş tüyü ile doldurulmuş yastıkların bakım ve neredeyse günlük bakım gerektirdiği unutulmamalıdır.

Bir kanepenin kalitesi nasıl belirlenir - yumuşak tüy dolgusu

Bir kanepenin kalitesi nasıl belirlenir – yumuşak tüy dolgusu

Bu nedenle, yastıkları polyester elyaf gibi diğer malzemelerle kombine edilmiş tüylerle doldurmak çok daha popülerdir. Kilim şeklinde yapılan bu malzeme, daha az talepkar dolgu sağlamak için yüksek yoğunluklu köpüğün etrafına sarılır.

Bir kanepenin kalitesi nasıl belirlenir - kuş tüyü polyester elyaf

Bir kanepenin kalitesi nasıl belirlenir – kuş tüyü polyester elyaf

Bu arada, bu pedler (aşağı + polyester) süngerle sarılmış yaylı bloklarla da kullanılabilir. Bu kombinasyonun sonucu, içeriden güçlü, esnek destek sağlayan yumuşak bir oturma yüzeyidir. Yastıklar şeklini daha iyi koruyacağından bu iyi bir seçenektir.

Bir kanepenin kalitesi nasıl belirlenir - elastik yastık dolgusu

Bir kanepenin kalitesi nasıl belirlenir – elastik yastık dolgusu

Elastik yastık dolgusu

Elastik yastık dolgusu

Günümüzde en yaygın koltuk köpüğü dolgusu poliüretandır. Açıkçası, yoğunluğu ne kadar yüksek olursa koltuklar o kadar elastik olacaktır. Düşük yoğunlukta daha hızlı bozunduğundan, satın almadan önce bu malzemenin yeterince yoğun olduğundan emin olun.

Poliüretandan yapılan koltuk dolgusunun daha yumuşak olması için pamuk dahil çeşitli malzemelerle sarılır. En ekonomik ancak en dayanıklı olmayan dolgu lavsan ile sarılmış poliüretandır.

Lavsan ile sarılmış poliüretan

Lavsan ile sarılmış poliüretan

Makalenin sonunda, kaliteli kanepelerin genellikle ucuz olmadığını, ancak uzun yıllar satın alındıklarından, konfor yerine düşük bir fiyat seçmeden önce iki kez düşünmeye ve görünümlerini uzun süre koruyabildiğine dikkat çekiyoruz. Her zaman alabileceğiniz en kaliteli ürünleri alın.

Kanepe ve koltuk seçimi konusunda daha fazla tavsiyeye mi ihtiyacınız var? Ardından makalemize bakın “Döşemeli mobilya».