Bir çamaşır kurutma makinesi nasıl seçilir

Kurutucu artık bir lüks değil. Hemen hemen her modern ev hanımı, kıyafetleri hızlı ve sorunsuz bir şekilde kurutmak için bu harika tekniğe sahip olmak ister. Ancak giysi kurutma makinelerinin nasıl seçileceği, çünkü modern pazar birçok model ve bu tür ekipmanların birçok türünü sunuyor. Bu soruya bu yazı çerçevesinde detaylı olarak cevap verelim.

Kurutma makinesi çeşitleri

En iyi giysi kurutucusunu seçmek, 30 yıl önce Batı Avrupa’da yaşasaydık çok daha kolay olurdu. O günlerde sadece kurutucular ortaya çıktı, onlar için model sayısı çok sınırlıydı ve sadece bir tip vardı – ilk aldığınız türü alın ve kazandınız.

Şimdi durum farklı, bir uzman için bile hangi kurutucunun daha iyi olduğunu söylemek zor ve tüketici hakkında konuşacak hiçbir şey yok. Bununla birlikte, kurutma makinelerinin ne olduğunu anladıktan sonra, seçimleri için genel kriterleri formüle etmek mümkündür, ancak her şeyden önce.

Üç sınıflandırmada sunulan birkaç tür kurutucu vardır. Netlik adına, bu sınıfları aşağıda gördüğünüz çizelgeye ekledik.Kurutucular türleri

Tam olarak işlevsel olan sadece iki tür kurutma makinesi vardır: tambur tipi makineler ve kurutma tankları. Şemada gösterilen üçüncü tip, hala çamaşır kurutma işlevine sahip bir çamaşır makinesidir. Çamaşır kurutucu piyasadaki en popüler olanıdır ve en çok talep görendir. Bu tip kurutucu iki türe ayrılır: havalandırmalı ve yoğuşmalı. Havalandırma kurutucularında, nesnelerden buharlaşan nem, havalandırma şaftındaki özel bir tüp vasıtasıyla uzaklaştırılır.

Yoğuşmalı kurutucularda nem özel bir tankta toplanarak kartere dökülür. Bu bakımdan yoğunlaştırma makineleri daha kullanışlıdır, kullanımı daha kolaydır ve bu nedenle daha popülerdirler. Kurutma kabini, yerleşik kurutma ünitelerine sahip normal bir dolaptır. Giysiler normal omuzlarda asılı duruyor ve kurutma programını çalıştırırsanız nesnelerin nemi buharlaşmaya başlayacak. Kurutma fırınları, sırasıyla oda sayısı ve boyut olarak farklılık gösterir.

Dikkat edin! Fırınlar çift amaçlıdır, bir şeyleri depolamak ve kurutmak için aynı anda kullanılırlar.

Seçim kriterleri

Uygun bir kurutucu seçerken hangi parametreler dikkate alınmalıdır? Uzmanlar bu soruyu cevaplamaya yardımcı olacak.

 • Küçük odalarda (örneğin, tipik bir apartman dairesinde banyo) her santimetre önemlidir, bu nedenle küçük bir kurutucu seçin. Bununla birlikte, kurutucu ne kadar küçükse, bir seferde o kadar az çamaşır yüklenebileceğini unutmayın.
 • Önerilen kurutucu kurulumunun yerinde havalandırma için bir açıklık veya pencere yoksa, bir havalandırma kurutucusu satın almayın.
 • Kurutma makinesinin işlevsel bileşenine dikkat edin. Üretici tarafından sunulan tüm işlevler tüketici için faydalı olmayabilir, ancak belirli değere sahip bazı işlevler gerekli olmalıdır. Örneğin, “Kolay Ütüleme” işlevi veya nesnelerin bir com’da vurulmasını önleyen “Kolay Ütüleme” işlevi.
 • Kurutma tamburunun yapıldığı malzemelere dikkat edin. Paslanmaz çelik ise daha iyi.
 • Modern kurutucu daha az enerji verimli olmalıdır, bu nedenle yalnızca enerji sınıfı A, tercihen A + veya A ++ üzerinde belirtilen cihazları satın alın.
 • Kurutucuya, enerji tasarrufu sağlayan ve odada aşırı ısı üretmeyen bir ısı pompasının kurulu olduğundan emin olun.

Her tür kurutucu modern pazarda üç fiyat kategorisinde sunulmaktadır: düşük, orta ve yüksek Düşük fiyat kategorisinde, sadece tanınmış ev aletleri üreticilerinin kurutucuları vardır ve bunların maliyeti 500 ila 700 metreküp arasında değişmektedir.Orta fiyat kategorisinde kurutma makineleri ve dolapları sunulmaktadır. Maliyet 700 ila 1000 metreküp arasında değişiyor. Daha yüksek fiyat kategorisinde, 1000 m3’e mal olan kurutma makineleri ve kilitli dolaplar sunulmaktadır.

Bir kurutucu nasıl çalışır?

Kurutucu tamburKurutucunun çalışma prensibi, türüne bağlıdır. Tamburlu kurutucular, otomatik yıkayıcılara çok benzer. Aynı döner tambur ve ısıtma elemanlarına sahiptirler.

Ayrıca tamburlu kurutuculara, yıkama ile birlikte sıcak havanın namlu içerisinde hareketini sağlayan fanlar takılmaktadır. Üçlü olumlu bir etki ortaya çıkıyor:

 1. Isıtma, nemin buharlaşma sürecini hızlandırır.
 2. İçerideki havanın hareketi bu sürecin tekdüzeliğini sağlar;
 3. Rulo dönüşü daha sonra ütüleme kolaylığı sağlar.

Fırın nasıl çalışır? Kurutma kabini her zamanki mobilyalarımız gibidir. Böyle bir gardırobun içinde giysiler için kafes raflar ve eşyalar için askılar var. Fırın, birkaç güçlü ısıtma elemanı ve sıcak havayı dağıtmak için fanlar ile donatılmıştır. Sevdiğimiz kurutma programını kurar, çalıştırır ve kendi işimizi yaparız. Programın kendisi işi tamamlayacak ve ardından temiz ve kuru şeyler alacaksınız.

Modern bir evde kurutucuya ihtiyacım var mı?

Muhtemelen, teknik olarak gelişmiş bir evde çamaşırları bir ip üzerinde kurutmanın sadece rahatsızlık verici değil, aynı zamanda moda olmadığı gerçeğinden bahsetmek gereksiz olmayacaktır. Ve gerçekten, neden balkonda veya sokakta soğukta keten leğenlerle dolaşıp, herkesin görmesi için hepsini iplere asın. Evet, sigara içmeye karar veren en üst kattaki sarhoş komşulardan birinin en sevdiğiniz cekete yanan bir sigara attığından emin olun.

Tabii ki, evde katlanabilir bir kurutucu ve kuru giysiler satın alabilirsiniz. Ancak bu durumda, bütün gün giysi asmayı ve tozun kimyasal kokularını solumayı düşünmeniz gerekir ve aşırı nem hakkında konuşulacak hiçbir şey yoktur. İşte tamburun kurumasına ilişkin argümanlar.

Kurutucular birçok avantaj ve dezavantaja sahiptir. Uzmanlar, tamburlu kurutma makinelerinin aşağıdaki avantajlarını ayırt eder:

 • Nispeten küçük boyutlar ve etkili çamaşır kurutma.
 • Tamburlu kurutucular, çamaşırların en hızlı şekilde kurutulmasını sağlar;
 • Döner kurutucular, çamaşırları buharla işleyebilir, bu da ütüleme işlemini kolaylaştırır;
 • Bu cihazların, doğru olanı kolayca seçebileceğiniz birçok kurutma programı vardır;
 • Merdane kurutma bağımsızdır ve temas gerektirmez.

Kurutma kabiniKurutucunun ana dezavantajı, istisnasız her şeyi kurutmanın imkansız olmasıdır. Özellikle hassas kumaşlar ve ayakkabılar böyle bir makinede kurutulamaz. Bazı ev hanımları için bu çok önemli bir dezavantajdır.

Birçok avantajı ve kurutma tankı vardır. özellikle:

 1. Ayakkabılar dahil açık havada kurutulabilen her şeyi kurutabilirler;
 2. Bir şeyleri fırında kurutma işlemi çok dikkatli ve kademeli olarak yapılırken çoğu durumda bükülmez veya kırışmaz;
 3. Kurutma kabini çok geniştir (tek bölmeli bir modelden bahsediyor olsak bile), yıkanmış çamaşırların “tüm partisini” güvenle asabilirsiniz;
 4. Kurutma kabini çok zarif görünüyor, evinizdeki mobilya aksesuarına organik olarak uyuyor.

Tüketiciler boyutlarına kurutma kabinlerinin bir dezavantajı olarak bakmaktadır; Ve onu küçük bir daireye yerleştirmek çok zor. Ek olarak, maliyetleri şaşırtıcı, modeller az ya da çok 800 dolara mal oluyor, birçok potansiyel alıcı için böyle bir fiyat korkutuyor.

Önemli! Modern kurutma makinelerinin avantajları, eksiklikleri ile örtüşüyor.Onlarla birlikte hangi ipleri, evde yoğun kurutmayı, aşırı nemi ve ıslak keten ile ağır lavaboları unutacaksınız.

Sonbahar Kurutuculara Genel Bakış: Hangisi Daha Değerlidir?

Şimdi, kurutma için güvenilir, yüksek kaliteli modern makinelerden örnekler vermenin tam zamanı. En iyisini seçmenin çok zor olacağını hemen not ediyoruz, çünkü bu soru özneldir. Bununla birlikte, uzman incelemelerine ve müşteri incelemelerine dayalı olarak iyi kurutucuların bir listesini sunacağız ve yalnızca nihai sonuçları sağlamalısınız.Çalı çalı

 • çalı WTC 84102 Omar Al-Faruk. 7 kg’a kadar yük ile Polonya merdaneli kurutucu. Çamaşırların nazikçe kurutulmasını sağlayan çok iplikli kurutma sistemi vardır. Kurutma sıcaklığını kademeli olarak düşürmek için bir program seçebilirsiniz. Teklif yok ama bu maliyete yansıyor. Para için harika bir araba, fiyatı yaklaşık 580 metreküp
 • ÇOK DC 7583S. Bu yenilikçi İsveç kurutma kabini, ayakkabı kurutma bölümü ile 184 x 60 x 64 cm boyutlarındadır. Nispeten küçük boyut, maksimum güç ile telafi edilir. Üretici, 16 metre uzunluğundaki bir ip kadar keten içerdiğini iddia ediyor. Bu durumda çamaşırlar ortodontik bir durumda kurutulur ve bu da onu kırışıklıklardan korur. Bu hazine için ortalama fiyat yaklaşık 1.400 metreküptür
 • Siemens WT46S 8 kg’a kadar keten yükü ile Polonya’da üretilen yüksek kaliteli tamburlu yoğuşmalı kurutucu. Cephaneliğinde birçok kurutma programı var: çok kuru pamuk, ütü altında pamuk, dolapta kurutma, çok çabuk kurutma, iç çamaşırı, yün, buharlı kurutma ve diğerleri. Yönetimi daha kolay hale getiren bir teklif var. Modelin ortalama fiyatı 750 metreküp
 • GÖRENJE 844 g BH. Slovenya’da yapılan tamburlu kurutucu yoğuşması. Maksimum tambur yükü 8 kg’a kadar. Gösteri yok. Buharla kurutma yöntemleri, kurutmayı kontrol etmek için elektronik bir sistem ve keten ve reçel neminin dokunmatik kontrolü vardır. Kondens tankı doldurma sinyali iyi çalışıyor, gecikmeli başlatmayı programlayabilirsiniz. Modelin ortalama fiyatı 460 metreküp

Önemli! Yukarıdaki kurutucu modellerinin tümü profesyoneller tarafından titizlikle test edilmiştir ve olumlu tüketici incelemelerine sahiptir.

Sonuç olarak, çamaşır kurutma makinelerinin ev ödevi otomasyonuna doğru bir başka adım olduğunu ve bu özellikle evde çalışmaktan ve çok fazla yıkama, kurutma ve ütü beklemekten yorulduğunuzda önemlidir. Önemli olan, size her konuda uyacak bir kurutucu seçmektir ve bunun için konuyla ilgili biraz bilgi okumanız gerekir. Ek olarak daha uygun bir otomatik çamaşır makinesi malzemesi seçmek istiyorsanız Sizin için bir çamaşır makinesi nasıl seçilir İyi günler!