Bir bulaşık makinesi için su sertliği nasıl belirlenir

Su sertliğinin belirlenmesiHem bulaşık makinesi hem de çamaşır makinesi için musluk suyunun sertliği yıkama sonucu için çok önemli bir koşuldur. Tablet ve bulaşık yıkama tozu üreticileri suyu yumuşattıklarını iddia ediyorlar, ancak pratikte bu her zaman onaylanmıyor. Gerçek şu ki, ülkenin farklı şehirlerindeki suyun sertliği farklılık gösterebilir ve bununla mücadelede bir disk yeterli olmayabilir. Hikayemiz suyun ne kadar sert olduğunu ve bulaşık makinesi için nasıl yumuşatılacağını öğreneceğiz.

Sert Su: Bulaşık Makinesini Nasıl Etkiler?

Suyun kimyasal bileşimine bağlı olarak suya sert veya yumuşak denir. Yüksek konsantrasyonda kalsiyum ve magnezyum tuzları hidrasyonun zor olduğunu gösterir. Ayrıca kimyada “geçici” ve “kalıcı” su sertliği gibi kavramlar vardır. Sudaki kalsiyum ve magnezyum tuzlarının varlığı sadece geçici bir sertliktir çünkü ısıtıldıklarında bu karbonatlar ayrışır ve çökeltiye dönüşür.

Sabit sertlik, sudaki fosfatlar, nitritler, sülfatlar, sodyum ve kalsiyum silikatların varlığı ile karakterize edilir. Bu bileşikler, su ısıtıldığında ve sürekli mevcut olduğunda bozunmaz.

Önemli! Su sertliğinin derecesi, bölgedeki toprak bileşimine bağlıdır. Topraktaki kireçli kayalar ne kadar fazlaysa, su o kadar sert olacaktır.

Tüm bu maddelerin sudaki varlığı, su ısıtıcılarının çalışmasını olumsuz etkiler: kazanlar, çamaşır makineleri ve bulaşık makineleri. Suyun sertliği ne kadar yüksekse, ısıtıldığında o kadar çok su çökelir, ısıtma elemanı o kadar hızlı olur. Bu nedenle modern bulaşık makinelerinde, reçine kalsiyum ve magnezyum iyonlarını çekerek suyu daha yumuşak hale getirdiği için su arıtma cihazı olarak bir iyon değiştirici kurulmaya başlandı.

Ancak zamanla reçinenin suyu yumuşatma kabiliyeti azalır ve geri kazanılmazsa iyon değiştirici arızalanır ve bulaşık makinesi bulaşıkları yıkamayı durdurur. Yalnızca ünitenin değiştirilmesi durumu düzeltecektir. Bunu önlemek için suyun sertliğini ölçmek gerekir ve bu evde bile yapılabilir.

Suyun sertliğini belirliyoruz

Suyun sertliğini belirlemek için, bazıları günlük deneyime dayalı olan ve diğerleri daha doğru ve güvenilir olan birkaç yöntem vardır. Onlara hatırlatıyoruz:Su sertliği

 1. Kütleyi karşılaştırın. Yöntem, farklı kaynaklardan gelen su kütlesini karşılaştırmaktır. Aynı büyüklükteki iki kap, farklı su ve ağırlıkta doldurulur. Su kütlesi ne kadar küçükse, o kadar yumuşaktır. Belki bu, suyun sertliğinin ne olduğunu anlamaya yardımcı olacaktır, ancak bir bulaşık makinesi için yöntem uygun değildir.
 2. Sabunun derecesini belirleyin. Normal çamaşır sabunu almanız, sabunlu suyu ellerinizle ıslatmanız yeterlidir. Köpük kolayca oluşursa ve yıkanması zorsa, su yumuşaktır. Sert suda, neredeyse köpürmez. Bu yöntem aynı zamanda özneldir.
 3. Bant oluşum hızı. İnsanların suyun sertliğini belirlediği başka bir gösterge. Su ısıtıcısında tortu ve tortu çok hızlı birikirse, su zordur.
 4. Suyun bulanıklığı. Sert su veya eksikliği suyun bulanıklığından anlaşılabilir, bu amaçla şeffaf bir şişede toplanarak karanlık bir yerde iki gün süreyle çıkarılır. Bu süre zarfında duvarlarda bir sis ve film oluşursa, su zordur.
 5. Test şeritleri kullanıyoruz. Bu şeritler, suyun sertliğini daha doğru bir şekilde belirlemenizi sağlar. Bazı Bosch ve Miele bulaşık makinelerinde, şeritler makineyle birlikte gelir. Bazı şeritler özel bir bileşimle doyurulur, bu çubuğu bir saniye suda düşürmek ve ardından şerit üzerindeki renk gelişiminin sonucunu örneğin aşağıda gösterilen tabloyla karşılaştırmak yeterlidir.
  Su sertliğinde değişiklik
  “Biosensor Aqua” firmasının test şeritleri biraz farklı çalışır Böyle bir şeridi suda 2-3 saniye tuttuktan sonra 60 saniye beklemeniz gerekir ve ancak o zaman paketin üzerindeki renk skalasına göre suyun sertliğini belirleyin. Ölçek şuna benzer:
  Suyun sertliğinin ölçülmesi
  Özel reaktiflerin kullanılmasını gerektiren bu şeritler de vardır. Bir bardağa az miktarda su dökülür ve şerit indirilir, ardından suya biraz reaktif eklenir. Test şeridi üzerinde renk göründüğünde, suyun sertliği tablodan belirlenir. Bu şeritlerde ayrıntılı kullanım talimatları vardır, bu yüzden onları okumak için çok tembel olmayın.

  Bilginize! Test şeritli yöntem, evsel koşullar için ideal yöntemdir, çok pahalı değildir ve doğruluk, yukarıda açıklanan yöntemlerle sertliği belirlerken olduğundan çok daha yüksektir.

 6. Sertliği bir TDS metre kullanarak ölçüyoruz. Böyle bir cihazla, musluktaki suyun sertlik seviyesinin tam göstergesini öğrenebilirsiniz. Ancak cihaz oldukça pahalıdır. Bu seni rahatsız etmezse, böyle bir asistan bulabilirsin.
  Su sertliği ölçümü

Ölçümlerden sonra ne yapmalı, suyu nasıl yumuşatmalı?

Evinizdeki suyun sertliğini keşfettikten sonra yumuşatmayı düşünmelisiniz çünkü bulaşık makinesine sadece sert su dökülmekle kalmaz, onu içmezsiniz. Bulaşık makinesi nasıl korunur? Öncelikle odanın altındaki bulaşık makinesi bölmesine tuzu doldurmak için süreyi doldurmayı unutmayınız. Tuz akışını kontrol etmek çok önemlidir.

Bunu yapmak için akış oranını talimatlarda bulunan tabloya göre belirleriz. Bosch bulaşık makinesi için bir su sertlik tablosu örneği sunuyoruz.
Bosch bulaşık makinesi için su sertliği

Önemli! Sert su içeren CD’ler tuzun yerini almayacaktır, çünkü su bir iyon değiştiriciden geçtiğinden, tuz yokluğunda basitçe parçalanacaktır, onarım için aracı çalıştırmanız gerekecektir.

Bulaşık makinesinde suyu seyreltmenin bir başka yolu, su kaynağına fosfat filtresi gibi bir filtre takmaktır. Önemli olan, zamanında temizlemeyi unutmamak. Aksi takdirde cihaz bir noktada hata kodları verir ve yıkamayı durdurur.

Bu nedenle evde suyun sertliğini belirlemek zor değildir. Bunu ihmal etmeyin, bulaşık makinenizi kırılmaya karşı korumanıza ve tuz tüketimini artırmanıza yardımcı olacaktır. Ek olarak, bulaşık yıkama kalitesindeki değişiklikleri fark edeceksiniz, çizgiler ve plak kaybolacaktır.