Bir Ariston çamaşır makinesinde filtre nasıl temizlenir

Filtreyi bir Ariston çamaşır makinesinde temizleyinEv aletleri, en basitleri bile, önlem gerektirir. Ariston marka çamaşır makinelerini içeren ileri teknoloji cihazlar, düzenli önleyici tedbirler gerektirir. Bu tür olayların listesi, tahliye pompasının düzgün çalışmasını destekleyen filtre temizliğini içerir. Filtrenin Ariston çamaşır makinesinde nasıl temizleneceğine dair bugünkü hikayemiz.

Prosedür için hazırlık

İş, güvenlik önlemlerine uygun olmalı ve ev aletlerini güç kaynağından ve su kaynağından ayırarak temizlik prosedürlerine başlamalıdır. Gerekli eylemleri gerçekleştirmenin rahatlığı için, bazı durumlarda makineyi hareket ettirmeniz gerekir ve bunu tek başına yapmak çok zordur, çünkü teknoloji çok ağırdır.

Bir sonraki adım, filtrenin yerini bulmaktır. Öncelikle, bu filtrenin kapladığı kapağı açmanız gerekir. Alt kısmında makine gövdesi üzerinde bulunan sahte plakayı sökmek gerekir. Plakayı kendi ellerinizle alamazsanız, bir aletle çıkarabilirsiniz: düz veya geniş uçlu bir tornavida veya kenarı yuvarlatılmış bir bıçak. Minimum eforla kapağın açıldığı modeller vardır.

Uyarı! HotpointAriston drenaj sistemi, pompalanan sıvıyı her zaman tanktan dışarıda tutar. Filtreyi açarsanız kalan su taşar. Basitçe yere dökülür.

Paçavra veya düz bir kaba önceden dikkat edin. Yükseltilmiş bir makinenin gövdesinin altına kurulmalıdır. Tüm ünitenin taşınmasını gerektirmeyen çamaşır makinesi modelleri vardır. Bu, sistemde kalan sıvının önceden ayarlanmış bir kaba dikkatlice boşaltılmasına bağlı olarak oluk kapağının konfigürasyonu veya kapanın kendisiyle açıklanmaktadır.

Çöp filtresinin temizlenmesi

Uzman servis personeli, filtre kapanı birkaç aşamada temizler. İlk olarak, kalan su boşaltılır ve bunun için uygun herhangi bir kap veya iyi emilmiş bez kullanılır. Tahliye kapanı tapasını saat yönünün tersine çevirerek Ariston çamaşır makinesindeki filtreyi dikkatlice çıkarmak gerekir. Dönüş açısı 45-60 derecedir. Bir sonraki adım, adaylığı sonuna kadar deşifre etmek ve geri çekmektir.

Bir kaseye su dökün

  1. Temizleme ve yıkama, büyük atıkların (yabancı nesneler, tekstil alt tabakası vb.) Çıkarılmasıyla başlar.
  2. Sırada bir baskın var. Aşındırıcı tabakası olan bir süngerle (çanak) cihaz yüzeyinden çıkarabilirsiniz.
  3. Cihaz için karmaşık yıkama prosedürünü tamamlayın. Bunun için ılık akan su kullanılır.

Bir kaynar su akışı altında yıkamanın kesinlikle yasak olduğu vurgulanmalıdır. Döküntü eylemlerinin bir sonucu olarak, plastik deformasyon ve ayrıca sakız sızdırmazlık malzemesinin elastikiyet kaybı mümkündür.

Tahliye filtresinin takılı olduğu yuvayı kontrol etmeyi ve temizlemeyi unutmayın. Çeşitli döküntü kalıntılarından kurtulmak için, biriken kir, plak ve küfün diğer kısımlarını da çıkarmak faydalı olacaktır. Bu amaç için ıslak bir sünger uygundur. Sıhhi önlemlerin sonunda belirtilen deliğe teknik bir cihaz takılması gerekmektedir. Mantar bozulmadan, sifon çekilmeden, yavaşça, saat yönünde vidalanır.

Hotpoint Ariston’ın yaratıcıları, iki ila dört aylık aralıklarla filtrelerin bakımını organize etmeyi tavsiye ediyor. Önleyici bir bakım programı seçmek için ana kılavuz yıkama sıklığı olmalıdır. Düzenli kullanım daha fazla dikkat ve daha sık bakım gerektirir. Örneğin, içinde birçok çocuğun büyüdüğü geniş bir aileyi ele alabilirsiniz.Bu durumda her gün çalıştırılan ev tipi çamaşır makinesi, ayda 1 sıklıkta çöp filtresinin temizlenmesini gerektirir.

Uzmanlar, doku tipinin de koruyucu temizlik operasyonlarının sayısını etkilediğini söylüyor. Yünlü ve küçük parçalar (pazen, bisiklet) genellikle soğuk mevsimde yıkanır. Doku substratının (villus) bolluğundan dolayı bu tür maddeler, filtrenin ciddi ve hızlı bir tıkanma kaynağı olarak işlev görür. Bu bağlamda, tahliye tuzağının daha sık temizlenmesi tavsiye edilir.Filtrenin temizlenmesi gerekiyor

Doğal tüy ve tüylere dayanan yastıkların veya kuş tüyü ceketlerin yanı sıra filtreyi tıkayan çok miktarda kalıntı kaynağı olan diğer şeylerin yıkanması durumunda, belirli bir programın sonunda temizlenmesi önerilir.

Adaya dikkat etmezseniz?

Ciddi derecede kirlenmiş bir tuzak bir sorun kaynağı olabilir. Bu sorunlar sadece “ev asistanının” bozulmasıyla ilişkilendirilmeyecek. Kir, esas olarak bir mikroorganizma kaynağıdır ve sırayla aile üyeleri için ciddi hastalıklara neden olabilir.

  1. İğrenç kokuyor. Ev aletlerinden ve temiz çamaşırlardan gelir. Nedeni, filtrelenmiş çöp ve mikrobik üreme kaynağı haline gelen kir birikmesidir. Bakterilerin yaşamsal aktivitesi, kil “birikimini” asitlendirerek, herhangi bir taze yıkamadan tazelik kokusunu mahrum bırakabilecek çürük bir koku yaratır.
  2. Küf ve bakteri. Cihazı yakalayan bu çamur, ünitenin kurulu olduğu odadaki havayı zehirlemeye başlayacaktır. Buna neyin yol açtığını, kendiniz anlarsınız.
  3. Boşaltmada zorluk. Drenaj sisteminin normal işleyişi, tıkanmalarla engellenir. Göz ardı edilen bir sorun maksimum filtre kirlenmesine neden olur ve bu da cihazın su deposunu boşaltmak için programı düzgün bir şekilde yürütmesini engeller.
  4. Pompa kırılıyor veya düzgün çalışmayı reddediyor. Yabancı cisimler bazen tahliye kapanından pompaya geçer. Sonuçlar – sıvıları pompalamayı durduran pompa arızası. Yabancı cisim metal bir parça ise pervane kanatlarını kırabilir. Bunun yerine, pompa gövdesi ağır hasar görmüştür. Sonuç olarak, tamamen değiştirilmesi gerekecek veya pahalı onarımlar gerekecek.

Sızıntı filtresi

Sızıntı kontrolü yapılarak filtre temizleme işlemi tamamlanmalıdır. Bu fenomen hemen değil, birkaç yıkamadan sonra ortaya çıkabilir. Talihsiz bir sızıntı neden olabilir?

İlk olarak, filtre ihlal edilecek şekilde (düzensiz, gevşek) takılabilir. Tuzak, dikişsiz sabitleme gerektirir ve bu da iplikte kesme olasılığını ortadan kaldırır. Filtre sıkıca takılmalıdır, ancak aynı zamanda dikkatlice sıkılmalıdır. Kapak gevşetilirken plastik parçanın ipliği büyük bir basınçla gevşetilebilir. Bu durumda oluşan kaçak deformasyonlar düzeltilerek ve fiksasyon sıkılaştırılarak kolaylıkla düzeltilir.

İkinci olarak, sarf malzemelerindeki (contalar) üretim hataları. Yuvadaki drenaj sifonunun yoğunluğu kauçuk conta ile sağlanmaktadır. Zamanla kullanılamaz hale gelebilir (çatlayabilir). Hassas olmayan filtre çıkarma veya keskin aletlerle temizleme işlemlerinden sonra hasar meydana gelebilir. Kusur, lastik bantları (varsa) değiştirerek veya filtreyi tamamen değiştirerek giderilebilir.

Ve üçüncü olarak, ipliğin veya tahliye tuzağının bütünlüğünün ihlali. Nedeni yanlış, parçayı zahmetsizce çıkarmak veya mantarı sıkmak. Yapılan çabalar sonucunda elemanlarla temas zayıflar ve bu da sızıntı varlığına yol açar. Salyangozun filtreye eklendiği bir tuzak veya grup değiştirilerek sızıntı ortadan kaldırılır; bu durumda bir uzman görevlendirilmesi gerekebilir.

Filtre kaldırılamaz

Bazen çamaşır makinelerinde bir tahliye tuzağı kurmak zordur, durumlar tamamen farklıdır: tutamak kaymaz veya tutucu yuvaya takılır ve çıkarılmaz. Bu durumun nedeni drenaj ünitesine periyodik veya periyodik bakım (önleme ünitesi) verilmemesidir.

Bir aday geri çekilmezse nasıl alınır

Tahliye filtresi filtrelenmemişse, bu, diş ile conta arasında oluşan yabancı cisim veya ölçek varlığı ile açıklanabilir. Ustalarımız sorunu adım adım çözmeyi teklif ediyor.

Öncelikle, kilitli filtre bir marangozluk aletiyle (pense) gevşetilebilir. Eylemler temiz olmalı ve aceleye getirilmemelidir. İlk yöntemin uygulanması istenen sonucu vermediyse, pompa çıkarıldıktan sonra temizlik yapılabilir.

Prosedür, doğru eylem sırasına uyulmasını gerektirir. Farklı modellerde (markalarda), olayları başlatmak için, cihaz gövdesinin duvarlarından birinin (ön ve arka) açılmasını iptal etmek gerekir. Daha sonra, koklearı bir tüp ve esnek bir drenaj tüpüne bağlayan kelepçeleri açarak kabloları ayırmalısınız. Ardından, hidrolik cihazı sarmal ile çıkarmanız gerekir. Tahliye kapanı tahliye borusu veya pompanın açıklıklarından temizlemek en kolayıdır (pompayı kokleadan çıkardıktan sonra).

Önemli! Tahliye sifonunu bir tahliye pompasıyla temizleme seçeneği çok karmaşıktır ve özel bilgi gerektirir. Etkinliklerin kalitesini sağlamak için profesyonellerine güvenmeniz önerilir.

Yukarıdaki işlemlerin tümü işe yaramadıysa ve filtre herhangi bir şekilde kaldırılmadıysa, belki yanlış bir şey yapıyorsunuzdur veya cihazınızın kendine özgü bir özelliği vardır. Hiçbir şeyi çarpmayın, ustaya veda edin, sorununuzu çözecektir.