Bir apartman dairesinde şömine nasıl donatılır – en iyi fikirlerle 30 fotoğraf

Alevlerin titremesi, yanan bir ağacın çatırtıları ve ateşin ısınma ısısı, bir insanın duygusal durumu üzerinde her zaman olumlu bir etki yaratmıştır. Günümüzde bu zevki yaşamak için doğaya, yazlık ya da kır evine gitmek gerekmiyor. Modern teknolojiler sayesinde dairenize bir şömine yerleştirebilir ve soğuk kış akşamlarında ateş manzarasının tadını çıkararak yanında güneşlenebilirsiniz. Bunun için hangi seçenekler var ve kendiniz nasıl şömine yapabilirsiniz? Daha fazlasını öğrenin! Ve şömineli oturma odalarının 30 büyüleyici fotoğrafının keyfini çıkarın.

Bir dairenin içinde şömine ne olabilir

Özel evlerde bu kadar popüler olan katı yakıtlı şömineler ve odun sobaları, yine de bir apartman dairesi için iyi bir çözüm değildir. Çok fazla yer kaplarlar ve kurulumları pahalıdır. Ayrıca duman nedeniyle sadece yüksek katlı binaların üst katlarında donatılmasına izin verilmektedir. Komşularınızdan hangisi sürekli duman solumaktan keyif alacak?

Bir şehir dairesinde sıcacık bir şömineye sahip olmak isteyen herkes için aşağıdaki seçeneklere daha yakından bakmanızı öneririz:

 • Gaz;
 • Elektrik;
 • Biyo-şömine;
 • Yanlış şömine (yapay taklit).

Artılarını ve eksilerini düşünün!

Bir apartman dairesinde şömine nasıl donatılır - en iyi fikirler

Ayrıca bkz: Modern iç mekanlarda şömine fotoğrafları seçkisi

Dairede elektrikli şömineler (genel bakış + iç kısımdaki fotoğraf)

Bugün, elektrikli şömineler bir apartman dairesinde en popüler ocak türüdür. Faydaları göz önüne alındığında şaşırtıcı değil:

 1. Borulara ve havalandırma sistemine gerek yok;
 2. Nispeten düşük maliyet (gaz ve biyodan daha ucuz);
 3. Kolay ve hızlı kurulum süreci;
 4. Bakım kolaylığı (temizlik gerektirmez);
 5. İyi yangın güvenliği;
 6. Parçaların korozyon olmaması nedeniyle dayanıklılık;
 7. Sürdürülebilirlik – atmosfere katı parçacıklar ve buharlar yaymayın;
 8. Elektrikli şömine, daireye ısı yayarak kendi kendine ısınmaz, bu da onu çocuklar ve evcil hayvanlar için güvenli hale getirir;
 9. Onarım sırasında yerini değiştirmek kolay olacaktır.

Bazı elektrikli şöminelerin uzaktan kumandalı olduğunu da belirtmekte fayda var. Bu, parlaklığı ve radyasyon gücünü uygun şekilde ayarlamayı mümkün kılar.

Şimdi dezavantajları listeleyelim:

 1. Yüksek enerji maliyetleri;
 2. Dairede nemde önemli düşüş;
 3. Elektrikli bir şömine yalnızca belirli bir alanı ısıtır ve ana ısıtma kaynağı olması amaçlanmamıştır. Büyük bir alan ısıtıcısı kadar fazla ısı üretir.

Elektrikli şömineler dairelerde nasıl görünüyor? Fotoğrafa bak:

Bir apartman dairesinde kendi elinizle bir şömine nasıl dekore edilir Dairenin iç kısmında elektrikli şömine - salondaki fotoğraf Dairelerde köşe elektrikli şömineler Dairede elektrikli şömine - fotoğraftaki oturma odası iç Bir şehir dairesinde küçük elektrikli şömine

Bir şehir dairesinin iç kısmında gazlı şömine

Bir gaz şöminesi için yakıt, propan-bütan veya normal pişirme gazı olabilir. Ekipman maliyetlerinden tasarruf etmek için mevcut sisteminize ve mutfağınızdaki havalandırmaya bağlayabilirsiniz. Dairelerde gazlı şöminelerin diğer avantajları arasında:

 1. Katı yakıtlı şömine ve sobalara göre çok daha az zararlı madde yayar;
 2. Herhangi bir iç tasarımı dekore etmek için çok çeşitli modeller (gömme olanlar dahil) mevcuttur;
 3. Gazlı bir şömine kurmak, elektrikli bir şömineden daha pahalıya mal olacak, ancak aylık faturalarınızı azaltmanıza yardımcı olabilir;
 4. Hava üfleyiciler, odun ateşlemeli kazanların yaptığı gibi ısıyı dairenin her yerine dağıtmaya, içeriye doğru yönlendirmeye yardımcı olur.

Satın alırken, seçmiş olduğunuz modelin, alev söndüğünde gaz bağlantısını kesen bir sensöre sahip olduğunu lütfen unutmayın.

Gazlı şömine kullanmanın eksileri:

 1. Nispeten yüksek maliyet;
 2. Kurulum kalitesi için artan gereksinimler. Gaz kaçağının ne olduğunu biliyorsun.


Şimdi bir dairenin içinde bir gazlı şöminenin nasıl göründüğünü takdir edin!

Dairenin iç kısmında lüks gazlı şömine Çatı katı tarzındaki dairede şömineli oturma odası Ayrıca şunu okuyun: Evlerin ve dairelerin iç kısmında rahat dağ evi tarzıDairede şömineli salonun modern tasarımı - fotoğraf Dairede şömineli bir oturma odasının şık tasarımı - fotoğraf Dairede gaz şömineli oturma odası iç - fotoğraf fikirleriDairede gazlı şömine - fotoğraf iç tasarım

Dairede alkol veya biyo-şömine (iç mekanların fotoğrafı)

Biyo şömine, bir daireye kurulum için mükemmeldir ve oturma odasının iç kısmındaki ana unsur haline gelebilir. Etanol yanma sırasında ısı ve ışık yayar, ancak koku, duman ve buhar olmadan. Bu yakıt, güvenli ve çevre dostu bir ürün olarak kabul edilir.

Ayrıca biyoetanol şöminelerin başka avantajları da vardır:

 1. Elektrikli şömineler gibi baca gerektirmezler;
 2. Taşınabilir ve bağımsızdırlar. Ne gaza ne de bir prize bağlanmaları gerekmez;
 3. Kül yok ve genellikle temizlemeye gerek yok;
 4. En yüksek düzeyde çevre dostu. Biyoetanol, bitkisel gıdalardan ekstrakte edilen fermente şekerlerden yapılır.
 5. Elektrik kesintisi durumunda ısı kaynağını kaybetmezsiniz.

Biyo-şöminelerin dezavantajları şuna benzer:

 1. Fazla tüketmezler ama oksijen tüketirler. Çok uzun süre kullanılırsa, zamanla havayı tazelemek için pencereyi birkaç saniye açmanız gerekecektir.
 2. Yüksek yakıt maliyeti.

Gazlı ve biyo şöminelerin çalışma sırasında ısı ürettikleri, elektrikli şöminelerin ise ısı üretmeden ateş görünümü oluşturabileceği de akılda tutulmalıdır. Bu, yaz akşamlarında bile kullanılmalarına izin verir.

Alkollü dairede biyo şömine Dairenin iç kısmındaki masa biyo şöminesi Dairede dekoratif kavgalar şömine - oturma odası fotoğrafı Ayrıca şunu okuyun: Oturma odası için modaya uygun bir halı seçimiDairede bio şömineli oturma odası Şömineli bir salonun lüks tasarımı - dairede fotoğraf Odalar arasında bir apartman dairesinde şömine nasıl yapılır

Bir apartman dairesinde kendi elinizle bir şöminenin taklidi – oturma odasında fotoğraf

Elbette okuyucularımız arasında zaten iyi bir ısıtma sistemine sahip olanlar var, ancak oturma odalarını bir şöminenin taklidi ile dekore etmeyi umursamayanlar var. Bir apartman dairesinde sahte bir şömine elle yapılabilir ve kitaplar, şamdanlar, fotoğraflar, hediyelik eşyalar için raf olarak kullanılabilir. vb. Bir ocağın bir kısmını oluşturmak için içine mum da koyabilirsiniz. Bir apartman dairesinde yapay bir şöminenin nasıl oluşturulacağına dair size bazı fotoğraf fikirleri sunuyoruz.

Bir apartman dairesinde kendi elinizle bir şömine nasıl dekore edilir İçeride mumlarla daire içi şömine TV sehpalı bir apartman dairesinde şöminenin taklidi LED şerit aydınlatmalı sahte şömine Ayrıca şunu okuyun: LED Şerit ile İç Mekanınızı Süslemenin 35 YoluDairede kendin yap dekoratif şömine Bir apartman dairesinde kendi ellerinizle şömine nasıl yapılır - oturma odası fotoğrafı Apartmanda şömine için şamdan - fotoğraf tasarımı Bir apartman dairesinde kendi ellerinizle bir şömineyi simüle etme fikri Aynadan apartmanda yapay şömine

Kendi elinizle bir apartman dairesinde şömine nasıl yapılır

Son olarak, bir apartman dairesinde kendi ellerimizle şömine düzenlemek için birkaç seçenek daha görelim.

Adım adım talimatlar 1:

Bir apartman dairesinde şöminenin nasıl yapılacağına dair adım adım talimatlar

Ayrıca şunu okuyun: Eviniz için yapabileceğiniz en iyi 10 Kendin Yap şey

Fotoğraftaki adım adım talimatlar 2:DIY şömine mobilyaları - adım adım fotoğraf Adım adım talimatlar 3:Kendin yap mantelpiece - adım adım talimatlar