Bıçaklar bulaşık makinesinde yıkanabilir

Bıçakları PMM'de yıkamak mümkün müBugün ev hanımları her şeyi bulaşık makinesinde yıkarlar. Sonuç olarak, bazı tabaklar ve çatal bıçak takımları erken başarısız olur. Bunun nedeni, ev hanımlarının, bu konuya bakarken kısmen değineceğimiz PMM kullanımının sınırlamalarını hesaba katmamasıdır. Bu sefer şu soruyla ilgileniyoruz: Bıçakları bulaşık makinesinde yıkamak mümkün mü? Bıçaklarda herhangi bir kısıtlama var mı yok mu? Hadi bulalım.

Bunu neden yapmıyorsun

Uzmanlar, bıçakların bulaşık makinesinde yıkanamayacağını söylüyor. Ve neden her zaman açıklanamaz. Sebepler aslında oldukça fazla. Bunun ana sebebi, cihazdaki metal ve seramik bıçakların bozulmasıdır. Bıçakların bulaşık makinesinde sıkıcı olup olmadığı tartışmalı bir konudur, ancak bıçaklarının aşırı ısınma nedeniyle deforme olması bir gerçektir. Ayrıca, tekrarlanan yıkamadan sonra metal bıçakların çok yakın gelecekte aşınmaya ve bozulmaya başladığı da unutulmamalıdır.

Bıçak saplarında sorunlar var. Ahşap saplı ürünler, sıcak su ve deterjanlar nedeniyle ağaç şiştiği ve çatladığı için 3 ila 2 yıkamada kullanılamaz hale gelir. Plastik saplı Çin bıçakları da hızla bozulur. 8-12 lavabo yeterlidir ve böyle bir bıçak fırlatılabilir.

Kaybedilecek en can sıkıcı şey, bir takım bulaşık makinesine mal olan çok pahalı Japon bıçaklarıdır.

Bazı ev hanımları seramik bıçakların bulaşık makinesinde yıkanabileceğini, ancak metal bıçakların yıkayamayacağını iddia ediyor. Uzmanlarımız bu ifadeyi incelediler ve seramik bıçakların bulaşık makinesinde metalden daha hızlı bozunduğunu keşfettiler.

  1. Üç yeni seramik bıçak alındı ​​ve üç kez yıkandı. Bıçakları lazerle keskinleştirilmiştir, bu nedenle mükemmel keskindir.
  2. İlk yıkamadan sonra bıçaklar hiç değişmedi.
  3. İkinci yıkama, kesici kenarda bir miktar bozulma gösterdi, ancak bıçaklar işlerini bir şekilde iyi yaptı.
  4. Üçüncü yıkamadan sonra, seramik bıçaklar artık yumuşak bir somun ekmeği düzgün bir şekilde kesemez ve parçalayamaz.

Seramik bıçaklarElbette deneyimlerimize çok az ürün katıldığı için saf denilemez. Ama size empoze etmeyecek olsak da, kendimiz için bir sonuca vardık. Ev hanımları, diğer bulaşıklarla temas nedeniyle bulaşık makinesinde bıçakların bozulduğunu da iddia ediyor. Bu kısmen doğru olabilir, ancak gerçek şu ki, çatal bıçak tepsisine ayrı olarak yerleştirilse bile makinedeki bıçak zamanla kesinlikle bozulacaktır, bu yüzden bunu yapmayın.

Dinleyebileceğiniz başka ilginç bir ifade daha var. Uzmanlar, sıradan bir metal mutfak bıçağının, bıçağını sitrik asitle kanadıysanız, bulaşık makinelerinden ve diğer her şeyden yıkanabileceğini söylüyor. Bu durumda, bıçağı tutmak daha iyi olacaktır, ayrıca aşınma önleyici koruma yaklaşık üç kat artacaktır. Bir limonda metal bir bıçak nasıl turalanır?

  1. Sıcak suyla yarım litrelik metal bir bardak alıyoruz.
  2. İçine üç yemek kaşığı sitrik asit dökün ve iyice karıştırın.
  3. Pamuklu bir çubuğu alkole batırın ve yağdan arındırın.
  4. Bıçağı asidik bir çözeltiye indirip yaklaşık bir buçuk saat tutuyoruz.

Bıçak, siyah bir boya tabakası ile kaplanmalıdır. İşlemden sonra bıçak ayçiçek yağı ile nemlendirilmiş bir bez ile silinmeli ve ardından yıkanmalıdır. Artık bu bıçak, agresif ortamlara dayanıklı bir sapa sahip olması şartıyla bulaşık makinesinde yıkanabilir.

Bıçaklar nasıl yıkanır

Bıçak yıkama en basit şeydir. Bunun için bulaşık makinesine gerek yoktur. Yiyecek artıklarının bıçak üzerinde kurumasına izin vermezseniz, yıkama, bıçağın musluktan akan ılık su altında durulanmasını azaltır ve temiz, kuru bir havluyla ovun. Diğer bir husus ise kontaminasyonun bıçağa sıkıca yapışmasıdır.Bu durumda bıçak uygun bir tabağa konulmalı, bulaşık deterjanı ile sıcak su dökülerek 2-3 dakika bekletilmelidir. Bundan sonra bıçak durulanabilir ve tüm kirler çıkacaktır.

Bıçağı temiz ve kuru tutun, keskinliğini zamanında ayarlayın, bundan sonra size yıllarca iyi hizmet edecektir.

Söylediklerimiz metal bıçaklar hakkındaydı. Seramikler daha az sıra dışıdır, ancak aynı zamanda kısa ömürlüdürler. Çok kullanılan bir sürekli seramik bıçak bile bir yıl içinde eski keskinliğini kaybeder. İki yıl sonra, bu ürün güvenli bir şekilde imha edilebilir, çünkü tekrar bilemek mümkün olmayacaktır. Seramik bıçak pastan korkmaz, ancak mekanik hasarlardan korunmalıdır. Ayrıca hafif bıçak, bıçak uzun süre kirli kalırsa renk kaybedebilir. Meyve ve sebze sularının seramik bıçağı lekeleyebileceği akılda tutulmalıdır, bu nedenle daha sonra yıkamak sorunlu olacaktır.

Özetle, pahalı profesyonel mutfak bıçaklarının bulaşık makinesinde yıkanmaması için en ucuz Çinlilerin bile daha iyi olduğunu not ediyoruz. Yıkama odasında yaratılan agresif ortamın etkisi altında, herhangi bir bıçak hızla parçalanır. Elde durulamak ve bir bezle silmek ve bir sonraki kullanıma kadar çıkarmak en iyisidir. iyi şanslar