Benzer renkler, bunlar nelerdir ve dekorasyonda kullanımları

Benzer renkler, kromatik daire içinde birbirine bitişik olan renklerdir ve bu örneklerde size göstereceğimizi, bu renk kombinasyonu yönteminin hata vermediğini göreceksiniz. Gölgeleri en yakın komşunuzla eşleştirmek, başarılı bir şekilde dekore etmenin en kolay yollarından biridir.

009

Benzer renkler nelerdir?

Renk çarkındaki bitişik renklerdir. Renk tekerleğindeki karşıtları çarpıcı bir etkiye sahip olduğundan, tamamlayıcı renkleri kullanmak genellikle bir alana enerji katar. Öte yandan benzer renklerle dekorasyon yapmak ya tonlar soluksa rahatlatıcı bir alan yaratabilir ya da analog kombinasyonlar doygun versiyonlarda olduğunda canlandırıcı olabilir.

001

Renk çarkında komşu oldukları sürece hangi renkleri seçtiğiniz önemli değil. Kırmızı ve turuncu, turuncu ve mor olsun, bu gölgeler bir arada her zaman ilginç, uyumlu, görünüşte biraz monokrom görünecektir.

Bu palete karar verirken talimatlar çok basittir. Önce ana renk, ardından iki veya üç bitişik renk seçilmelidir. Aşağıda size çok güzel örnekler göstereceğiz. Renklerin en saf hallerinde olması gerekmediğini unutmayın, daha açık veya daha koyu farklı tonları ve farklı tonları kullanabilirsiniz. Popüler bir analog renk kombinasyonu, denizi ve gökyüzünü anımsatan renkler olan mavi ve yeşildir.

Kırmızı, turuncu ve mor

Bu sıcak ve yoğun tonların birleşimi, büyük kolaylık ve sadelikle dinlendirici ve rahat bir yatak odası yaratır. Ayrıca çok tutkulu bir görünüm elde edersiniz.

022

Daha önce de söylediğimiz gibi, derinliğe ulaşmamıza yardımcı olan daha açık pastel tonları kullanabilirsiniz.

007

023

Sarı ve turuncu

Bu kombinasyonu kullanarak parlak ve retro bir görünüm elde edebilirsiniz. Mekan çok genç ve enerjik görünüyor.

021

Mavi ve yeşil

Bu pürüzsüz ve taze palet harika bir his veriyor ve herkesin gözlerini yatıştırıyor. Çok mutlu bir alan elde ederek çok fazla parlaklık ve parlaklık sağlarlar. Bu karışım bir mekana organik ve doğal bir güzellik katıyor.

009

010 006

Çok fazla sakinlik sağladığı için bir yatak odası için mükemmel bir kombinasyondur.

004

005

Mavi ve mor

Bu tür bir renk kombinasyonu çok moda çünkü sonucu çok şık ve hatta özellikle pastel, doymamış tonlarda çok kadınsı.

016

015

Kırmızı ve turuncu

Bazı vintage mobilyalarla çağdaş ve biraz retro olan bu oda oldukça karakterlidir.

020

013

Boho şık mekanlarda yaygın olarak kullanılan bir kombinasyondur.

017

018 019

Yeşil ve sarı

En mükemmel ikililerden biridir. Sarı ve yeşilin farklı tonları bu odayı ilkbahar gibi gösteriyor.

014

000

Kaçırmayın: İç dekorasyonda üçlü renkler, fotoğraflar ve fikirler