Basınç şalteri bir çamaşır makinesinde nasıl çalışır?

Sıkıştırma süreciÇamaşır makinesinde sorunlar ortaya çıktığında, birçok ev hanımı, SM’nin içeriğini belirsiz bir şekilde hayal ettikleri için sorunun ne olabileceğini tahmin bile edemez. Bu arada, ünitenin çalışamayacağı ana parçaların en azından yaklaşık yapısını ve işlevlerini bilmeniz gerekir. Örneğin, bir basın bürosunun çalışma prensibini ve neyle ilgili olduğunu biliyor musunuz?

Neden gerekli ve nasıl çalışıyor?

Parça adından da tahmin edebileceğiniz gibi, işlevi tamamen sıkıştırmayla ilgilidir. Ana “birim” in (tüm ayrıntıları düzenleyen) tam olarak ne yapılacağını “anladığını” hiç düşündünüz mü? Örneğin, tankta toplama işlemini durdurmak veya halihazırda kullanılmış olan suyu boşaltmak için ihtiyacınız olan yeterli su olduğunu ne gösterir? Bu amaçlar için bir basınç şalteri vardır. Yıkama sürecine baştan sona dahil oluyor ve gerçekten onsuz yapmak mümkün olmayacak.

Basınç şalteri neye benziyorGerçek şu ki, her program için farklı miktarda suya ihtiyacınız var. Basınç şalteri bu değerlere programlanmıştır ve istenen hacim seviyesi silindirde göründüğü anda kontrol ünitesine beslemeyi durdurması için bir sinyal verir.. Sıkma döngüsü sırasında bile, basınç anahtarı, basınçlı nesnelerden çıkan su miktarını açıkça kontrol eder ve pompaya onu dışarı pompalaması için bir sinyal verir. Böylece, silindiri açtıktan sonra bir şeyler yazılıyor ve su çoktan çıkıyor.

Cihazın kendisi, bir hortum ve tellerin bağlandığı plastik bir kasaya sahip yuvarlak bir parçadır. Bu bölüm ne işe yarar? Membranın içinde ve anahtar. İş aşağıdaki gibidir. Silindirdeki basınç, suyun hacmine göre belirlenir. Hava, basınç şalterine bir hortum aracılığıyla girer ve membrana doğru bastırır. Membran esnek bir parça olduğu için basınç altında eğilir ve anahtara bastırır. Bu da teller aracılığıyla modüle bir sinyal verir.

Basınç anahtarını bulmak için, yıkayıcının üst kapağını açmanız yeterlidir. Cihaz, yan duvarlardan birinin yakınında bulunur (sol veya sağ – üreticiye bağlıdır).

Hangi kısımlardan oluşur?

Öncelikle parçanın nelerden oluştuğunu öğrenelim. Bu, eylem ilkesinin daha iyi anlaşılması için gereklidir.

  1. Basınç odası. Bu, onu basınç şalterine bağlayan bağlantı hortumunun temelidir. Hangi hataların ortaya çıkması nedeniyle tıkanma özelliğine ve ardından su pompalamayla ilgili sorunlara sahiptir.
  2. Sensörler. Zarın bulunduğu yer burasıdır. Sensör, sıvı sütununun ürettiği basıncı kHz’e dönüştürür (frekans dalgalanmalarını ölçer).
  3. Mıknatıs veya ferrit çekirdek.
  4. ilkbahar.
  5. Diyafram. Aksi takdirde, hava basıncı altında bükülen ve anahtara basan aynı membrandır.
  6. Bobinler, kapasitörler ve devre kartları. Bunlar, sinyale doğrudan katılmayan ancak diğer parçaların ve kontakların geçerliliğini destekleyen yardımcı elemanlardır.
  7. Ayar vidası ve muhafazanın kendisi, içinde veya yanında cihazın ana unsurlarıdır.

Basınç şalteri hangi parçalardan oluşur?

Basınç şalteri şu şekilde çalışır: hava hortumun içinden içeri doğru hareket ettiğinde, diyafram salınım devresinin mıknatısına (çekirdeğine) basar. Sonuç olarak, jeneratörün salınım frekansı değişir. Basınç altında çekirdek yüksekliği değişir ve bu değişiklikler ayar vidası ile okunur.

Önemli! Su hacmi için basınç şalterinde programlama, salınım frekansı değerleri kullanılarak hassas bir şekilde yapılır.

Örneğin, boş bir depoyla değer en yüksek, dolu bir depo ise en düşüktür. Programlanmış verilerin ana odağı olan bir girdi girişi de vardır. Muhafazanın kenarında bulunur ve temas hortumu ile kesişir.Uygun giriş sadece salınımın frekansını okur ve içerdiği verilere dayanarak tanka ne kadar su girdiğini belirler. Ses ne kadar yüksek olursa, frekans o kadar düşük olur. İzin verilen minimum değere ulaştığında, basınç şalteri jeneratörüne enerji verilir ve teller aracılığıyla ana üniteye bir sinyal gönderir.

Yani bu önemli yıkayıcı sensörü de çalışıyor. Bu arada, yıkayıcı seviye sensörü fabrikada ayarlanmıştır, ancak bazen bu ayarlar sıkışır ve geri yüklenmesi gerekir.