Bahçe Toprağı Saksıda Kullanılabilir mi?

İç mekan bahçeciliğine başlamak mı istiyorsunuz? Evinizi süslemek için belki birkaç pencere otu veya birkaç güzel saksı bitkisi? O zaman muhtemelen merak ediyorsunuz, bahçe toprağı saksıda kullanılabilir mi?

Cevabın, bazı iç mekan saksı bitkilerini başlatmaya çalışırken göz önünde bulundurulması gereken birkaç belirleyici faktör vardır. Öyleyse, bunu yapıp yapamayacağınızı ya da ne tür bir toprak kullanacağınızı tam olarak anlamak için bir göz atalım ve parçalayalım mı?

BÜYÜK TOPRAK KALİTELERİ NELERDİR?

Bu nedenle, bahçe işleri yaparken kullanabileceğiniz iki ana toprak türü vardır; saksı ve bahçe toprağı. İkisi arasındaki farkı bilmek, bitkilerinizin nasıl geliştiği için çok önemlidir.
saksı toprağı

SAKSI TOPRAĞI

Bu nedenle, otlar, çiçekler, eğrelti otları veya diğer saksı bitkileri gibi iç mekan bitkilerine başlarken ve bunlarla ilgilenirken, bunun kapalı olduğunu hatırlamanız gerekir. Bitkinin kiri ve kökleri, sınırsız dışarıya ekilme özgürlüğünün aksine bir kap içinde tutulur.

*Bunları da sevebilirsiniz: Her yıl saksı toprağını değiştirmem gerekir mi?

Yemek tarifi

Bu, bitkilerinizin yaşaması için kirin uygun şekilde boşaltılması ve havalandırılması gerektiği anlamına gelir. Aksi takdirde, kesinlikle ölecekler ve tüm sıkı çalışmanız boşa gidecek. Kaplar için kir aslında hiç de kir değildir. İnsan yapımıdır ve birkaç ana bileşenden oluşur; turba yosunu, vermikülit, ağaç kabuğu, hindistan cevizi lifleri.

İşte harika bir saksı toprağında aranacak şeyler:

onay işareti-yeşil

iyi boşalır

onay işareti-yeşil

uygun şekilde havalandırmak

onay işareti-yeşil

dengeli nem seviyesini korur

onay işareti-yeşil

iyi malzeme tarifi

bahçıvanlık toprağı

BAHÇE TOPRAK

Dış bahçenizin sağlığı ve uzun ömürlülüğü sadece bahçe toprağınızın kalitesine bağlıdır. Ciddi anlamda! Her şey toprağa iniyor. İç mekan bitkileri, insan yapımı saksı toprağı tarifine güvenirken, açık bahçenizin organik atık (gübre) gibi daha doğal bileşenlerden oluşması gerekir.

Yemek tarifi

Harika bir bahçe toprağının en önemli yönü, tıpkı çömlekçilik gibi ama farklı bir şekilde drenaj ve havalandırmadır. Kum veya kil gibi şeyler eklenerek su tahliyesi ve iyi hava akışı sağlanır. Kullanılacak dört ana bahçe kiri türü vardır ve her birinin kendine has özellikleri vardır.

kum eklemek

KUM EKLEME

Bahçe malzemesine kum ekleyerek, toprağın suyu uygun şekilde boşaltmasına yardımcı olan ve bitkilerin su basmasını önleyen kumlu bir parçacık oluşturursunuz.

kil eklemek

KİL EKLEME

Kil, genellikle bahçelere ek bir bileşen olarak kullanılır çünkü yalnızca süzülmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda besinler de içerir. Ancak, çok fazla kil suyu bloke edebilir ve su baskını ve boğulmaya neden olabilir.

silt eklemek

İPEK EKLEME

Kum ekleme fikrine benzer şekilde silt, ıslandığında kil gibi kümelenmeden kumlu parçacıklar oluşturur.

balçık eklemek

LOAM EKLEME

Tın, muhtemelen eklenen tüm malzemeler arasında en popüler olanıdır. Tüm dünyanın en iyisidir ve organik aktiviteye gelişme şansı sunar, mükemmel hava akışı ve su tahliyesinin yanı sıra tutma sağlar. Birden fazla bitki ve çiçek yetiştirmek için mükemmeldir.

DEĞİŞTİRİLEBİLİR Mİ KULLANILABİLİR?

Basitçe söylemek gerekirse, hayır. Kendinize “bahçe toprağı saksı toprağı olarak kullanılabilir mi?” Diye soruyorsanız, bunu hatırlayın. Saksı bitkileri, dış mekanlarda olduğu gibi özgür bir ortamda gelişme şansına sahip değildir, bu nedenle drenaj ve havalandırmaya yardımcı olmak için turba ve hindistancevizi kılları gibi ek bileşenlerle özel, insan yapımı malzemeye ihtiyaç duyarlar. İçeriye sebze, hatta bitki veya çiçek ekmeyi düşünürken aramanız gereken şey budur.

Bu nedenle, saksı bitkileri için dış toprak kullanılamaz. Zaten başarılı değil. Bitkileriniz çok uzun süre dayanmayacak ve yakında onların boğulduğunu ve solduğunu görmeye başlayacaksınız.

Ama sebze bahçelerinde saksı toprağı kullanılabilir mi? Evet, teknik olarak bahçe işleri için saksı toprağı kullanabilirsiniz. Tavsiye edilmez, ancak dış mekan bitkilerinin ihtiyaç duyduğu organik maddeyi eklerseniz, bir şansınız olabilir.

Good Earth 12306 Hoffman Çok Amaçlı Saksı Karışımı Plus

Good Earth 12306 Hoffman Çok Amaçlı Saksı Karışımı Plus

Buffaloam Organik BLPB Saksı Toprağı

Buffaloam Organik BLPB Saksı Toprağı

SONUÇ

Özetlemek gerekirse, bahçe toprağının neden saksıda kullanılamayacağını merak ediyorsanız, her şeyin nasıl yapıldığını unutmayın. Dış mekan bahçeciliği için zengin, organik kire ihtiyacınız var. İçerideki bitkilerin suyu boşaltma ve her şeyden çok havalandırma yapma konusunda endişelenmesi gerekir.

Şahsen, dış mekan kullanımı için Buffalo bahçe malzemesini seviyorum. Besinler açısından çok zengindir ve bitkilerimin hızlı ve güçlü büyümesine yardımcı olur. Kapalı alanda saksı dikimi için Hoffman All-Purpose’ı tavsiye ederim çünkü her koşulda hemen hemen her yerde çalışır.

Herhangi bir sorunuz, endişeniz veya kendi önerebileceğiniz ürünleriniz varsa paylaşmaktan ve yorum yapmaktan çekinmeyin! Okurlardan haber almayı seviyoruz.

Bu nedenle, bu hafta sonu mutfağınızın penceresine biraz bitki ekmeyi düşünüyorsanız, şunları aramayı unutmayın:

-özel olarak iç mekan kullanımı için yapılmış saksı toprağı
– turba, ağaç kabuğu ve hindistancevizi lifleri gibi malzemeler eklendi
– etiketteki ‘drenaj’ ve ‘havalandırma’ gibi kelimeler

“Bahçe Toprağı Saksıda Kullanılabilir mi?” için 1 yorum

  1. Geri bildirim: Kaktüs saksısı ne zaman değiştirilir | EIpaRs 2021

Bir cevap yazın